| TraianIImperator a întrebat:

Dacă mă uit pe Youtube la cum se dezansamblează un laptop și încerc apoi pe laptop-ul mai vechi al părinților se numește că sunt curajos. Dar dacă ași încerca direct pe laptop-ul meu nou-nouț s-ar numi că sunt temerar?

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu, s-ar numi inconștiență

| TraianIImperator explică (pentru sierra1):

Inconștiența și temeritatea sunt sinonime, în opinia mea.

| sierra1 a răspuns (pentru TraianIImperator):

Sigur, fiecare are dereptul la o opinie.

Mamă-ta ce-o zice că-i fluturi garanția laptopului? că ești temerar? mde...

| TraianIImperator explică (pentru sierra1):

Laptop-ul respectiv are 6 ani. Am zis că ași fi curajos pentru că m-am uitat pe Youtube înainte și oricum nu prea mai este folosit. Nu am început să scot hard-ul și RAMii ca nebunul, bazându-mă pe intuiție.
BTW: dacă ași fi făcut asta, cred că tot temeritate s-ar fi numit (căutarea pericolului cu orice preț).

| sierra1 a răspuns (pentru TraianIImperator):

"Dar dacă ași încerca direct pe laptop-ul meu nou-nouț" - ce vorbești bărbate? uiți de la mână până la tastatură ce spui?

| TraianIImperator explică (pentru sierra1):

Laptop-ul respectiv are 6 ani.
Aici m-am referit la laptop-ul părinților, dar acum mi-am dat seama că am înțeles greșit răspunsul.

| sierra1 a răspuns (pentru TraianIImperator):

Ai greșit intrebarea

Răspuns utilizator avertizat
| TraianIImperator explică (pentru Harfagre):

Mulțumesc. Întrebarea era teoretică, nu vreau să umblu în laptop.

| TraianIImperator explică (pentru Harfagre):

Cred că mai de grabă au fost curajoși, nu temerari.

Răspuns utilizator avertizat
| TraianIImperator explică (pentru Harfagre):

Știi ce model e acel laptop, vezi în My Computer sau în BIOS cât RAM are el în prezent și găsești pe Internet specificațiile, ca să vezi cât RAM suportă și ce tip de module folosește. Apoi găsești pe Youtube tutoriale unde vezi cum se schimbă modulele de RAM la un laptop, faci rost de modulele de care ai nevoie, după care desfaci laptopul și înlocuiești modulele.

Dacă te împotmolești undeva, ne mai scriem și vedem cum se rezolvă problema tongue

P.S. nu se spune "rami", se spune module RAM. RAM e un acronim (găsești tu singur pe net de la ce vine) iar componenta în sine se numește modul, pentru că nu funcționează independent, ci doar ca accesoriu la un ansamblu mai mare. Cum sunt modulele de la stația spațială. Când cineva spune "rami" în loc de "module RAM" sau "modul de RAM", se vede din prima că nu are cunoștințe în domeniu, deci se dă de gol că nu prea știe ce face.
Trebuia să pun textul răspunsului tău înainte de acel mulțumesc. Aici este greșeala mea pentru că trebuia să mă gândesc că se va crea confuzie.