| navinia a întrebat:

Bună.vreau să mă sinucid..nu mai suport..viata mea e foarte grea si am doar 11 ani..va rog dati-mi niste moduri de a ma sinucide, am incercat sa imi tai venele, m-am taiat putin cu lama dar nu am murit..nu vrea raspunsuri de gen "Nu trebuie sa mori" deoarece nu le voi baga in seama..nimeni nu stie ce am pe suflet.

Răspuns Câştigător
| Mechanix a răspuns:

înghite în sec și nu le asculta infecțiile pe care le debitează din gură, dacă te sinucizi nu rezolvi nimic, tot tu vei fi victima, ei vor regreta câteva luni, iar după îi va durea în *** și își vor continua viețile inutile în timp ce tu vei putrezi în pământ degeaba. Dacă sunt doar vorbe, ar trebui să te doară în *** de ele, dacă te lovesc, vorbește cu directoarea și cu bunicii (nu prea cred că vor face mare lucru, dar încearcă). Nu mai fi emo, e o prostie de subcultură în care intră doar oameni slabi, superficiali și ignoranți (poate și de asta se iau de tine). Să te bați nu cred că poți, că ai probleme cu inima.

Sincer, decât să te sinucizi, mai bine le faci lor rău, pe sistemul mai bine să moară mă-ta decât să moară mama.

22 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca ai probleme in familie, in sensul unor parinti foarte saraci, betivi si violenti, poti suna la telefonul copilului (116 111) si vei primi ajutor.
Daca ai altfel de probleme, poti sa te informezi ce viata duc copiii din zonele cu razboi sau din tarile foarte sarace si zi mersi ca tu te-ai nascut aici.

| sappy a răspuns:

Incerci sa atragi atentie, deja esti mort pe dinauntru!

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

| milan9 a răspuns:

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

| milan9 a răspuns:

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... thinking

| milan9 a răspuns:

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale. Nu poti sa te gandesti ca ai putea sa-ti compromiti starea sufletului pentru vesnicie, pierzand mantuirea. Si asta pentru nimic in lume...

| AtateaConditii a răspuns:

Stai sa vezi cand esti mare ce o sa fie.

| Deaad a răspuns:

Zît! Ai probleme cu mansarda, nu cu viata.Viata o s-o descoperi tu mai tarziu ce este, mucosule. Daca ai avea putin cap ai sti despre ce vorbesc.Du-te-n **** mă-tii, ca meriti sa fi injurat si batut pe deasupra. Daca as fi parintele tau si as descoperi ce faci tu pe internet, flegma de copil, te-as batea pana iti sar fulgii.Asa ceva nu ai cum sa gandesti la 11 ani.
Ai probleme,iti repet, daca la varsta asta te gandesti la sinucidere cand o sa cresti esti deja mort, atunci cand ai mai mult curaj.
Dar, ca sa nu zici ca sunt nesimtit, o sa-ti dau cateva metode:
1. Spargi un geam si ciobul cel mai mare ti-l bagi adanc in gat.
2.Bei alocool atat de mult incat si broastele din burta ta se inneaca
3.Iti spargi capul de beton
4.Stai cu fata la un bec, apoi aprinzi o bricheta.Cand se sparge, adio viata.In caz ca nu a mers, repeti metoda inca odata, la alt bec.

Satul? Mai vrei? Imi vin multe idei...

| navinia explică (pentru Deaad):

Ce om rău..doamne fereste..chiar vrei sa zic ce probleme am? am fost adoptata..pe scurt tatal meu a murit cand aveam 8 ani, mam imbolnavit toti rad de mine...scoala mea e un chin! chiar azi cand am mers la scoala cei de clasa 7-8 isi bateau joc de mine..nu pot uita nici o data toate insultele pe care le primesc.ce urat vorbesti..pff..mam taiat si pe mana..scz pentru ortografie..nu stiu ce sa mai fac..esti asa rau/rea..nu stiu cum traiesc oamenii alaturi de tine..totusi cred ca esti mai mare ca mine deci inseamna ca toate insultele alea pe care le-ai zis ti le-ai zis tie.

| navinia explică (pentru Deaad):

Si cica ''casa nu zici ca sunt nesimtit'' shtt...

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Daca ai scrie si o scurta descriere a ceea ce ti se intampla, poate am intelege mai multe si cineva ar fi capabil sa-ti dea un raspuns.

| Happyjump a răspuns:

Hai să vorbim în privat!

| a3e6u9 a răspuns:

Intenționam să te ajut cu idei, dar nu pot să dau idei d-astea unui copil, oricât de cinic aș fi.

Nu rezolvi nimic dacă te sinucizi. Nu rezolvi nimic dacă ești emo și-ți tai venele. Singurul lucru care te-ar putea ajuta e să fii puternică, să nu-ți pese de părerea celorlalți, ci doar de părerea ta. E foarte devreme pentru stadiul ăsta de moralitate, dar bănuiesc că ar trebui să te maturizezi mai repede decât e normal, deși e foarte greu.

Tu le dai satisfacție consumându-te pentru toate prostiile astea. Nu ar trebui să le dai satisfacția asta, fii puternică, e pentru binele tău.

| PreaTareღ a răspuns:

Nu incerca.

| Mechanix a răspuns:

Marș la teme, prea mult internet pentru tine.

| navinia explică (pentru Mechanix):

Uite asa se comporta si cei de la scoala cu mine..am cerut ceva..si daca nu iti convine nu ma fa sa pang ci du-te la altcineva si da raspunsuri rautacioase..mars ii zici numa lui mama ta

| Mechanix a răspuns (pentru navinia):

1. Tu ceri metode de sinucidere, ce ai vrea să îți întind și funia de grindă ca să nu te superi că nu îți face nimeni pe plac?
2. Ce probleme ai? Ai cumva cancer în fază terminală sau altă boală incurabilă care îți topește organele interne și mai ai câteva luni de trăit, ai părinți bețivi și abuzivi care te bat, te violează și nu îți dau de mâncare cu zilele, trăiești cumva într-o țată din lumea a 14-a în care singurul vis pe care îl poate avea cineva într-o țară ca asta e să nu moară astăzi de malarie sau ebola? La cum te plângi se pare că te confrunți cu astfel de probleme. Sau mami și tati nu îți dau destui bani de buzunar și nu te lasă să stai afară până după 10, copii râd de tine la școală că vorbești ciudat și nai aifon și ești complexat că toți prietenii tăi au prietenă și tu nu (chiar dacă ai 11 ani)? Dacă te încadrezi în cel de-al doilea exemplu dat de mine îți spun că nu ești nimic altceva decât un copil răsfățat și fraier (înțeleg că lucrurile astea sunt frustrante, dar trebuie să fii absolut imbecil să te sinucizi că ceilalți copii fac bâză de tine la școală ți profesoara ți-a dat 4, ăstea nu-s motive de sinucidere). Dacă te încadrezi în primul exemplu, ei bine...nu te cred, nu cred că ai avea timp sau acces la internet să postezi întrebări imbecile.

| navinia explică (pentru Mechanix):

Dacă vrei să iti zic problema mea, ok. Deci cand m-am nascut am avut un frate geaman si am fost adoptata, cand aveam 8 ani tatal meu a murit de cancer si eu mam imbolnavit de inima! toti cei de la scoala radeau de mine..acum aud strigatele alea.''Urata, grasa, bolnava, orfana..etc.'' si la 10 ani am decis sa devin EMO..nimeni nu ma intelege..la scoala am 10 pe linie...nu am nu vreau sa ma sinucid din cauza notelor ci din cauza ca toti rad de mine, sunt bolnava de inima..copilaria mea e un chin..azi,la scoala un baiat mare s-a luat de mine..si am cazut joc..toti radeau de mine! :'( si casă sti..sunt fată si baietii mari se tot eaga de mine..traiesc cu bunicii..mama mea nu e langa mine.sad

| navinia explică (pentru navinia):

Scuze pentru ortografie..ma-m taiat pe maini si nu stiu ce am.

| Mechanix a răspuns (pentru navinia):

înghite în sec și nu le asculta infecțiile pe care le debitează din gură, dacă te sinucizi nu rezolvi nimic, tot tu vei fi victima, ei vor regreta câteva luni, iar după îi va durea în *** și își vor continua viețile inutile în timp ce tu vei putrezi în pământ degeaba. Dacă sunt doar vorbe, ar trebui să te doară în *** de ele, dacă te lovesc, vorbește cu directoarea și cu bunicii (nu prea cred că vor face mare lucru, dar încearcă). Nu mai fi emo, e o prostie de subcultură în care intră doar oameni slabi, superficiali și ignoranți (poate și de asta se iau de tine). Să te bați nu cred că poți, că ai probleme cu inima.

Sincer, decât să te sinucizi, mai bine le faci lor rău, pe sistemul mai bine să moară mă-ta decât să moară mama.

| CameliaBrown a răspuns:

Am citit despre situația ta în comentariile anterioare. Nu căuta metode de sinucidere, asta nu e o soluție. Tu ești înca mică și nu mă miră că nu reușești să suporți tot ce ți se întâmplă, pentru un copil este foarte greu să trăiești așa. Dacă îți e rușine să vorbești cu bunicii tăi despre ce ți se întâmplă sau pur și simplu nu ești apropiată de ei, încearcă să discuți cu un psiholog, și nu nepărat în cadrul școlii. Sper ca situația să ți se rezolve, nu e normal pentru o fată de vârsta ta să ai asemenea gânduri. Și nu, nu te fac nebună, tu suferi de o depresie gravă care trebuie tratată. ( nu e răutăcios )

| Adrian_Roberto_1990 a răspuns:

Pai teoria adevarata e ca daca te sinucizi ajungi in iad...si acolo traiesti vesnic in chinuri, deci mai suporta ca mai ai 89 de ani de trait
happy