| anonim_4396 a întrebat:

Care este starea voastra sufleteasca dupa ce va razbunati?

14 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu mi se pare o solutie razbunarea. Consum nervos si intelectual de pomana. Eu ador vorba aia: Dumnezeu nu bate cu parul. Asa ca, stau cuminte in banca mea si imi vad de treaba. Mai devreme, sau mai tarziu, tot voi fi razbunata (ceea ce imi provoaca un mic zambet rautacios, recunosc). Daca nu...soarta.

| albastrel a răspuns:

Nu stiu ce inseamna razbunarea... thinking

acum ceva timp am facut prostia sa lovesc o fata, fosta prietenului meu... dar nu m-am simtit mai bine apoi big grin

| PauLa.M a răspuns:

Sincer? ma simt implinita...parca mai libera..foarte fericita..nici de ziua mea nu ma simt atat de bine ca dupa o rezbunare. m am razbunat de foarte multe ori..si probabil o voi face in continuare, asa mi e firea!
tu?

| PauLa.M a răspuns:

Te parafrazez nicule "Daca si Dumnezeu a zis( nu stiu cui ) ti-am dat sabia in mana, fa-ti dreptate!"

| PauLa.M a răspuns:

M ai prins blushing

| Crs a răspuns:

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te! Daca vrei sa fii fericit o viata, iarta!

| DeMentaa a răspuns:

Razbunarea e arma prostului...
dar eu cand ma razbun(foarte rar) ma simt vesela.si cand ma impac cu acea persoana ma simt prost

| mugurel021978 a răspuns:

Razbunarea este "arma prostului". nu ma razbun...trebuie sa fim mai buni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma razbun, dar daca reusesc s-o fac simt ca m-am facut dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Revin la ce am spus mai devreme cu a fi incapabil sa "coc"o razbunare.As putea spune ce fel ma simt dupa o cearta la cutite."O liniste profunda ma cuprinde/si cerul sta deschis deasupra mea"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer. nu una buna.fiindca am dorit raul cuiva findca mi se facuse o nedreptate.si s-a intamplat sa se imbolnaveasca grav.acum nu spun ca Dumnezeu i-a dat boala asta pentru a-mi face mie dreptate si altora. dar poate fi efectul rautatii sale ca om.si rautatea asta este destul chin pentru el.numai boala ii mai lipsea.deci daca se impiedica sisi julea nasul ...era una. dar o boala pentru slabiciuni omenesti parca nu i-as fi dorit.ca... e rau tare cand esti bolnav.si cand stai sa te gandesti ca nu esti cu nimic mai bun ca el...in sensul ca toti avem micile noastre rautati...parca iti reconsideri atitudinea fata de oameni in general.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu m-am razbunat niciodata pe nimeni si nici n-am urat pe nimeni niciodata, dar ma razbun acum pe tine si-ti raspund!
Razbunarea e atunci cand cineva iti face un rau voit, iar tu, ca un natang, ii raspunzi la fel ...cu un gest, o vorba, ceva care doare fizic sau, mai rau, psihic sau indirect, lovind in cei pe care respectivul ii iubeste!
Nu ideile imi lipsesc, ci mecanismul interior care genereaza razbunarea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu o fac dar, daca as face-o probabil mi-ar fi extrem de jena!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma simt fericita, multumita.