| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa ii spun mamei ca fumez cu un prieten va rog dati-mi sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Nu, probabil n-o sa te bata! In general parintii nu prea fac asta in astfel de situatii, insa o sa faca 'fata' aia de dezamagiti. Si probabil o sa aiba un ton de "vai de mine...Si te credeam atat de cuminte sad" apoi insuportabilele momente de liniste in care asteapta sa te macine pe tine vina! Iti zic ca stiu cum e! laughing
Si cum sa-i zici? Pai cum a zis si Neworder, incearca s-o prinzi in timpul unui serial sau ma rog, intr-un moment al ei de calm, la cafea sau ceva de genu oh go on (vezi sa nu toarne cafeaua pe tine laughing) Te asezi pe langa ea si ii spui pur si simplu straight face adica ceva de genu (doar un exemplu, il mai 'modelezi' tu in functie de caracterul mamei tale): "uite, vreau sa discutam ceva serios! Imi imaginez ca probabil nu te asteptai si mai mult ca sigur nu o sa fi prea de acord, dar de o vreme am inceput sa fumez impreuna cu un prieten... Nu e chiar asa grav pentru ca nu am fumat mult! (asta nu trebuie sa fie adevarat!) Stiu la ce riscuri ma afisez facand acest lucru! Si imi imaginez ca nu te asteptai, dar asta e! Am incercat, mi-a placut si apoi am continuat..." Apoi mai bagi si tu cateva scuze daca e prea mirata gen: "Dar nu eram singur!" "Haide ca nu e asa de rau! Doar am 'incercat de cateva ori!" Iar daca vrei sa continui sa faci asta, desi nu te-as sfatui, dupa ce incepe sa inteleaga ce ai facut ii spui ceva de genu: "Uite, acum nu ai ce-mi face! Deja am facut-o si nu mai putem nici unul dintre noi s-a schimbat ceva. Daca o sa mai vreau probabil o voi mai face si din nefericire nu o sa poti sa ma opresti chiar daca pana si eu sunt constient ca e daunator pentru organism.La un moment dat o sa ma invat minte si o sa-ti dau dreptate regretand ce am facut (asta de obicei le da satisfactie), dar pana atunci te rog, accepta ideea asta!"
Stii ce e ironic aici? Ca tot dau sfaturi da eu nu-s in stare sa le spun laughing Hai, baftawinking

5 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Cel mai bine este sa ii spui mamei tale ca fumezi si mama ta fericita ca munceste ca proasta si tu ii arzi banii o sa ia masuri,Sa nu faci greseala ca banii de tutun sa ii cheltui aiurea pe carti ca pe fiecare carte scrie "Cartea dauneaza grav sanatatii". Sfatul meu pune mina si citeste ce inseamna fumatul, poti sa rogi pe cineva din familie sa te duca la Fundeni sectia oncologie si vei vedea cu ochii tai efectele fumatului. Acolo(Fundeni) poti sta de vorba cu fosti fumatori care vor da un sfat sincer, partea rea este ca vor vorbi mai greu deoarece sunt dependenti de aparate (oxigen)

| Danutza27 a răspuns:

Scuze chestii care sunt folosite frecvent pentru ametit constiinta ca "bunica a trait 85 ani si fuma 1 pachet /zi" sunt reale dar in proportie de 1% deci te vei bate cu 100 fumatori pe un singur loc.

| mona a răspuns:

Pai nu i spune sau spune i simplu ca fumezi[sa vezi ce batuta iti trage]

| bogdan1004 a răspuns:

@mona oi avea eu 14 ani dar pe mine nu ma bate mama...si @neworder nu ii spun pentru ca cine stie o sa am plamanii scrum

| Neworder a răspuns:

De ce doresti ca mama sa stie ca fumezi? Sa-ti dee bani pentru tigari? happy
Sau ca sa te ajute sa scapi de acest viciu care iti transforma plaminii in scrum?
Sper ca varianta nr 2.

Daca doresti sa scapi de posibila "pedeapsa", arata-i mamei, vreun film foarte dramatic, e.t.c. de groaza. happy, sau cind merge serialul ei preferat.

Mai este si varianta nr 2: Anunti parintii ca doresti sa discuti ceva serios cu ei.
(Adauga un ton grav, de parca s-a intimplat ceva f. rau, va mai scadea din tensiune cind afla adevarul)