| Kadijia a întrebat:

Dragi amici vreau sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi legate de familie. De exemplu eu locuiesc cu mama caci din pacate tata ne a parasit si s a dus in nefiinta cand aveam 3 ani. Nu am avut ocazia de a il cunoaste bine si am doar mici amintiri cu el.Relatia cu mama nu merge deloc bine. Si cand spun asta ma refer la faptul ca mereu ajungem la cearta. In generala ma certa pentru note de 7-8 nu am multumit-o ca am intrat la un liceu bun cu o medie mare.E la liceu s a cam rupt firul. Si cred ca asta se intampla tuturor. In liceu te mai prostesti ca sa zic asa chiul note mici fara chef de invat iubitei. In cei 4 ani de liceu am ajung sa ne si lovim ceea ce nu imi place. Ce fel de mama i-ar sparge copilului capul? Ce fel de mama si-ar goni copilul din casa? Ce fel de mama este cea care nu te sustine in ceea ce vrei sa faci in viata? Ce fel de mama este cea care iti alege viitorul si iti impune sa faci anumite lucruri -de exemplu sa plec la facultate in strainatate, desi eu nu vreau. Acum recent am ramas la o prietena si nu am dormit. Acasa cand am ajuns m-am pus sa dorm iar mama nu m a lasat sa dorm. Tipa intruna la mine si m am enervat m am trezit si am imbrancit-o si atunci a inceput razboiul. M a sugrumat in fine ce pot sa fac eu in situatia de fata? As vrea sa plec de acasa dar stiu ca nu e o metoda prea buna pentru ca inca depind de ea. Dar ce as putea sa fac macar sa ma inteleaga caci nu pot sa discut cu ea ca incepe sa ma jigneasca de la incapabila proasta inculta nu ma scoate si nu inteleg de ce bacul l-am luat cu nota mare la fac aici am intrat in strainatate la fel nu mai stiu ce sa fac de cateva zile stau in camera mea plang, nopti nedormite, pachete de tig cu tonele, cafele nimic din ce am facut pana acum nu a fost multumita si nici eu nu m-am putut bucura. Va rog sa ma credeti ca nu mai stiu ce inseamna fericire iubire respect incredere.

15 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Plecarea la facultate te va ajuta. Faptul ca vei fi departe de ea va schimba multe lucruri. Mai ales daca vei veni rar pe acasa, cu siguranta vei vedea o schimbare treptat.
Trebuie sa o accepti si sa incerci sa nu pui paie pe foc. Fii mai calma decat ea, desi iti e greu, nu te angaja in certuri, ceea ce ai de spus, spune pe un ton normal, fara cearta. Atunci cand 2 persoane tipa, au tendinta de a ridica din ce in ce mai mult tonul pentru a se acoperi. Daca tu nu vei ridica tonul, atunci ea nu va avea ce sa acopere.

| Kadijia explică (pentru Nicoleta):

Pai asta ar fi singurul motiv, sa fiu departe de ea. Si ma bate gandul sa plec totodata e si o oportunitate, dar ma gandeam ca imi va fi greu printre straini. Mai bine printre ei decatt aici sa fiu tratata asa. Asa e cum spui tu in legatura cu tonul, dar niciuna nu lasa de la ea. Eu am incercat sa nu o mai bag in seama sa o las ca ea, dar daca nu ii raspund tranteste cate ceva, daca ii vorbesc frumos i se pare ciudat si tot acolo ajungem. Pur si simplu nu inteleg de ce mereu trebuie sa se ajunga la scandal, jigniri plus bataie ...simt ca m-am saturat.

| Nicoleta a răspuns (pentru Kadijia):

Oriunde te duci iti poti face prieteni. Strainii iti pot deveni prieteni.
Din ce oras esti? Facultatea la care ai fost admisa in Romania e din oras cu tine? Pentru ca daca nu este, tot vei fi nevoia sa pleci de acasa.

| Kadijia explică (pentru Nicoleta):

Stau pe langa Constanta si am fost admisa la o facultate din Constanta. Sunt nevoita sa plec dar tot de ea depind, pentru ca nu vrea sa ma ajute nici cu taxa, dar nici sa plec la munca nu ma lasa. In legatura cu prietenii, ai dreptate.

| Nicoleta a răspuns (pentru Kadijia):

Sfatul meu: pleaca acolo unde e mai convenabil si mai comod pentru tine si acolo unde ai sanse mai mari de a-ti fi bine. E o decizie importanta, asa ca pune bine in balanta avantajele si dezavantajele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un profesor de-al meu și-a început cursul de Inteligență artificială (am studiat Informatică la facultate) spunând:

- Toate problemele au o infinitate de soluții: majoritatea proaste.

Eu cred că există o infinitate de soluții la problema ta. Majoritatea proaste. Dar e o singură cale de a rezolva bine problema: să cauți soluția cea mai bună - lucru pe care deduc că îl încerci deja inclusiv scriindu-ne pe TPU.

Soluția mea (și scriu din convingere conștient că s-ar putea să fiu ironizat): trebuie să devii creștină 100%. Asta ar schimba în primul rând starea ta sufletească, dar imediat și relația cu cei din jur. Metoda: studiază Biblia cu interes profund și cu rugăciune. Îl vei găsi pe cel ce e Calea, Adevărul și Viața.

Nu vei fi prima viață schimbată, dar pentru tine acest lucru va deveni cea mai mare minune a tuturor timpurilor.

Dacă ți se pare greu să studiezi Biblia de la un capăt la altul, începe cu Evangheliile - după ce Îl descoperi pe Iisus îți va fi mult mai ușor să înțelegi celelalte cărți din Cartea Cărților.

Deci, în opinia mea, a-L lua pe Iisus ca Model în viață e suficient.

(S-ar putea să-ți fie silă de religie datorită contextului în care ai crescut. Dar eu zic să nu respingi fără să guști mai întâi o experiență religioasă pe propria piele - nu mestecată de alții și dată ție spre înghițire.)

Să auzim numai de bine!

| Nicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun răspuns! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nicoleta):

Merci. happy

| Kadijia explică (pentru anonim_4396):

E frumos ce spui tu, dar eu sunt tataroaica. Doar sa citesc Kuran'ul ceea ce nu cred ca va fi o metoda usoara. Din contra as suporta mai mult de atat si nu mai rezist. Au trecut ani de cand ma chinui sa ma inteleg cu ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kadijia):

S-ar putea să întâlnești împotrivire din partea celor apropiați, dar încearcă totuși. Trebuie să funcționeze indiferent de apartenența ta religioasă. Citește Noul Testament, lasă-te inspirată / schimbată în suflet. Poți să faci asta pe Internet fără să știe cei din jur... http://biblia.ro/vdc/nt/ Ia-ți timp câte 10-15 minute zilnic timp de o lună. În funcție de ce se-ntâmplă tu decizi dacă merită să continui.

În cel mai rău caz, o să ai niște informație în plus despre Creștinism. În cel mai bun caz... o să ne spui tu singură cum a fost.

| Kadijia explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa iti zic, dar am sa incerc. Incercarea moarte n-are. Iti multumesc pentru sfat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kadijia):

Ok. Să ne ții la curent...

| Sănduțța a răspuns:

Saracuta de tine! sad Imi pare atat de rau pentru tine! Poti sa te duci la tatal tau, poti sa incerci sa comunici cu el! Nu e normal deloc ce face mama asta cu tine! Trebuie sa fii foarte precaut. Nu e bine sa ia multe rani! Iti spun: Cel mai bine du-te la tatal tau sau la o prietena, si poate mama ta va intelege cat de mult ii lipsesti! happy

| Kadijia explică (pentru Sănduțța):

Daca era tata, mergeam. Dar el a murit cand eram mica...

| Sănduțța a răspuns (pentru Kadijia):

Imi pare rau sad