| Mayhem666 a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele care spun ca iubesc animalele si ca urasc cruzimea de orice fel fata de animale, dar tot consuma carne?

26 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cruzimea e una, sacrificarea e o necesitate.
Sa scoti ochii unui caine cu un ac nu e tot una cu sacrificarea unui porc.
Ambele vieti conteaza, dar una e un bolnav psihic, care chinuie inutil un suflet, alta e un macelar, care omoara animalul rapid in scopul hranei.
Despre consumul de carne de pisic, cal, caine, veverita samd, mi se pare si mie ca e la fel ca si consumul de carne de porc, vita, pui...
Aproape orice animal poate fi domesticit, poate interactiona cu oamenii, poate primi si oferi afectiune, nu doar cainii si pisicii. Vacile si porcii de ex sunt foarte sociabile, daca le bagi in seama.

| Drimmero a răspuns:

Iubesc animalele dar iubesc in acelasi timp si shaormele, gratarele, icrele, lactatele, omletele, carnatii de porc, chiftelele, etc. Scuze, nu-s facut sa mananc numai plante sau mere/pere, nu ma satura.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu vad legatura.
Si eu urasc cruzimea de orice fel fata de animale, si tot consum carne.

| Mosotti a răspuns:

Pai e una sa nu-ti placa cruzimea, si alta e sa le asasinezi fara sa simta, aia nu e cruzime.
Adica e una sa chinui un animal, si alta e sa-l electrocutezi si sa-l tai, asa cum se intampla in abatoare.

Deci poate sa nu fie de acord cu cruzimea, dar sa fie de acord sa fie taiate fara sa sufere.
Si din categoria asta fac parte si eu. Ca si la mine, daca m-ar anestezia cineva si nu stiu, si m-ar omora, nu ma deranjeaza, dar nu sa sufar.

Adica consider ca acelor animale nu li se face nici un rau la abator, dispar brusc si gata fara sa simta, nu e problema, oricum mureau mai devreme sau mai tarziu de moarte buna, ce mai conteaza ca mor mai devreme?

Mai e o categorie tampita de oameni care fac diferenta intre caine, pisica si porc, vaca, pui.
Astia-s dusi cu pluta, ca animale sunt toate, nu doar cainii si pisicile, adica protejeaza cainii si pisicile, dar nu le pasa de celelalte care se mananca, neconsiderandu-le egale cu primii doi.

Ca porcu ala ce zice "de ce doar pe mine? De ce pe caine nu-l tai? Ca si eu sunt animal ca si cainele".

| SatinEffect a răspuns (pentru Mosotti):

Ai manca pisica?

| Mosotti a răspuns (pentru SatinEffect):

Ma, sincer daca e buna as manca si pisica, de ce nu? Daca chinezii mananca caini, inseamna ca sunt buni, doar e carne pana la urma.

| LoveSleep a răspuns:

Niste ratati.
In general iubitorii de animale sunt niste idioti si 8 din 10 iubesc mai mult animalele decat oamenii.

Vorbesc despre ăia înpătimiti, nu despre aia care au o pisica acasa.

| Hammurabi a răspuns:

Eu sunt vegan de mic copil (așa am fost crescut) și am mai spus-o pe aici.
Dar părerea mea e că veganismul nu este chiar un cult, ci este doar un mod de a alege alimentele pe care le mănânci. Cel puțin, așa consider eu.
Nu pentru asta sunt vegan, pentru că îmi doresc să privez de suferință milioanele de animăluțe care mor în fiecare zi, sau altceva de genul ăsta.
Aș fi ipocrit să spun asta.
E pur și simplu doar un mod de alimentație pe care l-am acceptat. Atât.
Că alții au făcut un "pachet complet" din mod de alimentație+iubire față de animale+ura față de tot ce folosește omul și provine de la animale, e treaba lor.
Fiecare e liber să creadă ce vrea.
Și poate chiar să lanseze o nouă religie. laughing
Nu mă interesează.

Iubesc animalele și urăsc cruzimea față de animale.
Dar în nici un caz pentru că sunt vegan.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu iubesc animalele, dar le iubesc și în farfurie, deci le iubesc mai mult decât un vegan care le lasă să se irosească după ce mor. Glumesc. Cruzime e un cuvânt greu. Cunosc oameni care lucrează în fabrici și nu mor animalele in chinuri, au niste norme de respectat că suntem în 2021 totuși. Pentru mine nu există legătură între cruzime și animale că nu văd așa ceva, nu fac așa ceva și simplul fapt că urmez dieta care îmi face mie bine nu mă face să mă simt o criminală laughing. Chiar vorbeam cu iub că eu sunt genul care mi-aș face ferma de animale doar sa mă uit la ele cum cresc, că nu aș putea să le omor, dar dacă vrei să zic că urăsc animalele de acum ca sa se simtă veganii bine, okay, eu pe interiorul meu tot le smotocesc din priviri love struck

| Emma30555 a răspuns:

Una e sa sacrifici un animal pentru hrana, cruzimea e altceva. În mod normal legea interzice chiar și pentru cei ce cresc animale pentru consum sa folosească metode barbare sau inumane. Este cumva o ipocrizie, dar majoritatea oamenilor cumpara carne de la magazin, nu le asociază cu animalele vii de care se pot atașa. Și medicii veterinari consuma carne, dar cruzimea totuși e ceva diferit, un animal nu ar trebui sa sufere inutil, măcar sa nu simtă durere. În fine eu înțeleg întrebarea și ideea ta dar nu e totul doar alb sau negru, legea interzice sa faci rău animalelor, și nu este nici normal

| Eireann a răspuns:

Hai sa ignoram total partea cu alimentatia. Cati dintre marii iubitori de animale s- au interest daca produsele cosmetice pe care le folosesc au fost testate pe animale? Sau e prea mult efort sa dea o cautare pe net?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal eu le consider ipocrite.
Romanii urasc cruzimea față de caini, dar cei din China mananca caini (spre exemplu).
Si invers:
Celor din China li se pare inumam ce mananca romanii.

Adica mi se pare o ipocrizie sa nu pretuim decat animalele pe care cultul nostru le protejeaza, dar sa le torturam pe cele pe care nu le protejeaza (porc, miei, pui). Asta nu e iubire fata de toate animalele, mai ales ca ni se pare o normalitate si sarbatorim in timp ce taiem o viata. Si dupa mai si zicem ca noi uram cruzimea fata de animale.

Ori suntem vegani si luptam pentru drepturile animalelor, ori nu ne mai autonumim in mod eronat iubitori de animale. There is no in between.
happy
Asta e parerea mea cel putin, e ok daca nu coincide cu a altora

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu, ar trebui sa nu ne mai prefacem ca iubim animalele cand noi damsam si sarbatorim in jurul cadavrelor lor.
Macar sa nu ne mai mintim singuri, sa ne asumam faptele.
Nimemi nu obliga pe nimeni sa gie vegani, dar macar sa fim cinsiti si sincer cu noi imsine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu, nu inseamna ca urasti animalele.
Si eu le mananc, dar nu le urasc.
Inseamna ca NU uram cruzimea fata de ele.
Invata sa faci diferenta.
Nu te-a acuzat nimemi de nimic, doar te sfatuiesc sa fii sincer cu tine si sa nj te minti singur ca le,, iubesti".
Nu sunt vegana, stai calm, sunt pur si simplu asumata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

,,spuneti voi"
Sunt o singura persoana, te rog, utilizeaza singularul.
Nu sunt asa de batrana inca

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu, dragul meu.
Nu imi mai baga cuvinte in gura.

Nu trebuie sa normalizam aceste sintagme, ci sa nu ne mai mintim ca suntem noi mati sfinti si iubim animalele.

Dar incepi cu jignirile, deci e clar ca discutia asta devine o scapare de frustrari happy
In momentul in care vad ca iti pierxi capacitatea de a fi civilizat, inchei discutia.
Asa ca o inchei aici

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Eu sunt aceea persoană!
Iubesc animalele, urăsc cruzimea de orice fel asupra animalelor, DAR NU pot renunța la carne!
În special, carnea de pește! dar și de găină!

Nu am tăiat NICIODATĂ un animal! (eu personal ) Dar tot am mers la pescuit...

MERSII că mă faci să mă simt că o MARE IPOCRITĂ!

La școală, aveam un coleg VEGETARIAN 100%, unii râdeau de el, însă eu îi admiram foarte mult decizia de a renunța la carne, în special, pentru că făcea toate acestea (sacrificii, dacă vrei...), DOAR dintr-un IDEAL, pentru IUBIREA și RESPECTUL față de VIAȚA animalelor!

Răspuns utilizator avertizat