| AlexAL275 a întrebat:

Doar mie mi se pare că omenirea decade? Cu cât avansează tehnologia mai mult cu atât ne simțim mai triști și mai depresivi. Eu am 15 ani și pot să zic că lucrurile care mă făceau fericit acum par neimportante și că toată lumea se distruge. În perioada 2003 -2012 oamenii ieșeau afară, se distrau,se jucau,comunicau dar acum numai despre telefoane,bani și sex e vorba. Oamenii de acum au distrus tot ce ne făcea fericiți. Văd numai reclame, drogați, gay,lesby, corupți, oameni care se duc la pariuri chiar daca îsi pierd banii, persoane care promovează nuditatea și cărora nu le pasă de copii care ar putea face acel lucru ca ele. Ori mentalitatea mea este una proastă ori omenirea începe să decadă. Ce credeți?

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Totul a decazut pentru ca ne-am indepartat unul de altul, ne afundam in lucruri materiale, cumparam mult, si tot nu suntem satisfacuti, mereu e un gol acolo. Asta pentru ca un lucru material nu iti va putea aduce niciodata starile care ti le aduce o persoana sau mai multe, vorba unui tip care il urmaresc pe Youtube, totul ar fi mai usor daca ne-am tine toti de mana Problema e ca ne-am dat drumul unul altuia de mult timp, de ce vedetele care au toti banii din lume, sunt gasite moarte prin hoteluri, pentru ca nu asta e raspunsul, nu banii, nu posesiunile, dar multi nu vor intelege asta niciodata, pentru ca sunt prea ocupati sa fuga zi de zi in goana pentru..nimic.

| OldSoul a răspuns:

Cu cat ne afundam mai mult in tehnologie in copilarie, cu atat ne vom lovi mai tare de realitatea cruda cand vom inainta in varsta.
Cam asta e adevarul.

In copilarie, iti faci o lume restransa, in propria casa, dar odata cu inaintarea in varsta, ajungi sa constati ca nu poti trai mereu asa, si vei vrea sa faci ceva in realitate, insa, in timpul in care ai trait captivat de tehnologie, ai pierdut multe lectii care tin de oameni, de realitate.
Vei vrea sa interactionezi cu unii oameni, insa nu vei stii cum.
Si de aici vor aprea problemele.

| Dismally a răspuns:

Da, clar a decazut mult omenirea. Tehnologia este foarte utila dar cand ajungi sa nu mai vezi nimic in jurul tau, sa stai non-stop lipit de ecranul telefonului / tabletei / calculatorului atunci e o mare problema. Te rupi de realitate practic si traiesti intr-o lume virtuala, de asta multi se simt singuri, tristi si deprimati desi au 10000 de "prieteni" pe Facebook.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt ai crescut tu

| PumpkinDoll a răspuns:

Tu vezi si tot mai ai tupel sa te plangi de anumite lucruri.Te gandesti la oamenii orbi care nici nu vede si la faptul ca le faci in ciuda?

| AlexAL275 explică (pentru PumpkinDoll):

Te înțeleg dar e normal să mă plâng, tu nu vezi ce se întâmplă în ziua de azi? Oamenii se omoară din cauză că se simt singuri, că nu mai fac față lucrurilor, că trebuie să înfrunte această realitate crudă. Dacă nu te ții tare poți să cazi si să nu te mai ridici

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AlexAL275):

Realitatea asta a fost mereu prezenta.Doar că atunci când crești o vezi cu adevărat cum e.Nu vad ce ai cu persoanele de alta orientare sexuală, dar sa nu deschidem subiectul asta.Da, sunt persoane care se sinucid din anumite cauze, sunt copii bolnavi de cancer la vârste fragede...
lăcomie, invidie.....astea au fost mereu.Astia suntem, face parte din noi.Cand n o sa mai existam, atunci vor dispărea și aspectele negative și cele pozitive.Atunci va fi "bine". Renunți la zâmbet pentru a nu mai plânge

| Csander a răspuns:

E clar ca nu avem nici o evolutie catre fericire, nu se mai cauta asa ceva de mult timp, e doar un pretext.
Ceea ce ma incanta e ca ti-ai dat seama de lucrurile astea la cei 15 ani ai tai, pe cand altii de varsta ta deja au intrat in societatea asta de rahat.
Urmeaza calea ta si nu te lasa "tras" de altii din jur oricat de tentant ar parea. Niciodata n-ai sa pierzi tu, ci ei.