| kijkinkijkin a întrebat:

Am si eu o problema, am pierdut cardul bancar pe un cont facut in strainatate. Am luat legatura cu ei dar a vb frate-miu in engleza cu ei, pentru ca eu nu stiu decat foarte putin. ce vreau eu sa stiu; este posibil sa ma ajute o banca din Romania sa faca legatura cu ei si sa-mi pot scoate banii?

9 răspunsuri:
| leapșa a răspuns:

Nu poti face asta.
In acest moment, tu poti retrage banii de pe card de la un ghiseu care apartine bancii respective sau daca primesti un nou card de la ei, te poti duce la orice bancomat si acolo poti retrage toti banii din acel cont.

| kijkinkijkin explică (pentru leapșa):

Si cardul cum il obtin de la ei daca eu sunt in Romania?

| leapșa a răspuns (pentru kijkinkijkin):

In momentul pierderii cardului, acesta se anuleaza si se trimite altul nou detinatorului de cont. Insa nu cred ca ei il pot trimite tie, cel mai probabil va trebui sa te prezinti la un ghiseu al bancii si sa-l ridici in persoana.
Oricum, nimeni nu-ti poate umbla in cont din moment ce cardul furat a fost anulat.

| kijkinkijkin explică (pentru leapșa):

Nu ma pot prezenta pentru ca e in cehia am cont, si pentru banii care-i am pe el face drumul duso intors, si nu are rost! dar ma gandeam ca ar putea o banca sa ia legatura cu ei si sa ma rezolve

| leapșa a răspuns (pentru kijkinkijkin):

Nici o alta banca nu poate sa te rezolve pe tine.
Vezi poate-ti pot trimite aia un nou card, desi nu cred.

| kijkinkijkin explică (pentru leapșa):

Dovezi, ceva poze cu buletinul certificat...
trebuie sa se gaseasca o solutie nu?

| leapșa a răspuns (pentru kijkinkijkin):

Suni si intrebi.

| udrescuf a răspuns:

Nu daca nu ai cardul tranzactia nu se poate efectua. Poti demonstra ca tu esti detinatorul cardului pri niste acte. Daca nu ai blocat cartul atunci fa-o ca acela care ta-a luat cardul ar putea scoate bani de pe el.

| kijkinkijkin explică (pentru udrescuf):

Mi sa cerut astazi ceva ceva, dar nu am gasit in acte, nici nu prea stiu engleza...cum altfel as putea demonstra si sa-mi trimita banii pe dontul meu de Romania?