| anonim_4396 a întrebat:

Care este punctul vostru de vedere in ce priveste teoria darwinismului comform careia omul este descendent din maimuta?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cine crede ca se trage din maimuta, se trage din maimuta. Cine se crede creatia lui Dumnezeu, este creatia lui Dumnezeu.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Eu nu cred in ea, insa, ca sa nu par prea categorica am sa-ti transcriu aici spusele unui ganditor rus, Sestov, pe numele lui. El zice:"Pare-se ca exista doua teorii cu totul potrivnice despre originea speciei umane. Unii sustin ca omul coboara din maimuta, altii ca a fost creat de Dumnezeu.Se cearta grozav! Eu unul cred ca se inseala si unii si altii. Teoria mea este urmatoarea:cei care cred ca omul coboara din maimuta, coboara cu adevarat din maimuta si alcatuiesc o rasa aparte, in afara rasei oamenilor creati de Dumnezeu si care cred ca stiu ca au fost creati de Dumnezeu."

| Arthur a răspuns:

Aceasta teorie nici macar nu ii apartine. Primul care a lansat aceasta teorie a fost L. J. Lamarck(1174-1822, naturalist francez). Cercetarile recente au demonstrat ca aceste idei sunt o aberatie. Pe intelesul tuturor, leul va ramane leu si nu se va transforma in vaca. Fiecare vietuitoare are buletinul ei care e: ADN-ul. Transformari foarte mici pot aparea in reteaua de cromozomi, dar asta nu va face decat sa zicem, sa ii apara o pata de culoare pe blana in plus sau sa difere culoarea ochilor etc.
Daca ar aparea transformari majore la un vreun individ, problema este ca acesta NU SE VA MAI PUTEA REPRODUCE.
Un exemplu este "catarul ", obtinut prin incrucisarea dintre cal si magar, acesta este viabil dar nu se poate reproduce!
Teoria evolutionista este dupa mine o tampenie, omenirea, de fapt involueaza din pacate pe toate planurile, la fel si celelalte vietuitoare. Deci, pentru a retine orice incrucisare dintre doua specii diferite sau apropiate e sortita mortii, aceasta neputindu-se reproduce.

| costymaximus a răspuns:

Este o persoana(nu-i dau numele)care crede ca noi romanii ne tragem din Traian Basescu! Bestial, nu?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul se trage din extraterestri, nu din maimuta.

| necrutatorul a răspuns:

Omul descendent din maimuta. Posibil nu prea cred teoria asta dar fiecare cu parerea lui. Vom vedea cand vom muri?