| MariaO a întrebat:

TPU! big grin
Ce carti horror ati citit si cum vi s-au parut?
Astept sugestiibig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stephen King:The Shining, Orasul BantuIT, Cimitirul Animalelor, Salem's Lot, Misery, etc.
Bram Stockerbig grinracula
H. P. Lovecraft:Call of Cthulhu.
Toate cele enumarate sunt Capodopere!

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cartile lui Stephen King; autorul are o imaginatie atat de bogata incat lumile create de el reusesc sa se impuna in mintea oricarui cititor.Fie ca e vorba despre comunitati invadate de vampiri ca in "Salem"s lot", fie ca este vorba despre individualitati omenesti stapanite de demoni interiori asa cum i se intampla eroului din "Povestea lui Lisey", totul impresioneaza cititorul.Si poate ca cel mai interesant argument in scurtul meu comentariu ar fi marturisirea autorului precum ca el insusi s-a speriat de ceea ce se intampla in ultima sa carte.Atmosfera creata de King in romanele sale a atras multi regizori; aproape toate cartile sale au devenit filme iar cel mai cunoscut dintre ele ar fi "Shining".

| Andreea_5313 a răspuns:

Totul se plateste(James Hadley) si Procesul (Steve Martini)sunt foarte super pe langa Zece negri mititei pe care sunt sigura ca ai citit-o, pe mine ma tine mereu in suspanshappy

| MariaO explică:

Buna si va multumesc pentru raspunsurile date big grin
In schimb, este trist sa vad ca doar 2 oameni au raspuns. Asta ma face sa cred ca din ce in ce mai putina lume citeste

| Struţ_7924 a răspuns:

In genul asta de literatura, cel mai mult imi place Dean R. Koontz. Prima carte citita si cu cel mai puternic impact - 'The House of Thunder' (atmosfera inegalabila, mult mai puternica decat ar putea fi cea dintr-un film; cam asta e principalul atu al autorului, dupa parerea mea, crearea atmosferei). Iti las o lista orientativa: http://en.wikipedia.org/wiki/Dean_Koontz_bibliography