| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Mă poate ajuta și pe mine cineva cu un sfat? Sunt în Germania și sunt în căutarea unui loc de muncă, dar mi-e frică să mă duc așa cu oricine la muncă pentru că sunt foarte mulți oameni țepari. Cum putem să ne ferim și să nu ne luam o țeapă? Țin să menționez că nu știu nici limba Germană nici Engleză. Doar câteva cuvinte. Multumesc. Dau fundă

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde locuiesti acum?

| Paul2009 a răspuns (pentru RAY):

Germania, Bad Bentheim

| Violleta2022 a răspuns:

Ce cauti in Germania, crezi ca locurile de munca se gasesc pe strada ori alearga cainii cu covrigii in coada?
De ce te-ai dus acolo cand nu ai contract deja semnat in mana?
Bani irositi pe trasportul, cazarea, mancare samd.

Ce sanse ai tu sa gasesti de munca in situatia in care nu stii nimic, nu cunsoti limba tarii si nu ai experienta in nimic?
Iarta-ma ca-ti spun in fata adevarul, dar nu ai nici o sansa, fiindca nu ai nimic ce sa oferi acolo.

| Paul2009 a răspuns (pentru Violleta2022):

Păi am lucrat, dar mi se făcuse rău la muncă Și nu mai mai primit. Eu am venit la un prieten aici, dar nici el nu cunoaște limba. Eu am permis de conducere, am crezut că, cu un permis gasesc mai ușor...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Paul2009):

Permis de conducere au 80% din oameni si nu ajuta la nimic, fiindca profesionistii trebuie sa stie germana, ca sa poata comunica cu patronii, cu sefii de ture, cu clientela pe care o transporta samd.
Du-te inapoi acasa si cauta-ti de munca in Romania, ca aici nu ai sanse, fiindca nu ai cum sa comunici cu nimeni iar pe capul prietenului nu poti sta.
As fii inteles sa pleci cand deja aveai semnat un contract de munca sau erai chemat la interviu acolo, daca ai fii stiut limba, dara fara nici o profesie, fara nici o experinta, fara macar sa stie limba, ce sanse ai? Zero!

| Paul2009 a răspuns (pentru Violleta2022):

Se gasesc locuri de muncă, doar că nu poți să ai încredere în oricine. Și dacă citești mai bine, am spus că am fost la un loc de muncă deja...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Paul2009):

Daca se gasesc locuri de munca, de ce ai venit aici sa ne mai ceri noua ajutorul?

Iarta-ma ca-ti spun adevaru in fata, dar se pare ca tu nu esti realist!

| pufulescu0o a răspuns:

Esti langa granita vad. Poti la o adica sa incerci si in Olanda, ai mai multe sanse cu limba engleza.
Parca ti-am mai scris, era cineva cu o intrebare asemanatoare, cauta pe net orice job de Helfer

Bauhelfer/in.
Produktionshelfer/in.
Lagerhelfer/in.
Maurerhelfer/in.
Auslieferungsfahrer/in.
Putzhilfe/Putzhelfer.
Küchenhilfe/Küchenhelfer.
Security Mitarbeiter/in.

Si termina o data cu limba aia, tot repeti ca nu o stii! Nici eu nu o stiam cand am ajuns in Germania!

| Paul2009 a răspuns (pentru pufulescu0o):

Da sunt la o oră de Olanda. Am specificat că nu cunosc limba, că să vadă lumea că nu știu. Dacă știam limba era altceva.

| pufulescu0o a răspuns:

Tu vrei sa dai aici peste cineva din zona ta, care s iti spuna vino la firma X ca este super. Slabe sanse! Mai bine iti cauti tu singur, iti incerci norocul! Ti am dat lista cu posibile meserii, sau daca nu te incumeti singur du te la Arbeitsamt si explica prin semne si putine cuvinte ca vrei sa muncesti. Au precis sute de locuri de munca neocupate.

| gigelitos a răspuns:

Ai putea intra intr-un grup de Facebook "romani din (orasul in care esti) si sa intrebi acolo de locuri de munca.