| theStar a întrebat:

Cum vedeti familia moderna in ziua de astazi fata de cea traditionalista? Cam dupa ce principii functioneaza? Voi din ce tip de familie faceti parte? Credeti ca e mai bine intr-o familie traditionala sau una moderna? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multimoak 2/ In ce tara se afla familia " moderna "?
Sa raspunzi la aceasta intrebare, trebuia sa precizezi si virsta ta pentru a intelege raspunsul si sa te scuzam pentru eroare!
Familia traditionala era o familie unita in care exista comunicare si evenimentele erau traite de toti, impreuna.
Familia moderna, cu greu se poate numi familie. El lucreaza de dimineata pina seara, ea, idem. Discuta la telefon. Se intilnesc seara tirziu acasa schimba doua vorbe, maninca impreuna daca n-a mincat fiecare in alta parte apoi somn. Fiecare pe partea lui! Despre copii ...de multa ori afla evenimente prin sms.
Familia moderna nu poate fi numita familie. Fiecare cu probleme lui si exista o separatie imensa. Nici viata sexuala in cuplu nu mai este ce era. Nu este timp, nu se intilnesc, sint obositi ...suficiente motive pentru a nu face sex.
Cunosc " familii tinere moderne " si va pot spune ca viata lor este de tot rahatul. Daca aia se numeste viata in doi si familie...
Familia moderna este o " singuratate in doi "...

1 răspuns:
| multimoak a răspuns:

Familia moderna mi se pare mult mai comunicativa si apta de a trece peste greutati. Au un mod de gandire mult mai dezvoltat si isi rezerva week end urile pentru relaxare in cadrul familiei incluzand iesiri in parc, la iarba verde, gratare si in functie de buget isi organizeaza excursii montane sau la mare.
Din familia moderna fac parte si copiii care indiferent de varsta iau si ei parte la toate evenimentele si organizarile familiei.

Familia traditionala mi se pare monotona, ambii parinti sunt la servici, copiii sunt la scoala, fiecare isi vede de viata lui, nu prea vad un ambient placut in familia traditionala si-n plus acest tip de familie nu urmareste sa imbine utilul cu placutul precum familia moderna. Din acest motiv, familia traditionala are un punct scazut in conceptia mea si cred ca nu imi voi schimba vreodata parerea. big grin