| MrNuggets a întrebat:

Ce parere averi despre woke si cancel culture? Si despre LGBT? Rog boomerii (persoanele in varsta) care nu stiu despre ce e vorba sa nu raspunda la intrebare

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce limbaj ai pe aici pe site nu cred ca te intereseaza cu adevarat un raspuns la acesta intrebare ci cauti putina certa tu...

| dullcat a răspuns:

Buna.Toate au in teorie un temei pozitiv, in folosul oamenilor, cu principii de bun simt si tot ce vrei, insa realitatea e mult mai nuantata, cu valente toxice/extreme.

Eu asociez woke cu ideea de black lives matter etc. Din ce am inteles pana acum, unii care sustin woke culture au tendita de a fi rasisti si agresivi fata de persoanele cu piele alba sau care doresc sa isi manifeste orice alta opinie diferita de a lor, anuland cumva valorile pe care le promoveaza.

Cancel culture iarasi poate degenera intr-o alta forma primitiva, un fel de varianta a multimilor de oameni furiosi, razvratiti, adunati in pietele/piatetele de odinioara, care arunca cu rosii, pietre si rahat in cei,, rai'', doar ca in online. Persoanele care se considera influenceri chiar ar trebui sa realizeze impactul lor asupra multumilor, deoarece poate avea consecinte de amploare.Sa nu uitam ca lucrurile pot lua si o intorsatura foarte urata, ducand la suicid. Exista o presiune publica care totusi cade pe umerii unei sigure persoane, a unui om, nu a unui zeu perfect.Cum pe internet informatiile/reactiile se raspandesc imediat, sa pui sub lupa orice chestie, in mod deosebit greselile, e groaznic.Si atunci imi spun ca poate nu oricine ar trebui sa devina influencer, chiar daca nu cred sa existe vreodata un standard de criterii definitorii.

De LGBT nu prea am ce spune, cativa prieteni si cunostinte fac parte din comunitate si ii sustin/am incredere in deciziile lor, fiind adulti. Daca isi vor reconsidera pozitia ulterior, tot voi fi acolo sa ii sustin.

| CostinAlamariu a răspuns:

O părere foarte proastă.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Ar trebui scoasa complet din sistem. Un apropiat mi-a spus muuulte despre asta si mi-a aratat multe exemple. Ar trebui inclusa la categoria "isolated culture"