| Dog4234 a întrebat:

Bună seara, TPU!
Aș dori să vă întreb dacă un analfabet funcțional ar mai avea vreo șansă să devină mai deștept?
Vă rog să îmi răspundeți serios și să nu dați răspunsuri la mișto.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, are șanse.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inteligenta nu are legatura cu cultura.
Cunosc inculti care "pe pipaite" ajung sa faca lucruri pe care multi nu le pot face. Se orienteaza excelent in spatiu, observa mai multe decat un om normal, si se prinde de functionarea unor lucruri fara sa citeasca instructiuni.
Nu vor ajunge niciodata medici, dar nici prosti nu sunt.
Pe de alta parte, pot arata cu degetul foarte multi prosti care au avut note bune la scoala, au terminat facultati si au cariere "intelectuale". Ma refer la cei care chiar au inteles scoala, dar sunt prosti si ii bate viata.

| SilentRain a răspuns:

Atât timp cât ai voința, poți
Depinde de tine cat vrei sa înveți

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, nu e imposibil.