| Carouri a întrebat:

Cum as putea refuza o invitatie la o zi onomastica? M-a invitat cineva la ziua lui, dar nu as vrea sa merg, pentru ca dintre invitati cunosc doar sarbatoritul. in fine, nu conteaza. Nu stiu cum sa-i spun ca nu vreau sa merg, nu stiu ce sa-i spun...
Idei?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ii zici ca te duci sa iti faci analize in alt oras
Sau ii zici ca e aniversarea bunicii tale si trebuie sa pleci la tarawinking

mira
| mira a răspuns:

Nu refuza o invitatie la distractie.Va veni o vreme cand nu te va mai invita nimeni.Profita acum. Daca nu cunosti pe nimeni este si mai interesant.Intreaba-ti prietenul cine mai vine, cere unele relatii.Este onomastica sau aniversare? Intreb fiindca nu stiu niciun sfant zilele astea.

| andreea7520 a răspuns:

Dacă nu îţi doreşti şi punct, îi spui: Îmi pare sincer rău dar nu pot participa la ziua ta de naştere, la mulţi ani şi toate cele bune!hee hee Dar să-ţi spun un lucru, dacă te duci îţi vei face noi prieteni, şi în plus, nu ai nimic de pierdut, poate te vei distra happy de ce nu încerci? Dacă nu îţi place atmosfera pe acolo îi spui că nu mai poţi să stai şi te duci acasă şi o să se mulţumească că măcar ai trecut pe acolo puţin... Părerea mea e că trebuie să te duci, chiar nu ai nimic de pierdut :* papa

| L ι ѕѕ є η α ☮ a răspuns:

Ii poti spune direct, adevarul. Nu poti sau nu vrei sa mergi si in plus ti'e jena ca nu vei cunoaste mare parte din invitati. Insa o astfel de petrecere ar putea sa te ajute sa legi noi prietenii, si daca invitatul iti este o persoana foarte apropriata de suflet, eu zic sa incerci sa faci un efort. Dar daca nu vrei, ii explici frumos, si'i mai urezi odata toate cele bune, "La Multi Ani" si e OK. happy!

| Yly a răspuns:

Îmi pare rău dar nu pot veni.La mulți ani! [nu are rost să inventezi motive, scurt și la obiect]

| SufletDeCopil a răspuns:

Buna ai putea merge chiar daca sunt necunoscuti poate iti vei face multi prieteni si poate va veti intelege minunat! Daca nu vrei sa mergi eu zic sa-i spui adevarul...asa poate va fi mai intelegator sau daca vrei sa inventezi motive ai putea spune ca vine o ruda indepartata la tine sau ca esti bolnav, nu te simti bine si nu poti venii (chestii din astea). Bafta!

| Carouri explică:

Zi de nastere... eh nu este o petrecere, prietenii lui intr-o cafenea... face cinste, ceva de genu.

| byanka14 a răspuns:

Incearca ceva scurt si cat mai sincer
! Nu il/o minti, sau nu spune ceva de genul: "-Nu pot veni ca sunt plecat/a _________, fiind ca o sa afle la un moment dat, si o sa iti para rausad. Dar ce-l mai bine este sa te duci si sa fi cooperativ si social cu fiecare persoana, intra in vorba: "-buna eu sunt____. Tu?" si gata. Sper ca te-am ajutat.