| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, un preot - Constantin Necula recomanda tinerilor sa vorbeasca cu persoane de varsata lor.
Intrebarea mea este urmatoarea : Ce se intampla, din punct de vedere psihologic, cu adolescentii care vorbesc mai mult cu adultii si mai putin cu adolescentii de varsta lui?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Necula emite inepții rânjind fariseistic, până la comanda ho.
Acel adolescent sau ajunge ca Mircea Eliade care a scris apoi Romanul adolescentului miop, sau ca Macrou, prezident peste franci.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E bine să vorbească și cu persoane mai în vârstă deoarece au ceva de învățat. Oricum, un om trebuie să fie comunicativ cu persoane de orice vârstă.

| Thecurious explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Pentru a fi cu un pas inaintea celor din generatia ta, da! Trebuie sa discuti foarte mult cu cei de varsta a treia.
Am incercat si e fenomenal.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Thecurious):

Eu oricum am comunicat cu ușurință și cu persoane în vârstă de când eram copil. Am ascultat cu interes sfaturi și am pus întrebări ca să aflu amănunte dintr-un domeniu care mă interesează.

| Thecurious explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Ce domeniu?

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Thecurious):

Sunt mai multe, de exemplu:grădinărie.