| biancaebar a întrebat:

Cum se poate incepe o noua viata in alta tara sau alt oras de la 0?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bani sa ai si sa stii limba straina unde emigrezi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi cu niste bani pentru prima luna de chirie, mancare si ce taxe/necesitati mai sunt, intr-o zona in care stii deja ca poti gasi job-uri. Mergi la interviuri de angajare din prima zi, sau chiar cu contract de munca semnat inca din Romania, incepi lucrul, iar dupa primul/primele salarii incepi sa-ti faci calcule, vezi daca ai nimerit ok, sau cauti altceva.
Despre viata sociala asteapta-te la ce e mai rau, mai ales daca mergi pe job-uri fara studii, in tari care nu primesc strainii cu caldura. Poate in America ai fi primita bine, dar daca te duci la agricultura sau spalat vase in Franta, probabil vei dormi in baraci, iar francezii te vor privi mereu cu dispret.

| SG1995 a răspuns:

Cu jobul. Fără un job nun faci nimic. Eu spre exemplu anul trecut am stat 4 luni la oraș și vin de la țară. Mi-am luat prima-dată job cu chirie la pachet, după am renunțat la chiria inclusă și am căutat una în care să locuiesc singur. Din nefericire pentru mine autonomia mea n-a durat mult din cauza unor probleme de sănătate.

| Bizon95 a răspuns:

Cu bani, cu multi bani
sper ca acum nu delapidezi sau faci ceva rau ca am zis eu, ca NU recunosc nimic big grin

| FreddieM a răspuns:

Cu siguranta da. Drumul spre reusita e raportat la propriile capacitati, profesionale si personale. Iti trebuie resurse financiare minime de baza, asta daca nu vrei sa dormi la 5 stele, putina initiativa si calca apasat si sigur spre drumul succesului, ca doar nu emigrezi ca sa cauti nesansa si ghinionul. Am o intreaga poveste pentru tine despre experienta mea daca esti interesata, care a fost exact ceea ce tu planuiesti.

| biancaebar explică (pentru FreddieM):

Scrie-mi pe privat pls