| monutza90 a întrebat:

Dau funda celui care ma lamureste in legatura cu: cum se calculeaza gloulele albe(leucocitele) ca nu inteleg.Am cautat pe internet si spune ca valoarea normala este 4.000-10.000 intr-un mm cub de sange.Pe analizele care le-am facut eu valorile normale sunt intre 8-11.Eu le-am avut 12, 87.Pana la urma cum se calculeaza?

Răspuns Câştigător
| kteichd a răspuns:

- la adulti = 4000-8000 pe 1 mm cub
- la copii (1-6 ani) = 4000-1000 pe 1 mm cub.

asta ce scrie pe net (ce inseamna)

si asta ce scrie pe analizele tale

la barbati = 13-16 g la 100 ml sange
la femei = 11-15 g la 100 ml sange

Sper ca ai inteles alea cu 12 sunt grame la 100 ml ca nu se mai calculeaza in unitati

| monutza90 explică (pentru kteichd):

Aha mersi happy

| kteichd a răspuns (pentru monutza90):

Cu placere