| DuuuDiiiiXXXXX a întrebat:

Bunalove struck
Eu am 12 ani,1, 65 inaltime si 60 kg.Am facut foarte multe exercitii,am renuntat la dulciuri,paine,sucuri acidulate, fainoase si fast-food.Insa nu am slabit nici macar un kg.Asta este a patra saptamana in care fac exercitii zilnice si tin aceasta dieta si nu se vede nici un rezultat.
Ce as putea sa fac? La abdomen nu am probleme, dar la picioare in special la parte de sus(bulanele)sunt plinuta. Daca ma privesc dintr-o parte vad ca sunt MARE.Vara trecuta aveam 45 de kg, iar acum sunt atat de grasasad Nu mai stiu ce sa fac.Va rog ajutati-ma:*!
Cel mai bun raspuns primeste Funda:* si vot

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu esti grasa, asa te vezi tu, poti slabi daca ai rabdare si ambitie....multa,multa miscare

| WR104 a răspuns:

Uite aici un tabel foarte mare cu valorile nutritive ale tuturor alimentelor asa vei stii ce sa mananci si ce nu plus cateva diete, http://dietapentrutine.blogspot.com
Numai bine.

| Flaviucu a răspuns:

Incearca sa iti legi nailon in zonele unde ai grasime deoarece ai sa transpiri mai mult in acele zone in timp ce te misti sau alergi.

| Mareacluj a răspuns:

La 14 ani eu aveam 1, 62 inaltime si aproape 60 kg, pe la vreo 17 aveam 1, 70 inaltime si 47 de kg. Nu am tinut un anume regim, dar cred ca ai putea sa introduci cat mai multe lichide in dieta, insa nu acidulate. Masa obligatorie dimineata si destul de consietenta, la amiaza iar seara ceva usor. Incearca sa nu mananci nimic dupa ora 18.00. Sportul din p.de vedere al meu nu ajuta f.mult, pentru ca efortul elimina apa din corp nu grasimile. Scoate din alimentatie pastele fainoase de tot, incearca sa mananci mai multe ciorbe, legume. Si nu te mai strasa mereu ca a trecut inca o zi si nu ai slabit deloc. Nu te cantari foarte des. Pentru ca si stresul e o cauza de ingrasare iar daca te stresezi emreu pe chestia asta nu ai cum sa slabesti

| CantThinkOfAName a răspuns:

Păi la 12 ani eşti încă în creştere, si este cam greu să slăbeşti la vârsta asta. Tocmai din acest motiv rezultatele exerciţiilor pe care le faci tu se vor observa mai greu, dar nu este un motiv de panică! Şi în plus, ca să fiu sinceră, la înalţimea pe care o ai tu, greutatea este aproape una normală. Şi faza cu "nu dulciuri, nu pâine" etc., nu ştiu cine te-a informat, dar dacă renunţi la ele nu te ajută chiar aşa mult. Mie una, profesoara de aerobic mi-a spus că pot să mănânc, dar în cantităţi reduse. şi să nu mănânc după 7 seara. Deasemenea, am mai auzit de curând că prânzul trebuie luat până în ora 3. Şi nu trebuie să te descurajezi, la 12 ani nu asta ar trebui să fie problema ta principală, sincer. Cu timpul o să observi şi rezultatele exerciţiilor făcute, asta dacă le faci şi corect. Şi cât despre alimentaţie, eu îţi sugerez să uiţi în special de Fast Food şi sucurile acidulate, pentru că în primul rând sunt nesănătoase.

O zi bună.