| Romanică a întrebat:

Buna! Am de gand sa devin vegana deoarece nu ma mai simt bine in corpul meu! Nu mai am energie, m-am ingrasat foarte mult in cateva luni. Stiu sa tin o dieta dar pe final ajung sa mananc toate felurile de carne (scarboase), pentru ca deja mi-e greata de ele, toate tipurile de ciocolate si asa mai departe. Asta se datoreaza si din cauza depresiei pe care am facut-o tot din cauza asta. Mananc pe fond nervos. Nu doresc sa iau medicamente si nici sa mai tin diete nesanatoase. Am observat ca atunci cand mananc fructe si legume ma simt mai bine, ma pot ridica din pat si am chef sa fac dus, sa fac curatenie, sa ies afara la plimbare… si asa mai departe! Imi doresc sa devin vegana, sunt hotarata! Cum incep?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți începe în mai multe moduri. Să renunți brusc la carne și lactate. Sau să renunți treptat. introducând zilnic o porție de salată cu care să începi masa, și o zi pe săptămână doar salate legume și fructe, apoi două zile pe săptămână.
Mai poți adăuga o zi pe săptămână de post terapeutic intermitent. Mănânci ultima masă la ora 18 și prima de a doua zi, doar la ora 12.

| Romanică explică (pentru sadrian46):

Multumesc! Am inceput treptat, m-am gandit ca asa e mai bine pentei moment.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce nu incerci o dieta keto?

| goguPatent a răspuns:

M ai confuzat ba zici ca vrei ba zici ca nu vrei. Sa stii ca nu e ca si cum ti-ai taia o mana daca incerci 1 săptămâna sa nu bagi carne.

| Romanică explică (pentru goguPatent):

Ce parte nu ai inteles. Am spus clar ca vreau si asta si fac si voi face! "Nu bag carne", pur si simplu m-am lasat de a manca animale! Mersi de raspuns?

| AndreeaWTS a răspuns:

Cred că pentru început ar trebui să te documentezi, să cauți informații despre veganism și despre mâncărurile vegane.
Pentru că a fi vegan nu înseamnă să ieși la păscut și nici să mănânci ca iepurii doar legume crude și fructe. Pentru că altfel nu vei reușii. Dacă mănânci o săptămână doar legume și fructe, corpul îți va cere cu siguranță ceva mai consistent și vei începe iar să bagi orice...
Veganismul e un mod de viață și un mod de alimentare. Mâncărurile vegane sunt destul de complexe și au în componență pe lângă legume și semințe, nuci, ciuperci ți altele, pe care de multe ori le prelucrezi nu le consumi doar așa cum se găsesc.
Dacă vrei să devi vegană trebuie să te gândești bine dacă vrei într-adevăr să-ți schimbi modul de alimentație sau vrei doar să ți un "post" de o săptămână, două, și doar atât. Baftă.

| Romanică explică (pentru AndreeaWTS):

Am stat 5 ore sa ma documentez inainte de toate si ceea ce mi ai spus tu aici stiam deja. E mai greu cu gatitul dar azi mi-am facut supa de quinoa si ma descurc cumva si cu gatitul. Bineinteles ca vreau sa-mi schimb modul de viata si nu doar pentru o luna. Am mai tinut diete doar ca nu le am luat in serios si am ajuns sa pun inapoi pe mine mai ales cu pandemia asta de cand stau numai in casa dar acum mi am zis ca trebuie sa fac ceva pana nu ajung mai rau si pana cand corpul meu mai vrea laughing oricum, multumesc pentru sfat!?