| Jean_2915 a întrebat:

De ce mulţi nu au credinţă? Cum putem dobândi credinţă? Trebuie credinţa să fie neapărat însoţită de fapte?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Credinta inseamna a crede in ceva, chiar daca acel ceva este adevarul, valoarea sau increderea intr-o persoana. Credinta inseamna a accepta adevarul asa cum este el, rau sau bun. Da credinta trebuie aratata prin fapte, si sufletul curat, degeaba crezi, daca nu faci milostenie, si ai sufletul inpietrit, de ce nu crede lumea? pentru ca rautatea este in noi oamenii, si facem in asa fel sa invrajbim seamanul nostru, nu stim sa ajutam cand este nevoie si lista poate continua...o zi buna alaturi de cei dragihappy

| Crisis a răspuns:

Credinta in ce, in Dumnezeu? Daca da, multi oameni nu au redinta din mai multe motive. Fie ca nu au fost educati sa aiba, fie li se pare ceva invechit, fie au citit carti despre Dumnezeu (aici intra si Biblia) si li s-a parut ceva absurd, sau pur si simplu nu vor sa-si ingreuneze viata cu tot felul de traditii cre(s)tine [vor sa fie de partea "intunecata", cum zic unii].
Ei bine, eu n-am o varsta foarte mare, am 15 ani aproape. Pana pe la 11 ani, cam asa, eram o fanatica religioasa, la modu' ca plangeam daca ma gandeam la ceva rau, ma rugam mereu si mult, tineam post. Asta datorita mamei mele, care e o persoana foarte credincioasa. De pe la 12 ani insa am inceput sa-mi pun intrebari [eu cred ca prea tarziu] si am ajuns acum la concluzia ca totul e fals. Nu exista Dumnezeul prezentat in Biblie. Exista un Creator care nu se implica in viata noastra, se uita la noi, stie ce facem, dar nu vine si ne trage de urechi daca gresim ceva. Ce am vrut sa zic cu asta? Credinta se dobandeste la nastere. Daca ai un caracter umil, debil, fii sigur ca o sa fii credincios in adevaratul sens al cuvantului. Orice om isi pune intrebari, dar aproape toti isi raspund subiectiv, cauta calea cea mai usoara [stii si tu expresia "asa a fost sa fie!"], fara a gandi un raspuns logic.
Cat despre ultima ta intrebare... credinta trebuie sa fie insotita de fapte. Gandeste-te ca tu, de exemplu, iti iubesti prietena. Nu crezi ca ar trebui sa-i spui si ei asta, sa-i dai cadouri, sa fii langa ea? Asa e si cu Dumnezeu, trebuie' sa simti ca il iubesti si ca vrei sa stie asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor, oricine crede in ceva. Si ateii cred:"Cred ca nu exista Dumnezeu". Important este sa crezi corect.Credinta care nu e insotita de fapte este moarta.Arata-mi tu credinta ta fara fapte si eu iti voi arata faptele mele fara credinta.
@CrisisAscultaDimmuInCasti
Bati campii urat.Credinta nu se dobandeste de la nastere.E vorba de alegere.Nu esti obligat sa ai credinta.Alegi binele sau raul.Nu exista o cale de mijloc.Calea de mijloc reprezinta raul. Multi oameni aleg raul pentru ca este mai comod. Daca alegi binele trebuie sa te lupti sa il mentii si sa fii o lumina in lumea asta cruda si rece.
Trebuie sa renunti la minciuna, falsitate la toate lucrurile rele si omul cel vechi trebuie ingropat.Adevarata credinta inseamna o lupta continua impotriva domniilor, stapanirilor, duhurilor necurate ale acestui veac.Credinta o poti dobandi in urma auzirii Cuvantului.