| anonim_4396 a întrebat:

Daca ar fi sa oferi un singur sfat unui copil, care ar fi acela?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Citeşte şi lumea ţi se va deschide asemenea unei cărţi!

18 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Daca ar fi sa imi dau un sfat mie... : "Invataaaa!" Dar nu cred ca m-as asculta thinking

| Hmmmm a răspuns:

Sa fie el insusi mereu...cred ca asta i-as zicebig grin

| cristi202 a răspuns:

"Sa fii cuminte!"

| costymaximus a răspuns:

Asculta-ti parintii!

| Klara a răspuns:

Fa-o pana la capat, maine nu stii ce va fi! rolling on the floor

| Dominicc a răspuns:

Sa ai grija in viata mai mult de tine decat de alti.
daca m-ar intreba de ce?! : pentru ca alti isi bat joc de bunatatea ta

| lostcontrol12 a răspuns:

L-as sfatui sa invete si sa isi asculte parintii.desi nu cred ca o s-o faca.generatia asta zici ca e nebuna.Nu stiu sincer ce au in cap in afara de sex, fumat, distractii. Dar totusi, vina este tot a parintilor ca nu stiu sa-i controleze.

| Alice_6278 a răspuns:

Sa fie un copil deosebit.sa nu se kompare cu nimeni.sa fie copil minune.

| BeT a răspuns:

Imi plac nespus de mult intrebarile tale. Daca imi vei da virsta copilului incerc sa raspund si eu.la un copil de 5 anisori, nu-i pot cere prea multe. dar la unul de 10 ani. pot sa-i dau un sfat mai serios!

| lost.in.rain a răspuns:

Sa aiba incredere in el.

| unu a răspuns:

Nu face altuia ce n-ai vrea sa ti se faca tie.

| unu a răspuns:

@AMD: eu sunt cel care ti-a dat stupid. Cineva spunea ca l-a intrebat pe filul lui ce face la ora de religie, si el i-a spus ca profesorul le citeste povesti din biblie. Pana si un copil isi da seama de natura reala a religiei. Daca fiul tau ar spune asta probabil ca l-ai plesni peste ochi pentru blasfemie. Probabil ca de-aici porneste totul. Cand copilul incepe sa-si dea seama ca mos craciun si alte personaje de poveste nu pot exista de vreme ce nu sunt niciun fel de dovezi in acest sens, parintii le impun sa creada ca dumnezeu e diferit de personajele de poveste (desi nici in cazul lui nu sunt niciun fel de dovezi). Fortati de mici sa pupe icoane, sa faca rugaciuni si sa nu chicoteasca atunci cand se vorbeste despre dumnezeu, oamenii ajung la maturitate incapabili sa inteleaga absurditatea religiei, si vin pe TPU si publica raspunsuri de tipul "Increde-te in Domnul si asculta de El". Nu mai otraviti mintile copiilor!

| CraZyKid`SiSi a răspuns:

Traiesteti viata la maxim!

| sy46 a răspuns:

"Bucura-te cat mai esti copil"

Răspuns utilizator avertizat
| gabryel a răspuns:

Profita de copilarie din plin findca trece ca un vis frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Increde-te in Domnul si asculta de El

| psycho_5607 a răspuns:

Daca vrei sa iti iasa ceva bine, trebuie sa il faci singur.