| ღmarynaღ a întrebat:

am o mica, mare nelamurire!
1 kg = ~8000 de calorii
ca sa slabesti 1, 2 kg/luna inseamna ca ar trebui sa arzi 10000 de calorii, intrebarea vine, eu consum 1100 de calori/zi. ca sa slabesc 1, 2 kg/luna trebuie sa ard zilnic ~350 de calori/zi
dar, si zic dar, ce se intampla cu, caloriile de peste zi, nu inseamna ca ar trebui sa ard in plus si caloriile de la fiecare masa + cele 350, pentru a slabi 1, 2 kg /luna? asta ar insemna ca trebuie sa ard zilnic 1450 de calorii?

5 răspunsuri:
| white_2190 a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa arzi caloriile pe care le mananci in ziua respectiva plus cele 350 happy

| ღmarynaღ explică (pentru white_2190):

Doamne. este enorm... juma de zi o ocupa sportul, si daca sunt si cealalta juma de zi la scoala, mai fac un.

| ioana12345 a răspuns:

Cauta bmr pe google si iti spune cate calorii arde corpul tau fara sa faci nimic;happy

| addi90 a răspuns:

Dc voi fetele deveniti disperate cand vine vba de calorii? rolling on the floor stai nemancata 15 zile si vei arata scheletic, asa cum va place voua laughing

| medicalstudent a răspuns:

Wow cate calcule... draga mea tu arzi calorii si cand scrii la calculator... nu iti mai calcula atata caloriile si punete pe sport, nu mai manca seara, eventual un iaurt ceva, manaca mai consistent dimineata, si apucate de sport gen aerobic, iti garantez ca ai sa slabesti si mai mult de 1.2 kg. a si dupa aerobic nu manca, eventual dupa vreo 2 ore daca faci dimineata, iar daca te duci seara nu mai macana deloc, sau cum iti mai spusai un iaurt, sana. Cel mai important : NU TE MAI GANDII CA ESTI GRASA. gandeste-te numai la cum vrei sa arati. moralul conteaza. te pup