| RAY a întrebat:

Daca azi am bagat 7700 de calorii incluzand rata metbolica si nu am facut efort, m-am ingrasat un kg? Grasimi +carbo

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

S-a pus, nu observi tu, ai mai eliminat apa si s-a egalizat greutatea.
O sa iti zic si cum:

De ex eu azi am 60 Kg da? Okey.
Mananc 5000 in plus dupa aia, adica in ziua aia dupa ce m-am cantarit dimineata.
Deci pun 0, 72 Kg cam.

Maine am tot 60, sau chiar 59, 9, pentru ca de fapt 60 de ieri era cu surplus de apa pe care am dat-o intre timp, sau mancare in plus, si am dat apa cam cat am luat grasime, si nu iti dai seama!
Asta testat de mine, si asa mi-a luat-o urat de tot bazandu-ma ca nu se pune.

Dupa aia incepi sa ti-o iei, o sa arate 60, 1...etc.

20 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca ai mancat 7700, scazi 1650 cat ai rata, o sa ai in plus 6050 Kcal, deci ai luat 0, 87 Kg cam.

Ca sa iei un kil trebuia sa fi mancat 8650.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu s-a pus nimic, deci am consumat ieri vreo 5000 pe plus

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu s-a pus nimic, acelasi greutate, desigur ca nu voi mai continua, dar spun asa, plus ca timp de multi ani mancam zilnic 3000 de euro nu faceam efort fizic., ceva limiteaza metabolizarea carbo, grasimi si carbo am bagat

| RAY explică (pentru Mosotti):

Sunt de acord ca nu mumai m-am cantarit. de 7 zile, o zi plina de carbo e rau?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

O zi plina de carbo nu e rau, dar iti asumi ce pui in ziua aia daca ai kcal in plus, si iti asumi si mancatul in plus de la carbo care-ti dau foame din cauza hipoglicemiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Incerc sa elimin grasimile si sa cresc cantitatea carbo. Dulciurile le-am eliminat aproape complet, Carnea am redus-o la 100 grame sau chiar deloc in unele zile.
Azi exemplu m-am trezit la ora 5(pm) pana maine dupa-masa o sa consum o supa la plic 200calorii + orez cu ochiuri si ketyup 600 calorii + o bere 200calorii =1000 calorii + Suc fara zahar si cafea cu biscuiti deci sub 1500Calorii.
Am constatat ca orezul e mai bun ca pasta desi are acelasi calorii orezul se umfla mai mult.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu conteaza, poti manca orice, doar sa ai mai putine kcal decat arzi daca vrei sa dai jos, sau sa ai cate arzi ca sa te mentii.
Nu trebuie sa elimin nimic, eu mananc de toate.

Mananc si doi cozonaci de 450 g odata 3900 Kcal, daca in urmatoarele zile echilibezi sa fie media 2300, nu am treaba.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

S-a pus, nu observi tu, ai mai eliminat apa si s-a egalizat greutatea.
O sa iti zic si cum:

De ex eu azi am 60 Kg da? Okey.
Mananc 5000 in plus dupa aia, adica in ziua aia dupa ce m-am cantarit dimineata.
Deci pun 0, 72 Kg cam.

Maine am tot 60, sau chiar 59, 9, pentru ca de fapt 60 de ieri era cu surplus de apa pe care am dat-o intre timp, sau mancare in plus, si am dat apa cam cat am luat grasime, si nu iti dai seama!
Asta testat de mine, si asa mi-a luat-o urat de tot bazandu-ma ca nu se pune.

Dupa aia incepi sa ti-o iei, o sa arate 60, 1...etc.

| Catrice a răspuns:

Mâncare pe 4 zile într-o zi...câh

| RAY explică (pentru Catrice):

Nu s-a pus nimic, acelasi greutate, cred ca organismul are o limita de metabizare

| halogen001 a răspuns:

Https://i.imgur.com/nTXbJX7.jpg
Asa am calculat happy Daca toate caloriile in exces s-ar transforma in grasime ar rezulta cam 800g.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai explodat inca? omfg

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deloc,nu am pus nimic pe mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

3000 de calorii e foarte mult la inaltimea ta si 2000 e mult Probabil o sa vezi in zilele urmatoare
. Am si eu zile cand sunt obosit si simt nevoia sa mananc mult cantitativ dar tot nu prea trec de 2000 calorii dar in zilele urmatoare nu trec nici de 1500 calorii

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu,jesus nici vorba, o zi pe saptamana si atunci daca slabesc un kg, stiu ca se depune

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu de ex la 1, 7 m si 65-70 kg, barbat, 43 ani jumate ard cam 2300 kcal/zi fara miscare in plus, chiar f sedentar.
Daca mananc 3000 pe zi, iau 3 kg in luna aia, ca am 700 surplus.
Asta am calculat eu personal practic rata, nu ma iau dupa calculatoarele de pe net care dadeau un 1700.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Dupa poza de profil credeam ca esti sub 30 de ani. Am scris mai mult dar din nu stiu ce motive de multe ori mi se posteaza doar Jumate din raspuns.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai poza aia nu-s eu acolo. Cum adica sub?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Esti sub 30 de ani, Am scris mai mult dar numa primele cuvinte mi s-au postat Aceasta problema imi apare frecvent mi se posteaza doar jumate din mesaj.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa, am 43 si jumatate. In mod normal trebuie sa-ti apara tot mesajul, ai grija cum il scrii.
Si la 30 tot atata ardeam, 2300 fara sport si cam 3000-3200 cu sport sala de 3-4 ori pe saptamana.

| CassiusAlexander a răspuns:

Aproape.