| Vişine1997 a întrebat:

Credeți ca se vor interzice iarăsi avorturile? Se organizeaza atatea marsuri pentru viata.
Daca credeti, ce parere aveti?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice om are dreptul la a trai, parerea mea

| Drimmero a răspuns:

Nu mai bine ar invata prostalaii aia sa se protejeze? Asa nu mai devin mame de la 13 ani si nu mai sunt nevoite apoi sa ucida un copil nevinovat,, care ar putea sa devina avocat, doctor, inginer sau alte functii inalte.

| Dismally a răspuns:

In nici un caz, avortul este si va fi legal chiar daca unii nu sunt de acord cu asta.

| PersonajFictiv a răspuns:

Eu cred ca e alta problema,adica hai sa gandim logic.
a ) Cele care fac avort, in mare parte, o fac din cauza ca au ramas gravide "din greseala", acele fete/femei NU VOR sa ramana gravide,sa aiba un copil.
-De aici deducem ca, e nevoie de multa educatie sexuala.

b)Daca ramane gravida, si nu are posibilitatea sa creasca copilul,nici minte sa il lase intr-un centru, ce face? Scapa de copil in alt mod, se gasessc alte persoane care sa faca avort, chiar daca nu e legal, sunt moduri care s-au "utilizat " in trecut si o sa se utilizeze in continuare, ca sa scape de copil.
E vorba de o persoana disperata totusi, nu?

Trebuie lucrat la initiativa de a nu mai face copii inainte de termen ( mentalitate ), educatia sexuala care sa invete copii "ce se intampla daca? ".

| Vişine1997 explică (pentru PersonajFictiv):

Nu pot contesta ce ai spus. Deci e normal, populatia noastra, mai ales cea tanara sufera de o lipsa acuta de educatie sexuala.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Vişine1997):

Cauza si efect.
Lipsa educatie sexuala = numar ridicat de avorturi.
Nu prea cred ca o sa fie vreodata o schimbare radicala.
Dar speranta moare ultima cica. ( Nu ca as avea una )

| Annamaria21 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Eu nu pot să înțeleg ce așa mare zarvă despre femeile care avortează?! Zici că este copilul vostru, fiecare e stăpân pe ce este al lui, eu una nu văd intr-un copil fericire maxima, de ce as face copii? Să își bată joc statul de ei? Să se chinuie prin afară? Să mă chinui și eu și el din cauza veniturilor? Și ce atâta educație sexuală, poți să studiezi toată viața educația sexuală, daca se rupe prezervativul, ce faci? Și dacă vor interzice avorturile, femeile tot vor face, ca pe timpul lui Ceaușescu cand mureau multe femei din cauza că se duceau la moașe că așa s-a gândit Ceaușescu că e bine să interzică avorturile, atunci când nu vrei ceva, nu vrei.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Annamaria21):

Daca avortezi,e posibil sa nu mai poti sa faci copii.
Fiecare e stapan pe ce e al lui? Aoleu Anuto, ce zici acolo, poti sa detii un om,ca pe un obiect?

E adevarat ca, nu am amintiri din burta mamei si nici tu nu cred ca ai,asa ca acel copil din burta, nu cred ca sufera cine stie ce, doar simte durerea, dar nu o intelege.
Partea mai proasta, e ca, o sarcina e o lovitura emotionala puternica pentru o fata de liceu, in clasa a 10 a sa zicem ( mai sunt si care nu se simt aiurea, dar in fine ) si acea fata isi poate distruge viitorul, prin doua chestii :

1. face avort si e posibil sa nu mai poata sa faca copii
2.nu face si e rusinea liceului, dezamageste parintii, isi strica viitorul

Deci ai, n-ai mingea, tragi la poarta nu? asa era parca thinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Nu se vor interzice dar sa stii ca nu poti opri nimic cu forta, ceea ce dorim prin Marsul pentru viata ii ca oameni sa constientizeze gravitatea faptului si sa nu mai faca asa ceva din propria initiativa.
Bafta!

| Vişine1997 explică (pentru anonim_4396):

In perioada comunismului cum s-a putut?
Consider ca ar fi o idiotenie, deoarece se intampla accidente sigur si nu trebuie judecate, ci privite in ansamblu, mie mi se pare mai mult o constrangere decat un banal semnal, deoarece femeia are dreptul de a decide asupra corpului ei, avortul e avort, sa intretii un plod e altceva. Daca nu ai suficienti bani sa intreti un copil sau s-a intamplat un accident la o varsta frageda, sau pur si simplu nu vrei sau nu esti pregatita, cred ca e dreptul tau de a alege, nu? Eu sunt pro avortului deoarece fiecare are dreptul de a lua o decizie, accidentele se intampla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vişine1997):

Nu mai suntem in perioada comunismului (daca n-ai observat).
Aceasta parere a ta despre copii, facandu-i "plod", cum sa-l intreti, cum sa-l ingrijesti, cred ca este o problema de atitudine a ta.
Accidentele nu se intampla daca ai grija sa nu se intampla, toate aceste scuze nu sunt potrivite, varsta frageda? Da ce-i trebuie la o fetita de 10-15 ani sa zicem sa aiba relatii sexuale, n-are alte treburi de facut, de exemplu sa invete?
Consider ca trebuie sa te maturizezi si sa intelegi ca un copil este o fericire in familie.
Intr-adevar traim intr-o tara democrata si fiecare face ce il taie capul, atat cat nu face rau unui alt om, dar tu te gandesti ca si acel numit de tine "plod" este un om?
Te-ai gandit ca tu astazi n-ai mai fi existat daca Mama ta facea avort?

| Vişine1997 explică (pentru anonim_4396):

M-am gandit, nu ma ofenseaza ideea asta, sunt multe femei care nu vor sa procreeze, sunt persoane care nu vad fericirea intr-un copil ci in altceva, suntem diferiti, unici prin fire.

| Vişine1997 explică (pentru anonim_4396):

Si accidentele se intampla, nu ne raportam la o gandire corecta, ci la lumea in care traim.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vişine1997):

Vezi aici iarasi se vede o parte din atitudinea ta, de ce sa nu ne raportam la o gandire corecta?
Gandeste-te ca daca lumea in care traim, s-ar raporta la o gandire corecta atunci n-ar fi ceva schimbat?

| Vişine1997 explică (pentru anonim_4396):

Nu contest ca nu, dar nu ne putem raporta la o gandire corecta pentru ca prea putini o au. Fiecare are parerea lui, fiecare isi gaseste fericire in ceva, nu neaparat prin procreere, nu imi place sa ma repet, eu inteleg ce spui tu.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru Vişine1997):

Pe vremea aceea femeile faceau avorturi ilegale.Le faceau ele cu drojdie de bere sau nu mai stiu exact.Ori chemau doctorul acasa la ele.Si foarte multe au murit.S-a facut chiar un film despre acest fapt.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru Vişine1997):

Toata lumea sare in capul femeilor.Dar de barbatii care le indruma sa faca asa ceva de ce nu se zice nimic? Se stie ca in acest caz ei au aceeasi vina si pacat ca ele.

| Giulia97Anna a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii chiar nu isi doresc copii, ok? Te deranjeaza?

| Vişine1997 explică (pentru Giulia97Anna):

M-am uitat...imediat sunt un sociolog deci stiulaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vişine1997):

Ai pus intrebarea ca sa te certi, nu?

| Vişine1997 explică (pentru anonim_4396):

Nici vorbă

| FantasyBoy a răspuns (pentru anonim_4396):

Unei "fetite"de 15 ani ii trebuie obligatoriu sa aiba relatii sexuale, fiindca a avut ciclu menstrual pe la 10 ani, si nu poate ramane "frecangioaica" pana e internata la psihiatrie cu depresii si alte nenorociri( pe la 20 de ani), relatiile sexuale aduc echilibrui emotional, afectiunea aduce o stare buna a sanatatii fizice si psihice(oxitocina, vasopresina, etc).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur ca mai exista femei realiste si rationale care nu sunt zane cliseice ce se viseaza mame, precum majoritatea toantelor care alt scop in viata nu mai au.

You go, bitchiiz!

| Giulia97Anna a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista cam putine ce-i drept.Si "toantele"astea cand aud ca nu vrei copii iti sar in cap ca niste gaini!

| Kogaion a răspuns:

Iti recomand in primul rand sa te uiti ce inseamna sa faci un avort, cum este scos acel copil pe bucati din burta "mamei", eu sincer nu sunt de acord cu avorturile, iar faza asta ca se intampla accidente, nu ca asi fii eu vreun Sfant, dar la 16-17 ani de ce le trebuie fetelor sa isi inceapa viata sexuala? Acuma sincer nu zic ca nu-mi place asta, dar deja fetele de la 14-15 ani incep, pana la 18 isi schimba x parteneri si pana ajunge la o varsta cand se marita deja e trecuta prin multe, adica eu stau si ma gandesc, cum s-ar simti un viitor mire cand la nunta sunt prezenti si vreo 10 fosti de-ai sotiei. Si nu sunt de acord nici cu scuza ca o femeie face ce vrea cu corpul ei, da fa ce vrei cu el, dar lasa copil sa fie nascut, il poti lasa la un centru pentru copii sau mai nou am vazut un preot tanar, Pr Vasile, care a adoptat pana acum peste 100 de copii si le ofera toate conditiile(casa, masa, scoala, haine bani de buzunar, etc). In legatura cu perioada comunismului, stii cate avorturi s-au facut din 1990 pana in prezent? 23 de milioane de avorturi!

| Vişine1997 explică (pentru Kogaion):

Nu sunt de acord sa il nasca si sa il duca la un centeu de plasament din mai multe motive. Pentru a adopta un copil iti trebuie un teanc de hartii, iar daca persoana ca vrea sa adopte sta intr-un apartament de doi m patrati nu are voie, dar statul nu se gandeste ca si cei din centrre stau, poate cate 20 intr-o camera, cat despre.preoti, sincer nu prea cred. Cea mai buna "scuza", este ca femeia face ce vrea cu corpul ei, pentru ca e a ei, doar ea sre control. Eu sunt pro avorturilor dar nici nu le sustin mereu, depinde de caz.

| Kogaion a răspuns (pentru Vişine1997):

Copilul ala nu mai face parte din corpul ei, pentru corpul unei femei este mult mai daunator sa faca avort decat sa nasca. Si raman urmari mult mai grave dupa avort.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

E o prostie sa se interzica.Dar nici nu incurajez avorturile.