| RAY a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele care mint in privinta studiilor care le au?

9 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai minti in legatura cu asta. Oricum daca te duci sa te angajezi aia verifica lucrurile astea, deci care-i scopul?

*pe care. Pwp.

| Freya1 a răspuns:

Depinde de context. Oameni de azi judeca mult si acuza daca nu ai suficiente studi.Sunt persoane care au 8 clase deoarece nu au avut posibilitati iar lumea este rautacioasa nu se gandesc ca poate persoana respectiva nu a avut bani de caiet sau de mancare ziua urmatoare.Sunt persoane care nu au bani de naveta sau sunt persoane cu anumite blocaje la nivelul psihicului care nu le permite sa studieze pe cum ar trebui si atunci din cauza prejudecatilor si a "inteligentilor planetei" care vin cu fraze gen "du-te la scoala si invata, cate clase ai facut 2 ca trenu, femeia de servici e mai desteapta ca tine, vai cate greseli gramaticale faci se vede ca nu ai fost la scoala" se simt complexati si rusinati si atunci simt cumva sa ascunda asta cu toate ca o sa iti dai seama dupa comportament sau vocabular care este adevaru dar se bucura de momentul acela de satisfactie

| RAY explică (pentru Freya1):

Ai mare dreptate naty, cu lucru cum merge?

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu merge aia e problema. Dupa ultima proba de munca de acu o saptamana nu am mai gasit nic

| RAY explică (pentru Freya1):

Aiurea,pe olx te ai uitat nu doar domeniul tau oricare

| Freya1 a răspuns:

Olx,lajumate,public24,ziare...pai nu in domeniul meu ca nu am cum sa gasesc asta in orec si in fabrica una nu am gasit adresa nici cum la una am fost in proba da nu a mers deoarece doar primele 2 3 zile faceam acea munca apoi trebuia sa invat altceva mai complicat stateam si 12 ore si nu luam nici minimul

| RAY explică (pentru Freya1):

Bataie de joc, trebuie sa vi in alt oras e pierdere de timp acolo, ce patroni 12 ore si doar 1050 de ron rusine

| AnastasiaK a răspuns:

Presupun ca se minte din cauza faptului ca in Romania respectul si admiratia se cam castiga printr-o diploma. Totusi, nu prea inteleg de ce, avand in vedere cat de usor se obtine o diploma la noi. Oricum, pana la urma "realii recunosc realii", iar orice om care are anumite studii (facute pe bune) isi va da seama imediat de cel care nu le are sau a obtinut diplome pe ochi frumosi.

Sincer, nu am o parere foarte proasta despre cei care mint in privinta asta. Fiecare are(sau a avut candva) momentul lui in care minte, pe sine insusi sau pe cei din jur. Un exemplu concret(si sper sa nu mi se sara prea tare in cap dupa): unul dintre utilizatorii care a raspuns la intrebarea asta se minte pe sine si pe cei din jur ca nivelul de educatie pe care il are se datoreaza situatiei financiare sau altor factori pe care nu-i poate controla, nu faptului ca nu a fost interesat de dezvoltarea personala si de propria educatie. La fel si cei care mint in privinta studiilor, ii mint pe ceilalti ca le au si se mint pe ei insisi ca au nivelul necesar ca sa para ca le au(sau sa poata sa le aiba). In ambele cazuri minciuna nu afecteaza pe nimeni altcineva in afara emitatorului, asa ca nu prea e treaba mea. Cum a zis si natalia2014(sau cred ca a zis, o sa mai citesc de vreo 2-3 ori ca sa inteleg exact), minciunile de genul acesta apar datorita complexelor. Nu putem condamna un om pentru ca are complexe, nu?

| FoxyM a răspuns:

Ray,as putea sa zic ca aceste persoane nu au nimic de castigat, deoarece cand vine vorba de angajare la un serviciu bun, vor da inapoi.Si un serviciu mai bun nu vor gasi fara studii, mai ales ca acele diplome care sunt asa-zise luate, nu vor fi prezentate viitorului angajator ceea ce inseamna ca minciuna are picioare scurte.