| AngelWhatt a întrebat:

Buna TPU
Vi s-a intamplat sa aveti peste 10 absentehee hee?
Din curiozitate...si ce ati facut sa vi le motiveze?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Am avut 95 laughing) aproape 100...am adus scutire şi le-a motivat happy

| AngelWhatt explică (pentru OnuOnulică):

laughing De ce nu ai facut 100cryinglaughing?

| OnuOnulică a răspuns (pentru AngelWhatt):

Anu ăsta am avut 74 dar la anul promit că fac 100 pentru tine laughing)

| AngelWhatt explică (pentru OnuOnulică):

Mercilaughing Sa ma anunti cand faci oklaughing?

| OnuOnulică a răspuns (pentru AngelWhatt):

Ok

13 răspunsuri:
| Crazyfish a răspuns:

Baa,ce mic eram...s-a dus sor-mea la director, m-a batut tata si p-orma gata, le-a motivat!

| AtateaConditii a răspuns:

Am si 50 cred. Am adus motivare de la medic, dar imi face numai daca am lipsit acum o saptamana sau vreau pe saptamana viitoare, nu imi face pe anul trecut motivari. Mai motiveaza diriginta de la ea, daca nu ar face-o toti colegii mei am avea 1 la purtare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim 240 am avut cand eram in scoala.Nu mai stiu ce-am facut, discutasem ceva cu directoarea si s-a rezolvat, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, în fiecare an.
Păi, fie am adus motivări de la medicul de familie, fie am rugat dirigintele/diriginta să mi le motiveze.

| ceaiuldetei a răspuns:

Explicai ce ai făcut în tot timpul ăla cât ai lipsit. Dădeai raportul. Duceai o scutire. Dădeai bani, flori, cafele, băuturi, țigări, ciocolată, chestii de astea. Sau pur și simplu nu explica-i nimic și se ocupau de asta părinții la cunoscuta ședință cu părinții care avea loc o dată pe lună. Și dacă aveai probleme din cauza asta, le rezolvai acasă sau în fața clasei cu o palmă - dacă te prindeau părinții că tu tragi chiulul și ei nu sunt aduși la zi cu tâmpeniile pe care le făceai.

Sunt inutile, din punctul meu de vedere. Ai absențe? Se mai întâmplă. Nu cred că s-a dus cineva timp de 14 ani la școală, în continuu, fără să nu lipească măcar o dată.

Ba mai mult, de multe ori, profesorii sunt cei care nu se prezintă la ore. Ei cum își motivează absențele?

Sau ei sunt maturi și au o scuză și nu trebuie să ofere explicații nimănui (mai ales la o clasă de 28 de elevi care vin și stau ca proștii în așteptare, flămânzi, cu probleme acasă și așa mai departe)? Pe vremuri, profesorii se plângeau de dureri de cap, de serbări pe care le aveau cu proprii copiii (de parcă interesa pe care din clasă că pe profesoară o doare țeasta sau că are serbare la grădinița copilului ei), de aglomerația din trafic, de vremea de afară, de problemele părinților de sănătate și alte chestii de genul ăsta.

Sunt zece absențe, calmează-te. Nu e un semestru întreg. După ce scapi de școală, ai să scapi și de grija asta, probabil.

| AngelWhatt explică (pentru ceaiuldetei):

Deci...mi-ai citit intrebarea (DIN CURIOZITATE), nu vreau sa fiu rea dar nu am avut si nici nu am am pus si eu sa vad cate absente au uni...

| ceaiuldetei a răspuns (pentru AngelWhatt):

Au mai multe decât crezi : ) Se duc la crâșme sau la mall, când au ore. Se duc de gura părinților sau de gura bunicilor. Sau de frica fraților mai mari. Nu de gura profesorilor.

Nu prea îi interesează de școală sau de cultură generală. Au alte apucături. Nu te ajută cu nimic dacă știi câți au sute de absențe și câți sunt premianți. Nu ai o viață mai bună sau mai rea. Poți doar să te ambiționezi să nu fii ca ei.

Depinde de ce anume îți dorești. Nu de câte absențe au ăilalți. Și da, ți-am citit întrebarea, nu din curiozitate, ci ca să ofer un răspuns, pentru că de asta a fost adresată.

| 16Gabriela a răspuns:

Am avut peste 10 absente si nu mi-a scazut nota la purtare, in caz ca erai ingrijorata de asta happy

| tsal24 a răspuns:

Da, am avut 50 si ceva anul asta. Nu am facut nimic, nu cred ca le-a motivat.