| Catrice a întrebat:

Din punctul tău de vedere, ce reprezinta iubirea?!

58 răspunsuri:
| LifeOwner a răspuns:

Iubirea este o reactie chimica pornita din creier si perpetuata la nivelul tuturor organelor.
Stimuleaza organismul sa elibereze tot felul de substante dopante... de la serotonina, endorfine pana la testosteron. Asta e motivul pentru care te face sa te simti ca drogat, iti afecteaza capacitatea de a reactiona si a fi obiectiv.
Din pacate, ca orice reactie chimica, porneste, arde si se intensifica apoi se consuma.

| sadrian46 a răspuns (pentru LifeOwner):

Da, la nivel fiziologic.
La nivel pisicologic, este când miauni pe acoperiș la lună sperând că te aude una care o să ridice coada, dacă o apuci bine cu dinții de ceafă.

| finnwolfhardlover7 a răspuns:

Iubirea inseamna un sentiment foarte puternic fata de o persoana de acelasi sex sau opus, care se manifesteaza prin grija, respect, ajutor, apreciere, colaborare, incredere etc. Este un sentiment frumos care aduce oamenii mai aproape si care ii dezvolta, din punct de vedere moral, e ambii parteneri.