| AlexDorinel a întrebat:

Cat % din fetele cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani sunt virgine? eu zic ca daca sunt doar 30% e bine da mi e ca doar 10%)))

63 răspunsuri:
| T0T a răspuns (pentru AlexDorinel):

La ce afirmație te referi?

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt conștiincioase, frățioare, însă așa rămân. După studii se axează pe job și după se văd pe la 30-40 de ani că au și ele pofte și nu le mai ia nici dracul'. Am văzut destule cazuri. Orice extremă este negativă. Însă cineva inteligent, poate lua decizia corectă pentru ea. Iar la fiecare se aplică diferite principii, că suntem diferiți.

| T0T a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu am spus că ai rămas singurul virgin. Sunt destui ca tine. Însă sunt sigur că și mulți care nu sunt ca tine, nu o fac din constrângere și nu regretă ceea ce au făcut.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Da, nici extrema de maritata si cu plozi la 14-15 ani, dar nici singure pana la 40 de ani ca e ciudat, asta pentru ca suntem invatati din societate ca dupa 25 de ani deja sa iti faci familie, la casa ta cu copii ceea ce mi se pare o prostie, fiecare isi face dupa cum ii e perioada si soarta, nici la 14 ani ca esti copil, abia iesi din ou pe la varsta aia, nici tuleiul nu ti-l da la anii aia. Multi se streseaza ca sunt singuri la nu stiu ce varsta, insa poate dincolo de asta au o viata perfecta, de ce ti-ai anula viata buna pe care o duci doar pentru ca n-ai partener/a? O mega prostie )))). Avem principii diferite cu totii si prioritati de bifat, daca lasi totul de la sine vine mult mai frumos fara sa te presezi cu nimic, nu de alta dar albesti sau chelesti dracu de la atata stres, si asa viata e stresanta

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Este bine să nu mergi nici cu capul înainte fără să stai un pic să te uiți în jur, dar nici să nu avansezi deloc pentru că te judecă societatea. E strict părerea mea. Însă în rest, fiecare face cum poate și cum știe.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Principiul nearuncarii capului inainte se aplica oriunde, mai intai pui raul inainte si dupa vezi care sunt riscurile. Tu traiesti dupa ceea ce iti impune societatea? Daca e sa ne luam dupa societate te judeca si daca respiri, si daca traiesti, mai da-o dracu de societate ca ajungi un robot comandat de ce zice ea

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Trăiesc și după ea, că e în interesul meu. Asta e.

| Freya1 a răspuns:

Nu ai cum sa fsci o statistica la asta.Dar da, într-adevăr nu prea sa mai păstrează virginitatea până la nunta.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Te referi la facultate si jobul pe baza diplomei, nu? Pai aia o faci ca vrei tu, vrei o viata mai buna, e doar interesul tau pana la urma, daca nu e asta, habar n-am la ce te referi.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Crede-mă că aș face lucrurile total diferit dacă aș putea trăi astfel.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și dacă nu ar mai fi 99%, nu ar fi treaba ta.

| StrongHeart a răspuns:

Ce curiozitati au unii

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Esti ramasa in urma fata de societate. La 12 ani astazi copiii stiu mai mult despre sex decat stiau adultii acum 30-50 de ani.
Eu nu am zis la 12 ani inceperea vietii sexuale. Am spus 15 ani, deoarece pe undeva este legat si de lege. Tu te crezi mai desteapta decat psihologii si sexologii? Acestia considera ca la aceasta varsta organismul este maturizat sexual. Inainte se considera ca varsta cand fetele pot avea relatii sexuale este de 16 ani. In ultimii ani aceasta a coborat la 15 ani, deoarece dezvoltarea tinerilor este mai precoce.
Pe vremuri, fetele se maritau intre 16 si 18 ani.
Nu am inteles, cand s-a pus pe piata vaccinul anti-HIV? Eu stiu ca este doar in faza de experimentare, ba chiar unele teste au fost oprite si interzise.
In postarea anterioara nu am zis nimic deoarece voiam sa ma documentez, crezand ca am ramas eu in urma cu stiinta.
In concluzie vreau saspun: cat de prosti sunt sexologii americani, care, in brosuri de ducatie sexuala distribuite in scolile echivalente liceelor noastre "Elevii sunt sfătuiţi să se masturbeze sau să facă sex de două ori pe săptămână" si au tiparit sloganul: "Un org.a.sm pe zi tine doctorul departe". O sa zici ca recomanda doar masturbarea. Nu, nu numai. Asta pentru cei care nu vor dau nu au posibilitatea sa faca sex.
Am sa le scriu sa ia legatura cu tine pentru ca sa afle cu adevarat cum sta problema.
Ce are iesirea din casa mamei tale cu inceperea vietii sexuale? Tu stii ca e mai traumatizant pentru fete, dar chiar si pentru baieti, un esec al primului act sexual daca are loc dupa 20 de ani?
Adolescentii fac sex de placere, nu de smecheri. Ca sunt si din aceia, padure fara uscaturi nu exista.
In concluzia concluziei: educatie sexuala prin constrangere nu se poate face.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Lasa asemenea sfaturi pentru cei care au trecut prin viata. Da, ai dreptate: sa iti incepi viata sexuala atunci cand consideri ca esti pregatita. Daca nu esti niciodata pregatita ramai cu virginitatea. Stii ca sf. Petru a timis virgina in iad, spunandu-i: Dumnezeu ti-a dat-o ca s-o dai, nu sa vii cu ea in rai".
Daca ai 18 ani si inca nu esti maturizata din punct de vedere sexual ai avut o dezvoltare intarziata.
Cat priveste gandirea tinerilor, lasa-ma sa spun ca eu cunosc foarte bine acest lucru, ca lucrez cu ei si nu este asa cum spui tu. Sunt uimit uneori de maturitatea cu care gandesc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Mai citeste despre vrsta maturizarii sexuale a fetelor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AlexDorinel):

La ce te referi, ca am scris multe.

| aXy99 a răspuns:

Mie imi da cu minus.

| ShaOfHatred a răspuns:

Contează?

| TFL007 a răspuns:

50% dupa 18 numai e niciuna ca au pzd ghiveci de flori de la jucariile sexuale folosite in videochat-uri ca scoala e grea

| TFL007 a răspuns:

Daca te referi la cele de etnie rroma la apogeul varstei de 18 ani au deja 2 sau 3 copii rolling on the floor) care ii trimet la cersit

| Valentina8 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Voiam Hpv sa scriu nu Hiv, oricum, vreau sa vad cand o sa ai copii, mai exact fete, la cum o sa le indrumi!

| Valentina8 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Codrut sau Elian cum doresti tu sa fi numit... Eu pentru faptul ca traiesc azi, si nu pe cand traia maica-mea de exemplu si era totu diferit si era o rusine ca fata sa nu mai fie virgina inainte de 18ani. Eu pentru faptul ca traiesc azi, si nu atunci, imi pare rau. O reusit maica-mea sa-mi ofere cea mai frumoasa copilarie pe care ar putea careva sa o aiba, si imi aduc aminte ca aveam 11-12 ani, si eram inconjurata de fata care isi luau sutien isi bagau sosete si se dadeau la baietii, au inceput prietenele mele doar sa-si pozeze fundul pentru a-i atrage. Ba chiar au cerut unui bun prieten de al meu azi, sa o ****. Am fost trista sti? Eu am crescut intr-o zona muntoasa, sa merg pe dealuri sa ma distrez era la ordinea zilei, sau la jiu, nu mai puteam sa fac toate astea, caci prietenele mele erau ocupate. Baietii in schimb erau mai linistiti, a comentat cineva mai devreme ca fetele se maturizeaza mai devreme si e adevarat. Imi petreceam mai mult timpul cu baietii ca baietii intotdeauna au stiu sa se dristeze mai bine decat noi, dar am ramas fara prietene. Maica mea mi-a zis intotdeauna sa ma distrez, nicidecum nu mi-a zis sa nu fac sex laughing pe la 14 am aflat ce e ala de la baieti ca devenisera si ei nesimtiti laughing Si stii, nu m-am simtit intarziata sau batrana sau cum altfel m-ai numi tu. Sunt mandra de mine ca la 18ani mai mult de un baiat (actualul) n-a trecut prin patul meu. Nu e ok deloc sa te culci cu unu si cu altul. Incepi hai de la 15 ani sa te tot culci, partenerii ii tot schimbi ca noroc nu prea ii in ziua de azi, ia zi, cu cat te expui la mai multi parteneri nu e riscul mai mare se a intalni vreo boala? Si la 15ani sau sub in afara de prezervativ, ce oricum baietii il evita, ce metode de contraceptie pot folosi? curiozitate.
"Sunt uimit uneori de maturitatea cu care gandesc" - suntem diferiti Elian, am trait in mod diferit avem cunostinte diverse, urmez o scoala diversa de a ta, amfost invata altceva decat tine. Gandirea noastra nu e la fel. E trist ca tinerii au atat de multe ganduri, cand vremea lor e cea a diatractilor, nu crezi? Gandirea lor e tot mai matura iar anii sunt tot mai scurti! Simplitatea, au uitat sa o mai aprecieze.
Intr-o lume atat de complicata de adaptezi.

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Si nu-mi spune mie de Dumnezeu, Dumnezeu nu vrea sa faci sex inainte de casatorie. Daca nu te-ai casatorit ai simplu respectat regula. Dumnezeu vede cand te chinui iti stie toate gandurile si cel mai presus te intelege asa cum nimeni o face.

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Oricum, referitor la fetele de 15 ani "mature" intreaba de doar 3 tipuri de metode (caci sunt multe pot spune) de contraceptie de cum functioneaza de cum sunt alcatuite si de ce ar trebui sa faca ca sa o poata folosi. Stii cate fete cunosc care or trebuit sa apeleze la pastila de a doua zi habar nu avand ca e o bomba de hormoni pentru corpul nostru? Stii cate fete consuma anticonceptionale de capul lor? fara a face niste analize? Vorbim de fete mari, majore da le incolo pe alea mici? Lipsa de maturitate! In momentul in care esti matur esti responsabil! Romania sincer am uitat pe alcatela loc e dar nu de parte de unu pentru cel mai mare numar de minore care au copi SI SI-AU PUS PUNCT VIETII SI II CRESC PARINTII pentru ca nu sunt nici mature nici responsabile nici demne. Un bebelus intr adevar te maturizeaza mult. Dar e trist! Dece sa nu faci o scoala, de ce sa nu te distrezi, de ce sa nu calatoresti? de copii iti arde atunci cand tu nici un loc de munca ai? sa nu vorbim de casa.
Nu-i bag pe toti in aceeasi oala, stai linistit dar daca eu sunt atat de severa e pentru ca faptele ce le-am vazut, e pentru dezamagirea ce mi-au produso. La urma urmei nu-i la mine boala lu X sau copilu lu Y. Fiecare care ce vrea cu viata lui dar bine ar fi ca alegerea sa fie una inteleapta!

| Violleta2022 a răspuns:

Proportia virginitatii intre limitele 14-18 ani este cam de 70-80% la totii adolescentii.
Dar fiindca voua copiilor va place sa va credeti mai sexosi si sa mintiti (desi multi nu aveti sex pana la 20 de ani), realitatea este alta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ti se pare ca geme de statisticieni pe aici si cineva chiar a facut o astfel de statistica? Cel mai probabil procentul e pe undeva pe la 60% cel putin.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Hai, ca nu-ti mai raspund, ca ai idei infantile si te crezi desteapta foc in materie de sex. Da voie celor care cunosc problemele sa isi spuna parerea. Mai ales ca, asa cum si zici te simti intarziata, dar si esti. Dar nu in a face sex ci in avea cunostinte de educatie sexuala.
Nu dau lectii de educatie sexuala aici deoarece nu este locul.
Si te rog sa nu-mi mai scrii ca altfel te ignor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Tu chiar nu-ti vezi lungul nasului? Ma inveti tu, inca un copil, pe mine care deja ii am?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TFL007):

Daca studiem problema de-a lungul istoriei, vedem ca si la romani cu cateva zeci de ani in urma fetele se casatoreau dupa 16 ani, daca treceau de 18 ani deja se discuta de ea, iar dupa 20 de ani era considerata fata batrana. Pana la 18 ani multe din ele aveau copii.