| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre familia Furdui? Se pare ca protectia copilului le-a luat copiii in Germania.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Parca vad ca iar is de aia care si-au batut copiii fara sa stie ca in alte tari protectia copilului chiar face ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu as zice neaparat romanul. Sunt aproape un milion de romani in Germania si nu pare ca are cineva probleme cu protectia copilului acolo. La fel ca si cazul de acum cativa ani din Norvegia.
Problema este, din punctul meu de vedere, la comunitatea neoprotestanta de romani.

Imi pare ca romanii, ortodocsi in general, care merg in occident reusesc sa se adapteze si la cultura de acolo. Neoprotestantii isi formeaza grupuri si nu ies din ele, astfel incat cultura vestica nu-i afecteaza. Ei au impresia ca traiesc in Romania, doar cu un nivel de trai mai ridicat. Nu e semn de intrebare ca oamenii traiesc de 8-9 ani in Germania si nu cunosc limba?

Toti romanii avem cumva intiparit in minte faptul ca e in regula sa-ti mai altoiesti copilul, dar imi pare ca exista comunitati religioase care nu reusesc sa se adapteze cand merg in strainatate.

Totusi, cred ca aceste sisteme de protectie a copilului nu ar trebui sa actioneze chiar asa de brusc. Poate familia ar trebui monitorizata, am vazut ca au implicat si un psiholog. Sunt de-acord, parintii ar trebui sa fie constienti ca traiesc intr-o altfel de societate. Dar nu cred ca ar trebui sa desparti copiii de parinti daca nu este un caz grav.