| CatelusaCuParulCret a întrebat:

Ce parere aveti despre homosexuali? De ce nu sunt acestia acceptati in Romania?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare cum e lasat de natura, in Romania nimic nu e acceptat doar prostia si coruptia

| T0T a răspuns:

Dar cine zice că nu sunt?

| CatelusaCuParulCret explică (pentru T0T):

Majoritatea sunt discriminati. De cine? De credinciosi, batrani, copii etc. Cei ce nu sunt heterosexuali sunt considerati ciudati in general.

| T0T a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

De mine nu sunt discriminați și la fel de mulți alții deci nu e cazul să generalizăm. Dacă ești credincios nu înseamnă că discriminezi, sunt extrem de mulți credincioși care nu fac discriminări, dacă nu știai, cât despre bătrâni și copii la fel. Depinde de fiecare în parte, nu de țară.

| CatelusaCuParulCret explică (pentru T0T):

Probabil ca nu sunt discriminati de tine, dar de multi altii sunt. Nu putem spune ca Romania este cea mai toleranta tara. Tocmai ieri o mama de 40 de ani mi-a spus ca toti tiganii fura si ca homosexualii se vor duce in iad. Asta este parerea multor romani, dar si a multor oameni din alte tari.

| T0T a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

Sunt mulți oameni așa dar în acest caz nu e bine să generalizăm căci totuși homosexualii sunt tolerați oarecum în sfera socială și în unele cazuri chiar sprijiniți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu sunt normali.

Asa, acum sa vedem cate raspunsuri eronate/nefolositoare primesc.

| CatelusaCuParulCret explică (pentru anonim_4396):

Ce te face sa crezi ca nu sunt normali?

| CatelusaCuParulCret explică (pentru anonim_4396):

Deci daca un om se imbraca cum vrea el pentru a se simti bine si a arata ca e mandru de cine este inseamna ca e anormal? Dar stii ca nu toti homosexualii sunt asa. Sa fii homosexual inseamna sa iti placa persoana de acelasi sex. Deci homosexualii sunt anormali pentru simplul fapt ca se indragostesc de anumite persoane. Am inteles.

| Sociopat a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum comunitatea heterosexuala are rebuturile ei "cocalari" "pitipoance" "femei de plastic" asa si cea homosexuala are astfel de rebuturi cu care nu se mandreste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

Ok, mi-e prea lene sa dezbat subiectul asta dar o sa punctez unele chestii. Ca sa fie clar, nu sunt homofob, din contra, ii compatimesc.
Mi se pare absurd sa-i integram in societate deoarece cred ca au o problema. Daca sunt oameni normali, de ce numarul lor este in minoritate? De ce homosexualitatea apare in urma unor traume? Stiati ca majoritatea homosexualilor nu sunt monogami? Nu are rost sa mai scriu ca pierd timpul dar iti las un site interesant legat de asta. http://www.homosexualitate.ro/

| CatelusaCuParulCret explică (pentru anonim_4396):

Cred ca nu ai deschis vreodata vreo carte de psihologie in viata ta si doar iti dai cu parerea. Nu este nimic gresit cu ei, cu creierul lor. Si numarul or nu este in minoritate. Peste jumatate din lume este homo, bi sau pan. Homosexualitatea nu vine in urma unor traume, dar daca petreci foarte mult timp cu cineva de acelasi sex dupa o trauma se poate sa devi homosexual. Nu am timp sa iti dau motive pentru a-i integra pe homosexuali in societate, deoarece sunt mii si mii de motive. Homosexualitatea este o sexualitate ca oricare alta. Pana si specialistii din intreaga lume sunt de acord cu mine. O zi buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

''Cred ca nu ai deschis vreodata vreo carte de psihologie in viata ta si doar iti dai cu parerea.'' - Imi aduci aminte de tipul ala care s-a suparat ca m-am luat eu de Harry Potter. Sincer acum chiar am citit niste pagini dintr-o carte de psihologie dar n-are nicio legatura cu subiectul asa ca las-o asa.
''Peste jumatate din lume este homo, bi sau pan.'' - Aici gresesti, eu stiu ca aproximativ 20% din populatie sunt homosexuali, poate or fi si alte studii dar ma indoiesc ca este peste 50%.
''Nu am timp sa iti dau motive pentru a-i integra pe homosexuali in societate, deoarece sunt mii si mii de motive.'' - Nici eu n-am timp sa te contrazic asa ca suntem ok.
''Pana si specialistii din intreaga lume sunt de acord cu mine.'' - Depinde care specialisti.
''O zi buna.'' - Pe bune, daca nu-mi doresti o zi buna, mai bine nu mai spui nimic...

| CatelusaCuParulCret explică (pentru anonim_4396):

''Cred ca nu ai deschis vreodata vreo carte de psihologie in viata ta si doar iti dai cu parerea.'' - Se vede ca nu ai deschis. De ce? Pentru ca ar scrie clar ca nu exista nicio diferenta dintre structura creierului unui heterosexual si cea a unui homosexual. Deci homosexualitatea nu este o boala. Homosexualitatea este o sexualitate. Homosexualitatea este normala.

Si prin specialisti m-am referit la psihologi care se ocupa de acest domeniu. Cu totii ii agreeaza pe homosexuali.

Si ce am spus a fost corect. Da, 20 % din populatie este homo, dar mai mult de 30% din populatie este bi sau pan, deci exista mai multe persoane care sunt atrase de acelasi sex.

Inteleg ca aceasta este parerea ta dar cred ca ar trebui sa te documentezi inainte sa spui ca homosexualitatea este anormala. Probabil este asa din punctul tau de vedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

Mai, ti-am spus ca am deschis o carte de psihologie si chiar am citit din ea doar ca nu era despre homosexualitate. Despre asta m-am interesat de pe internet, din surse obiective, nu de pe site-uri crestinesti sau site-uri pro lgbt.
''Cu totii ii agreeaza pe homosexuali.'' - Uite, vezi? Tot eu sunt aia nedocumenata? Nu toti specialistii sunt de acord cu asta. Si ca sa-ti arat ca spre deosebire de tine, nu spun bazaconii iti dau si un exemplu Dean Hamer este unul din specialistii care afirma ca homosexualitatea nu e innascuta. Cum probabil nici nu ai accesat link-ul pe care ti l-am dat, poate o sa ai curiozitatea sa citesti aici. ''Dacă homosexualitatea ar fi genetică sau determinată genetic într-o manieră decisivă, atunci "gena" sau "genele homo" nu s-ar putea menţine în cadrul unei populaţii. (Un adult are nevoie în medie de un copil pentru ca una sau mai multe gene specifice, prezente la adult, să rămână în codul genetic. Însă, în medie, cinci homosexuali "exclusivi" au un singur copil. În aceste condiţii, homosexualitatea ar dispărea după câteva generaţii. Evident, nu aşa stau lucrurile. Totuşi, aproximativ 50% dintre homosexuali sunt sau au fost căsătoriţi, fiind bisexuali, şi au în medie 1, 25 copii. Homosexualii exclusivi şi bisexuali, luaţi laolaltă, au numai 0, 9 copii în medie, ceea ce înseamnă că o genă sau genele homo ar dispărea încet dar sigur din moştenirea genetică.)''
Cica ''mai mult de 30% din populatie este bi sau pan'''. Pff, e misto sa arunci niste numere in fata, luate de nicaieri. Sa vad si eu unde ai citit asta.
''Astăzi este foarte răspândită ideea că 10% din populaţie sunt homosexuali. Acest procent a fost lansat în anii 1950 de către Alfred Kinsey, un cercetător american. Lăsând la o parte viciile de procedură din studiul lui Kinsey, studiile ulterioare au identificat un procent de numai 2-3 la sută homosexuali şi lesbiene în cadrul societăţii.Totuşi, din motive politice lesne de înţeles, procentul de 10% este în continuare promovat de activiştii homosexuali care reclamă "drepturi".'' Link (pe care probabil nu il vei accesa niciodata deoarece esti extrem de documentata dupa cum se si vede): http://www.homosexualitate.ro/kinsey.html
''Probabil este asa din punctul tau de vedere.'' - Wow, vrei sa spui ca sunt singura persoana care sustine ca homosexualitatea e anormala?!

| CatelusaCuParulCret explică (pentru anonim_4396):

Informatiile pe care le-ai dat acolo nu spun ca sunt anormali. Spun ca homosexualitatea nu e innascuta. Si este adevarat. Atractia fata de o persoana de acelasi sex se dobandeste in timp.
Daca homosexualitatea este anormala atunci structrura creierului homosexualilor ar fi una anormala si nu ar mai putea functiona ca un om normal.Homosexualitatea nu este o boala mentala. Homosexualitatea este o sexualitate. Aceasta este acceptata de toti ce au facut scoala si stiu despre ce e vorba. Nu este nicio diferenta dintre un heterosexual si un homosexual. Ambii pot functiona normal in societate.
Informatiile date de tine sunt corecte, dar nu spun ca homosexualitatea este anormala. Iar statisticile sunt pe baza unui singur studiu.
''Probabil este asa din punctul tau de vedere.'' - Nu am spus din NUMAI punctul tau de vedere. Este punctul tau de vedere si il respect, desi nu imi arati motive concrete pentru care ai crede ca homosexualitatea este anormala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

Frate, daca tu nu poti sa intelegi de ce homosexualitatea nu este un comprtament normal, las-o balta.
Din moment ce homsexualitatea se dobandeste un timp, mai exact in urma unor traume si alte chestii, ti se pare ceva normal? Am vazut mai demult la tv, un baiat care era dependent de viata de bebelus, adica se imbraca precum un bebelus, avea biberon, carti de colorat si jucarii in camera si era si se credea si fata. Si stii de ce? Pentru ca fusese agresat in scoala. E ilogic sa spui ca tipul ala era sanatos mintal. Pe langa asta, homosexualii se pot schimba, bineinteles daca vor. Problema e ca societatea, oamenii ca tine, ii incurajeaza sa fie homosexuali. Asta e proaganda LGBT venita de la americani sau tarile europene ''civilizate'' si aici ma refer la Finlanda, Olanda unde homosexualii sunt tolerati mai ceva ca heterosexualii si nu numai ei. In Olanda exista o asociatie sau un partid care lupta pentru a dobandi drepturi pentru pedofili. Uite: https://en.wikipedia.org/......_Diversity
Nu iti arat motive concrete pentru care sa crezi ca homosexualitatea nu e un comportament normal?! Inseamna ca tot ce am scris a fost in zadar iar tu esti un activist LGBT cu o perceptie irevocabila, asa ca las-o balta ca mi-am pierdut deja prea mult timp.

| CatelusaCuParulCret explică (pentru anonim_4396):

Homosexualitatea nu are tratament. De ce? Pentru ca nu este o boala. Nu exista nicio diferenta dintre creierul unui hetero si cel al unui homo. Deci homosexualitatea este normala.
Singurul motiv pentru care homosexualitatea este vazuta rau in lume este din cauza religiei. In rest, nu exista niciun motiv pentru care ai considera-o anormala.

Da, homosexualitatea poate veni din cauza unor traume. Orice poate veni din cauza unei traume, chiar si heterosexualitatea.

Nu am timp sa discut cu tine lucruri pe care nu le poti intelege. Doar pentru ca tu ( si alti cativa oameni) urati homosexualii asta nu inseamna ca sunt anormali. Este doar parerea voastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatelusaCuParulCret):

Tu ai probleme de vedere sau ce? Nu ti-am spus ca homosexualitatea ARE tratament? Nu iti mai dau link-uri ca oricum nu le citesti, iti spun doar atat: exista homosexuali care s-au convertit la heterosexualitate cu ajutorul unui psihoterapeut.
''Da, homosexualitatea poate veni din cauza unor traume. Orice poate veni din cauza unei traume, chiar si heterosexualitatea.'' rolling on the floor))))))))

Pana acum nu mi-ai aratat niciun argument prin care sa-ti sustii opinia, ai continuat sa spui bazaconii asa ca fie ca tine, eu am plecat.

| CatelusaCuParulCret explică (pentru anonim_4396):

Prin tratament ma refer la medicamente. De exemplu, oamenii cu depresie ( o boala mintala adevarata) iau medicamente pentru a se putea comporta normal.

Oriunde ai cauta, ar scrie CLAR ca homosexualitatea este o SEXUALITATE (acceptata de majoritatea oamenilor) ci nu o boala. De ce nu este o boala? Pentru ca, daca ai compara creierul unui homosexual cu unul al unui heterosexual ai observa ca nu exista NICIO DIFERENTA.

Da, daca vrei sa scapi de homosexualitate o poti face. Asa poti face si cu heterosexualitatea.

Daca vrei sa te dai destept/desteapta macar da informatii pe care le intelegi. Citatele pe care le-ai dat spun lucruri adevarate, dar nu spun ca homosexualitatea este anormala sau ca este o boala. Spun ca exista anumite cazuri care sunt homosexuali din cauza unor traume.

Sincer nu inteleg de ce razi la informatiile pe care ti le-am dat. Sunt 100%, ce spui tu sunt doar niste pareri si anumite lucruri neintelese luate de pe site-uri.

Nu poti spune ca ceva este anormal sau ca este o boala doar pentru ca exista anumite cazuri care au ajuns asa din cauza unor motive rele. Daca nu imi poti arata ca homosexualitatea este anormala, atunci nu mai comenta.

| 4cidr41n a răspuns (pentru anonim_4396):

> exista homosexuali care s-au convertit la heterosexualitate cu ajutorul unui psihoterapeut.

Adica nu mai sunt homosexuali ci bisexuali sau bicuriosi?

Ia si citeste. Dupa ce s-au trezit ca isi luau viata copii aia. Parinti "convinsi" ca ii "rezolva" psihoterapeutul si efectele acelei convingeri.

https://petitions.whitehouse.gov/......on-therapy

> The medical and mental health communities have long made clear that they reject the practice of conversion therapy, aimed at "changing" one’s sexual orientation. Recently, efforts to change an individual’s gender identity have also been shown in countless instances to have dangerous effects.
---------------------------------------------
> nu poti sa intelegi de ce homosexualitatea nu este un comprtament normal, las-o balta.

Pentru ca nu ai nimic concret care sa iti sustina ideile tale.Ala care a fost agresat in scoala si ar trebui trimis la psihoterapeut pentru a-i schimba orientarea sexuala.

dude... rly?

> Pe langa asta, homosexualii se pot schimba, bineinteles daca vor.

Tu cand ai vrut sa nu fi homosexual?

| Alexandra4500 a răspuns:

Suntem inapoiati! Deaia! Si eu nu am nimic cu ei, fiecare face ce vrea cu viata lui!