| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, imi puteti explica de ce la admiterea pentru facultatea de Economie si Administrarea afacerilor pot fi inscrisi, fara dmitere, absolventii de liceu care au obtinut premii si distinctii la Romana?
Sigur ca, printre Romana se mai afla si matematica, informatica si discipline economice, insa pe mine ma nedumereste de ce au introdus si Romana.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Simplu, universitatile vor sa-si atraga studneti de calitate. E adevarat ca limba romana nu intra neaparat in programa de studii de le stiinte economice dar demonstreaza ca respectivul student este organizat si dispus sa investeasca timp in invatat.

Oricum la cate locuri avem la stiinte economice in Romania, asta nu o sa te afecteze cu nimic pentru ca de obicei nu iau in considerare decat elevii cu distinctii obtinute la fazele nationale.

| TristanTzara a răspuns:

Petru că sunt multe facultăți care au mai multe facultăți care au mai multe locuri decât absolvenți. Iar pentru că, din păcate, și facultățile sunt o afacere, fiecare facultate trebuie sa-si atraga studenti--cele care au prea multi doritori, baga admitere, daca au mult prea multi studenti, baga admiterea duminica la 8 dimineata laughing

| Thecurious explică (pentru TristanTzara):

Eu as vrea un raspuns serios.

| TristanTzara a răspuns (pentru Thecurious):

Vorbesc cât se poate de serios. Treaba cu 8 dimineata duminica s-a întamplat vara asta la una din cele mai cautate facultați din Cluj. Si se mai intâmpla la facultăți mici să fie competiție doar pe dosare, la specializări la care în alte locuri se dă admiterea. Deși ca student, totul depinde de tine.

| Thecurious explică (pentru TristanTzara):

Nah, esti matale prea bătrân. Vei intelege candva.