| freehugs a întrebat:

De ce degetul inelar nu il putem ridica cand tinem pumnul strans si pe celelalte putem?

3 răspunsuri:
| Biencush a răspuns:

Eu pot sa-l ridic!

| Contrast a răspuns:

DE CE SE POARTĂ VERIGHETA PE INELAR?

Inelarul e al patrulea deget al mâinii. Se numeşte inelar, fiindcă pe el se poartă cel mai adesea inelele şi, mai ales, verigheta, simbolul căsătoriei.

Chinezii au o explicaţie frumoasă şi convingătoare în acest sens.

Fiecare deget al mâinii reprezintă anumite persoane:

* degetul mare: părinţii,
* arătătorul (indexul): fraţii şi surorile,
* degetul mijlociu: eu însumi,
* inelarul: soţul / soţia,
* degetul mic: copiii.

Faceţi următorul exerciţiu: lipiţi-vă palmele una de cealaltă, apoi îndoiţi-vă degetele mijlocii, aşa încât să stea spate în spate. Celelalte degete să rămână lipite, dar neîndoite, ca în imagine:

Încercaţi să despărţiţi degetele mari unul de celălalt (părinţii). Degetele se vor putea separa, fiindcă părinţii nu trăiesc cu noi de-a lungul întregii vieţi. Mai devreme sau mai târziu, ne despărţim de ei.

Lipiţi-vă degetele mari înapoi.

Despărţiţi-vă degetele arătătoare!

Repetaţi exerciţiul pentru degetele mici!

Ele se vor separa, fiindcă aceste persoane au destinele lor individuale şi nu sunt alături de noi întreaga viaţă.

Acum, reveniţi la poziţia degetelor din imagine şi încercaţi să vă separaţi degetele inelare.

Ar trebui să fiţi surpinşi că nu reuşiţi. Soţul şi soţia sunt legaţi printr-un legământ sfânt şi trebuie să rămână împreună toată viaţa, la bine şi la rău.
http://adamaica.wordpress.com/......pe-inelar/

| Shuellen a răspuns:

Ar fi ceva legat de superstii.Auzisem mai demult la niste babe in biserica ceva in genul : nu se poate ridica degetul inelar fiindca suntem legati de Dumnezeu printr-un inel. Dar si faptul pe inelar se poarta verigheta, reprezentand legatura dintre soti, ar fi si asta o idee.

Sa zicem tu ai putea fi legata pe viata de sot si Dumnezeu.

Eu insa le pot ridica pe fiecare dintre degetele inelare. Ce sa cred? Eu am sa ma despart de sot, am sa renunt la credinta mea in Dumnezeu pentru altceva?!?!?!

Poate fi si ceva medical.big grin