| anonim_4396 a întrebat:

Care e definita voastra pentru o persoana imatura? Dar matura? De ani de zile de cand tot citesc despre subiectul asta am observat ca nu e ceva "universal", fiecare are parerea lui, deci sunt curios de a voastra.

Si o alta intrebare. Credeti ca independenta are legatura cu maturitatea sau nu?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

O persoana imatura inseamna pentru mine cineva care nu se respecta, care vrea sa para altcineva pentru a se integra si se jigneste in tot timpul acesta. Oamenii nu il vor cunoaste pentru cine este el cu adevarat si altfel nici nu va putea vedea cu adevarat daca cineva il place cu adevarat sau nu.
O persoana matura isi asuma propria identitate si cauta constant sa decida pentru el cine este si cine va fi in viitor, fiind capabil sa analizeze o informatie fara sa si-o insuseasca daca simte ca nu este in asentiment cu sinele lui.

Independenta este un concept ce tine de lume si de cum te raportezi la ea. Maturitatea este ceva ce tine de fiecare dintre noi.

Impreuna sunt aripile noastre si nu putem cerceta cu adevarat vazduhurile vietii fara una din ele. Dar ele nu sunt acelasi lucru.

| RAY a răspuns:

Daca doresti isi spun ce e un barbat,desigur ce e maturitatea la un copil sau la un barbat, difera varsta deci presupem ca si maturitea, eu spun ca cand esti dependent pe banii tai esti matur, cand ai o meserie, un loc de munca, esti hotarat sti ce vrei in viata

| OoBunnyoO a răspuns:

O persoana imatura este o persoana care nu stiu sa isi asume responsabilitati. Iar acum nu ma refer numai la a avea un job si a plati taxele. Responsabilitatea mie mi se pare echivalenta cu maturitatea, evident responsabilitatea asumata, nu cea impusa de altii.
Si nu, independenta nu are legatura cu maturitatea. Sa iti dau un exemplu. O familie formata dintr-un tata, o mama si un copil. Ambii parinti lucreaza, deci financiar vorbind sunt ambii independenti. Insa in casa femeia face totul, are grija de copil, are grija de toate lucrurile necesare pentru casa, pentru educatia copilului, iar barbatul nu face absolut nimic, decat sa lucreze. Femeia ii gateste mereu, ii spala toate hainele, ii pregateste toate hainele, ii spune cand si ce sa plateasca, ii spune sa isi ia sostele de pe jos, ii spune cand sa ia copilul de la scoala, ii spune tot ceea ce trebuie sa faca per total. Din punctul meu de vedere asta nu este un barbat matur, este doar un baiat care a trecut de la o mama la alta, iar din pacate sunt suficiente cazuri de genul asta peste tot.
Evident, situatia poate fi inversata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maturitatea = responsabilitatile pe care le ai de la o zi la alta si le duci la capat. Evident, unele nu-ti ies mereu cum sperai, iar asta nu te va face neaparat imatur. Dar ai incercat macar decat sa abandonezi problema.

Independenta nu inseamna maturitate.

Poti sa fii independent de parintii tai de la o varsta si asta nu inseamna ca nu te pricepi sa omori pietoni cu „bemveul" tau. Adica, responsabilitatea inseamna totodata sa eviti sa fii superficial, ignorant. Adica, in unele privinte, inca un copil. Adica, incerci sa si eviti sa fii prea prost, nu doar pentru binele tau.

Ce zici tu cu independenta, reformulez, dar a avea job, familie (copii), masina e doar ce impune societatea. Si doar tu stii prea bine ca n-ai avut un tata prea ok, iar cu greu cred ca l-ai caracteriza vreodata ca fiind matur.

Inca ceva, unii confunda responsabilitatile cu plata taxelor, facturilor. Astea sunt niste obligatii pentru niste servicii, totusi. Nu e o responsabilitate mare sa platesti ceea ce consumi.

Totodata, maturitatea ar insemna, in cuvinte mai simple - a fi tot mai intelept, a avea experienta, a gandi in amanunt, a cunoaste probleme pe care le poti evita, a prevedea consecinte, etc. Gandirea are un rol important.

E mai greu de dat o singura si simpla definitie, dar numai un imatur ar contrazice tot ce am spus.

| ubox7007 a răspuns:

Dupa parerea mea, matur/imatur este pur si simplu o constructie sociala. Daca am fi un obiect care vede din spatiu lumea, un obiect care gandeste numai matematic va vedea numai lucruri care reactioneaza la lucruri. Caci oricum matur/imatur este relativ, de anumite persoana sunt considerat imatur, de altele matur. Nici in dex nu exista o definitie gen: 'faci x si esti imatur/matur". In opiniea mea lucrurile pur si simplu se intampla cumva, uneori dintr-un motiv pe care il inteleg, alteori nu, dar asta nu cred ca ma face in stare sa zic cuiva matur/imatur. Desi mai cataloghez din cand in cand cate o persoana cu "matur" sau "imatur" dar nu ma comport diferit cu nici o persoana si nici nu imi impartasesc aceasta eticheta adresata altora cu alti.

| Catalinhhh a răspuns:

Imatur : o persoană care deja la o anumită vârstă se comportă și are o mentalitate de o vârstă mică care nu este conștient de faptele sale.

Matur : O persoană știe ce vrea de la viață, știe să pună punctu pe i, are mereu argumete în ceea ce zice nu doar aruncă cuvintele și are stăpânire de sine.

Cam da... Nu poți fii independent dacă nu ești matur. Deoarece ar primi o sumă de bani și în 2 vineri ar sparge banii în club. Aceasta nu este o persoană matură și nici una capabilă să fie independentă.

| anonim_4396 explică (pentru Catalinhhh):

Deci cum e da in ultimul tau paragraf daca de fapt poate fi nu?
A fi capabil sa fii independent nu te retine de la a mai actiona imatur o viata intreaga inainte.

| Catalinhhh a răspuns (pentru anonim_4396):

Era pur și simplu punctul meu de vedere.

| anonim_4396 explică (pentru Catalinhhh):

Eu te atentionam pentru faptul ca te-ai contrazis acolo.
Spui ca nu se poate independenta fara maturitate, dar de fapt unul poate fi imatur, prapadind banii in cluburi, cei de la salariu, da, in loc sa-i cheltuie mai responsabil. Crezi ca oricine are propria sursa de venit e automat matur? Altfel ar fi aratat societatea acum, nu asa defecta.

In rest, chiar sunt total de acord cu paragrafele tale de dinainte.