| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de mai multe pareri si raspunsuri:ca sa fii o persoana inteligenta chiar e nevoie sa ai o anumita scoala? Am auzit fel de fel de opinii si de asta am hotarat sa postez intrebarea pentru a afla cat mai multe pareri in general.

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ca sa fii inteligent trebuie sa fii capabil sa stii sa porti orice fel de discutie cu orice tip de oameni.Si cu intelectuali de ultimul nivel si cu oamenii de ultima teapawinking

| Elena1234456 a răspuns:

Inteligenta este acea trasatura de caracter cu care te nasti, greu o mai dobandesti. Daca esti inteligent reactionezi cu cap in situatiile limita.Degeaba ai 100 de facultati daca tu nu stii sa te descurci in viata si sa te comporti ca atare.

| Vizitiul a răspuns:

A fi inteligent inseamna a fi ager la minte, a te descurca in situatii dezagreabile, a trece cu brio orice obstacol. Mai mult, inteligenta implica rezolvarea unor situatii sau probleme noi, neologice pe baza experientei cumulate anterior.

| nobody_9468 a răspuns:

Chiar vorbeam odata cu un prieten care era un golan si mi-a zis asa"Eu n-am nevoie de scoala, eu am scoala vietii!"nici macar nu stia despre ce vorbeste...hee hee
Consider ca o persoana poate fi inteligenta si fara sa aiba scoala, liceu, facultatewinking. Acestia au scoala vietii, care au invatat de prichindei cum sa se descurce.Si sunt de admirat!
Oricum, cat de desptept ai fi iti este necesar un ceva care sa demonstreze ca esti inteligent, ca ai o scoala{cat de cat}, scoala vietii nu-ti ofera diplome, de aceea trebuie sa invatam! Dar viata e aiurea, si zic asta pentru ca cu tot cu scoala unii sunt la fel de saraci/prosti-acestia sunt oameni fara noroc.Asa ca...prost sa fii, noroc sa ai!

Bafta.

| Catalion a răspuns:

O sa-ti spun ceva. Eu am stiu mai bine materiile scolare mai bine decat cativa care sunt la facultate si pe care ii stiu eu. Acei pe care ii stiu, habar nu au nici macar lectiile de baza din materiile obisnuite.

| zorialbi a răspuns:

Exista inteligenta nativa - cea cu care te nasti, data de Dumnezeu si inteligenta dobandita, pe care o capeti prin studiu.

| Nişka a răspuns:

Se spune ca inteligenta se mosteneste iar cultura se aprofundeaza. Daca reusesti sa faci diferenta intre un om inteligent si un om cult ai si raspunsul la intrebarehappy

| (̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅()ڪے a răspuns:

Si Eistein a ramas corigent happy deci nubig grin

| chris_7812 a răspuns:

Nu trebuie sa ai facultate sau anumite scoli.ca sa poti trai in bunastare si sa fii fericit nu trebuie anumite scoli, inteligenta nu vine din scoli, chiar prea multa scoala anuleaza simtul practic si natural al persoanei de multe ori.Multi fara scoala se descurca mai bine in viata decat cei cu scoala, au un spirit de observatie practic mai ridicat, de la mama natura.de aia de multe ori au mai multi bani decat cei cu scoli multe.Sa ma scuze cei cu multe scoli, si eu am destule dar vad realitatea cum e.Bill Gates nu a asteptat sa termine studiile pentru a deveni bogat si faimos, a lasat studiile inainte.Studiile sunt bune dar nu trebuie sa ne bazam pe diplome pentru a ne construi fericirea, nici nu trebuie sa simtim lipsa lor ca un handicap

| alex112233 a răspuns:

Nu trebuie trebuie numa sa fii descurcareata si isteata si desteapta pentru a fii o persoana intelgineta nu-ti trebuie o anume scoala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Elena, te nasti cu un anumit cod genetic, poti fi intelegent si fara a termina o anume facultate, caci asa cum se intampla tot mai des in ziua de azi, tot mai multi tineri nu au cu ce sa faca o facultate, si se pierd astfel valori de nedescris!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti fi nascut cu acea intelegenta iar viata decat sa o cultive, dar asta presupune si de tine. De astfel, poti termina 2 facultati si sa ai cunostinte in multe domenii dar sa stai foarte prost la acest capitol.