| anonim_4396 a întrebat:

Poate dieta vegetariana sa intarzie sau sa opreasca de tot menstruatia? Am renuntat la carne de o saptamana si 5 zile iar menstruatia imi intarzie deja de 7. Am mai avut intarzieri mici in trecut dar acum ma tem. Am citit pe net tot felul de chestii legate de dieta vegetariana &menstruatie si m-am panicat. Nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac. Sa ma apuc iar de mancat carne? Parca nu ma mai tenteaza, dar nu as vrea sa-mi afecteze menstruatia, poate fertilitatea etc.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doar infometarea opreste menstruatia

| Quassaar a răspuns:

Depinde, daca ai folosit vreun "cârnăcior" până să devii vegetariană, posibil să-ți întârzie vreo 9 luni, după care totul reintră în normal? ..asta in spirit de glumă. In principiu dieta nu are treabă cu menstra, o poate influența dar atât. Faptul că te-ai lăsat de carne de 10 zile nu are absolut nici o relevanță.