| anonim_4396 a întrebat:

Am primit un mail ciudat, dar nu inteleg prea bine ce vor sa imi comunice...cica e vorba de un premiu in bani

http://i.imgur.com/GZFyHpv.png
Poate sa ma lamureasca cineva ce vor?

Precizez ca m-am inscris la niste concursuri pe unele bloguri spaniole(vedeti si numele de patricia lopez de jos) deci probabil ca are legatura cu asta pentru ca eu nu mi-am dat adresa de email in alta parte. Oricum nu inteleg ce vor sa imi spuna...

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Treaba merge cam asa.
ti se trimite un mail cu aer oficial, in care ti se spune ca ai castigat nu stiu cate miliarde de miliarde de euro.
daca ii contactezi ti se spune ca trebuie sa platesti o suma de bani ca sa poata sa iti faca transferul.
pe langa asta pot sa iti ceara numar de card, si alte date personale care pot fi folosite. pentru diverse fraude.

3 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

rolling on the floor

ai cenzurat degeaba chestiile alea
e spam

e un tip de frauda online de tip phishing

| Bondarel99 a răspuns (pentru Danzell):

Asa ma gandeam si eu, dar nu prea inteleg engleza si nu reuseam sa imi dau seama ce pretentii au...

| Bondarel99 a răspuns (pentru Danzell):

Aha,mersi pentru explicatie.

| Danzell a răspuns (pentru Bondarel99):

Treaba merge cam asa.
ti se trimite un mail cu aer oficial, in care ti se spune ca ai castigat nu stiu cate miliarde de miliarde de euro.
daca ii contactezi ti se spune ca trebuie sa platesti o suma de bani ca sa poata sa iti faca transferul.
pe langa asta pot sa iti ceara numar de card, si alte date personale care pot fi folosite. pentru diverse fraude.