| ZappyTv69 a întrebat:

Deci. happy (fără deci)
Nu inteleg cum au unii "norocul" să locuiască într-un bloc normal. Cel puțin nu eu. În blocul meu, pe palier la mine, nu poti nici măcar să te atingi din greșeală de o plantă, la propriu.
Pe etaj la mine, sunt doar eu si o "respectabilă" doamna, undeva pe la 70 de ani, care mai este și administratorul bloculuilaughing
În fine, ceea ce vreau eu sa spun, este că doamna cred ca are ceva psihic cu mine, și nu numai. Are prietene ei din vecini, de vârste asemănătoare cu care se înțelege. Eu nu îi fac absolut nimic, și continuă să aibă ceva cu mine. Și amuzant este ca nu eu, ci ea începe cu "bășcălia" dis de dimineață, trântește tigăi la 6 dimineața (în cazuri fericite), și vorbește enorm de tare cu prietenele sale la telefon, comentând de tot felul de seriale, croșetat, mâncare și alte chestii de bătrâni. Mai rău decât familiile alea cu copii mici. Și desigur ca nu se poate să lase scara blocului liberă. Grădina Botanică, nu alta.
Pe lângă faptul că are PROGRAM DE UDAT florile (care au și nume) le mai și pupa și le zice buna dimineața! Nu doar ca este gălăgie din apartamentul ei, dar și pe scară. Iar cum ceilalți vecini au vârste similare, nu au nimic împotriva.
Cum am menționat ca se școală foarte devreme, normal ca se culca și devreme. big grin Dacă îndrăznesc să fac vreun zgomot după 20, ar trebui să mă bucur ca nu am poliția la ușă. Ce aș putea face, la nivel de conversație cu ea, inteleg ca e bătrână și nu mai ai ce să îi faci, și ca nu pot să îi schimb gândirea. Cum aș putea să o "abordez" să o conving sa fie mai moale?
Dau funda pentru efortul de a citi romanullaughing

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Nici eu nu pot sa inteleg cum unii rezista sa locuieasca la bloc, efectiv la bloc mi se pare ca ai toate tiparele de vecini dubiosi, gen baba nebuna de la 3, puscariasul de la 4, drogatii de la 5 si tot asa., mereu imi povesteau cunostintele care stau acolo ca au numai d-astia dilimache ca vecini, ziceau de fiecare in parte. Te inteleg perfect, desi locuiesc la curte am rude si prieteni care stau la bloc si mereu cand am mers acolo se punea problema sa nu facem galagie ca suna nu stiu ce nebun la politie in conditiile in care doar radeam sau vorbeam normal in apartamentul in care stateam noi, bine, asta dupa ora 22 sau care e ora de 'liniste', dar totusi nu tipa nimeni, am patit sa ne bata vecini d-astia nebuni la usa cand ne strangeam sa ne uitam la meciuri sa ne zica sa dam mai usor in contextul in care altii dadeau baieram cu combina cateva etaje mai incolo, sau cand ne mai strangeam in gasca in mini parculetele de langa blocuri si doar stateam acolo, mai spargeam o samanta una alta, aruncau vecinii cu apa fiarta de la balcon sau cu cartofi cruzi intregi dupa noi ca sa facem liniste, repet nu tipa nimen, bine nu eram singurii care pateau asta dar totusi...astea-s apucaturi de oameni retardati, loveau masinile din parcari cand aruncau, un prieten a patit sa-i dea un mos d-asta un cartof pe capota, a cazut cartoful intr-un pom, i-a atenuat impactul, masina era fix sub pomul ala, din pom a cazut pe capota, i-a luat asta mortii si ranitii la plimbare vreo juma de ora : ) ) ) ), nu mai zic ca uneori mai nimereau pe cate unul, chiar si trecatori simpli, oameni sanatosi nu erau, comunisti d-aia handicapati ce aveau nevoie de niste vizite pe la psihiatrie, unde mai mergeam in vizita pe la prieteni se nimerea ca ei sa stea fix intre vecini de genul de trebuia sa mergi pe varfuri sau sa te p1si in cea mai mare liniste ca se supara tanti aglae si suna la politie, blocul mi se pare ceva mega restrictiv, nu stiu cum unii se pot distra acolo cu atatia retardati pe palier. Bine, poate am nimerit noi sa dam de sandilai d-astia, la altii o fi mai ok cu vecini normali insa mie mereu mi s-au parut exagerati astia de la bloc.
La curte aproape toti vecinii erau mai ok, bine mai aveam si noi vecini d-astia retardati dar astia maxim iti spargeau mingea daca o prindeau in curte, mari probleme n-aveam cu ei, puteam da petreceri cu muzica destul de tare si nu suna nimeni la politie, in mare parte erau vecini de gasca.

N-ai ce-i face, batranetea a tampit-o de tot, ignor-o cat poti de mult.

| ZappyTv69 explică (pentru Drimmero):

Gândește-te ca ma ameninta cu politia ca fac gălăgie (ras, așezat mai tare ceva tacâm), după ora 8. Ea la 3 dimineața (ca mai e și insomniaca) când se uita la tutoriale de croșetat la volum maxim, am bunul simț să nu îi bat la usa. Cred ca aș putea începe să crosetez, ca am învățat vreo 5 metode cu dânsa.
La bloc dai de toți dubiosii, toți frustratii, toți nebunii. Astia bătrâni sunt mai periculoși, ca daca îndrăznești să treci fără să le dai buna ziua, deja așteaptă-te să știe tot cartierul.
Doamna mai are și o bancă (vai de morții eilaughing ) în curte afara. Noaptea, stau acolo bețivani si fumează/beau si aruncă peturile în grădina ei (si aia vai de capul ei). Vara când mai stau și eu cu prietenii 5 minute acolo, suntem izgoniți, ca cica NOI aruncăm mizeria. Oricum, nu aș sta neapărat acolo, oricum se strâng toate "prietenele" 60+ pe banca acolo, și n-am nevoie de asa anturaj laughing
Oricum, nu o scoti la capăt cu nebunii astia! Parca iar aud cum și la ce se uita pe Facebook... happy

| Drimmero a răspuns (pentru ZappyTv69):

Babele de la bloc mi se par cele mai dubioase fiinte, deci combinatia asta baba + bloc e fatala. In lipsa de alte ocupatii o iau razna si le tufe grija de ce fac altii, au prins vremurile comunismului iar apucaturile alea nu se uita. In 99% din cazuri daca cheama politia pentru lucruri banale ca asa li se nazareste vor fi amendate tot ele ca au pus politia degeaba pe drumuri cand puteau fi urgente, atunci va fi satisfactia cea mai mare cand vor lua amenda cat 2 pensii.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La tine e pistol cu apa, la mine in bloc sunt mai multe feluri de oameni e una spioana i se zice si nu glumesc, stie cand iesi din casa, unde te duci, ce faci, etc. De multe ori mai stateam cu cate un vecin la banca la o bere si imi inumara berile, cate am baut, cat am stat, ce am vorbit.
E una de se uita in blocul vecin la cei care stau cu luminile aprinse pana tarziu sau pana dimineata, a doua zi ii intreaba ce fac ei de stau pana la ora aia neculcati.
Am pe unu in bloc de maica-mea i l-a mosit pe ala mic, si facea la mine sa sa nu afle mosica ca bem pe la mine, i-am zis ca nu ii zic ma cum sa ii zic si el s-a dus sa-i zica laughing
Mai sunt niste panarame mutate de curand, bosorogi si babe nu prea mai sunt multumita lui dzeu.

| ZappyTv69 explică (pentru anonim_4396):

La voi aveți afișe in bloc, poliție chemată, camere in lift, că "urinase" unu in liftlaughing încă am pozele, era fiartă administratorahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ZappyTv69):

Nu avem asa ceva, dar si la noi s-a pisat unu in scara de mai multe ori, era baltoaca din aia de 1 litru, un handicapat de vecin a zis ca se pisa cainele meu care are 10 kg, pai cum ba tampitule sa faca un caine de 10 kg o baltoaca de 1 litru laughing