| Henrypericolpublic a întrebat:

De ce multor oameni nu le pasa de sanatatea lor si de ceilalti?
Ati vazut la stiri cazurile in care se iau in gura cu politistul sau chiar la bataie?
Pai daca faceau romanii nostri asa ceva in Suedia sau in Germania erau luati imediat.
De ce mai si injura pe langa faptul ca ei gresesc?
De ce nu ne putem civiliza si ramanem un popor unde marea majoritate sunt grosolani?

3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mulți nu-și dau seama cât de fragili au fost lăsați pe planeta asta și cât de ușor pot să crape laughing se cred nemuritori până li se întâmplă și lor.

| Apokales a răspuns:

Tine de educatie si de traiul pe care-l duce respectivul, acestea doua merg mana-n-mana. Daca ai un nivel de trai decent si nu iti faci griji de ziua de maine, mai ai si niste bani pentru o carte, atunci ai sanse sa nu devii un cimpanzeu. Un om care a citit ceva la viata lui are sanse mai mici de a deveni un vagabond, un delicvent. Dar daca iti faci griji ca nu ai maine ce pune pe masa, nu se pune vorba de foame ca nu mai avem asa ceva, ci grija de ziua de maine, atunci acei 50 de lei care-i ai pentru o carte buna nu ii vei da pe altceva decat pe paine si parizer, poate si ceva pacanele pentru ca nu te duce capul prea mult. De acolo si limbajul, cei mai expusi sunt tiganii, moldovenii pentru ca Moldova este cea mai saraca regiune. Cred ca tine de mediul in care traiesti, stiu ca este o gandire poate considerata de unii ingusta, dar asa vad lucrurile.

| JulyDreams a răspuns:

Orice om are liber arbitru, deci e liber sa isi aleaga comportamentul dupa cum considera. Unii aleg sa nu le pese de sanatate. La fel cum tu argumentezi ca e gresit, altii pot argumenta ca e corect.
Nivelul de trai al multor romani este scazut. Cei din clasa de jos sunt interesati de ziua de maine, si nu cum sa fie civilizati. Poate ca de aici vine impresia de grosolanie. Multe natii erau asa in trecut si unele inca mai sunt.