| q2amyra a întrebat:

Buna, as vrea sa lucrez la SIAS, dar vreau sa stiu cum pot face asta. Sa inteleg ca dau la o academie de politie, o termin si dupa ce? Ma inscriu la probele lor, si daca da, mai exact unde se tin? Tin sa mentionez ca sunt fata.
Am auzit ca trebuie sa lucrezi intre 3-5 ca politist ca sa te ia, inca se practica chestia asta? Ca am citit undeva ca trebuie sa dai niste probe si daca le iei, poti lucra.
Si sincer as vrea tare mult sa lucrez acolo, practic e visul meu.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand straduieste-te sa scapi de anxietate si sa-ti tratezi problemele psihice, fiindca medical nu esti apta sa intri la o academie militara sau de politie si in nici un caz in SIAS cand ai probleme psihice.
Ma refer la topicul tau anterior, unde ne-ai spus ca suferid e anxietate.

| q2amyra explică (pentru Violleta2022):

Ba esti desteapta rau, stii asta nu? Iti dai seama ca o sa fac cv sa ma vindec de asta, dar nu despre anxietate era vb aici. Daca simti asa tare sa te bagi in seama, fa o despre subiect, nu asa ca sa te afli in treabă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru q2amyra):

Normal ca sunt desteapta, ca de aia am ajuns in pozitia asta azi, fiindca am invatat pe rupte in viata, asimiland cunostinte si experinta.
Imi pare rau sa-ti spun, dar problema ta nu este una minora, dimpotriva, este una extrem de serioasa care trebuie ameliorata si asta nu se poate intampla in 1-2 ani, dupa cum te comporti tu si ai descris boala pe care o ai, este necesar tratament serios si terapie macar cativa ani, fiindca anxietatea la acest nivel, nu este una de trata acasa, cu indiferenta.
Ia in serios profesiile pe acre vrei sa le faci vreodata, ca acolo nu poti ajunge cand tie iti este frica sa deschizi gura in fata oamenilor, sau sa iesi din casa, cu anxietatea asta severa.
Nu cred ca ai auzit inca, dar sunt comisii medicale care te purica atat fizic cat si psihic inainte de examen, de aceea iti spun sa mergi acum la medic si sa te tratezi, ca sa ai o sansa in cativa ani.

https://www.tpu.ro/......ure-vocea/

https://www.tpu.ro/......a-pe-cont/

| q2amyra explică (pentru Violleta2022):

Iubita,nu trebuie sa mi atasezi intrebarile, stiu ce am zis si stiu ca trebuie remediat cumva. Dar nu vad ce legatura avea cu ce am întrebat aici? Da, ma poate împiedica daca nu rezolv la timp, prin urmare fac eu ceva.
Si oricum nu vad de ce te ataci atat?

| Lupică27 a răspuns:

Intai sa iei bacu, dupa sa vezi daca iei probele la politie si mai vedem dupa, tu vrei direct SIAS? oricum la ce probe fizice sunt trebuie sa ai o conditie fizica de invidiat. Crezi ca dai niste probe si gata? te preseaza psihic si fizic pana la epuizare si dupa ei fac selectia.

| q2amyra explică (pentru Lupică27):

Bun atunci, asa o sa fac.