| Hammurabi a întrebat:

După 2 ani de conviețuire cu partenera/partenerul, consideri că poți avea suficiente informații pentru a hotărâ dacă te căsătoreşti sau nu?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Sunt doua aspecte. Daca ceva functioneaza bine, ce rost are sa-l modifici? Mai ales ca sunt putine lucrurile pe care le poti face fiind casatorit in plus fata de necasatorit, iar de majoritatea in general nu ai nevoie, sunt niste chestii administrative.
Apoi mai e o problema. Astia 2-3 ani de multe ori sunt exact cei necesari pentru cineva sa-si schimbe perceptia despre anumite lucruri si cand crezi ca v-ati cunoscut, de fapt tocmai ce nu mai sunteti aceia de acum 2-3 ani. Asa ca traieste-ti frumos relatia cat functioneza, nu trage de ea cand nu mai merge, nu face promisiuni fara acoperire si nu te lega prin acte care oricum n-au vreo valoare.

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Tu ai stat cu prima iubita sau vei sta cu prima o viata?

| PersonajFictiv a răspuns:

Eu cred ca tine de "acel ceva" chestia asta.
Sa iti dai seama daca acea persoana il detine,asta e baza.
Iar ca sa iti dai seama daca il are sau nu trebuie sa ai o intuitie buna si sa ajungi la o oarecare maturitate.
Ajungi aici avand experienta,cunoscand tipologii de oameni,inveti sa nu ma fii naiv, etc.
Daca ai posibilitatea sa intalnesti acea persoana care sa aiba acea chestie unica, acea persoana e "the one", cum spun unii, iar daca dai de ea...nu mai intra in discutie divortul.

O persoana care are abilitatea asta,sa citeasca oamenii bine,care are o intuitie buna poate sa vada ceva in alta persoana din prima, iar una fara sa aiba abilitatea asta, sa isi dea seama doar dupa trecerea timpului.

Deci, depinde de persoane, nu de ani neaparat.
Ideea e sa nu fii naiv si sa nu te bazezi pe iluzii.
O zi buna!

| Gaby212 a răspuns:

Daca sunt 2-3 ani de locuit impreuna, facut vacante si excursii in cuplu, ambele familii se cunosc si au avut macar cateva iesiri...DA!
Insa, daca a fost o relatie de 2 ani gen vin o ora pe la tine, mai vii tu maine o ora pe la mine...NU!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Niciodată nu ai suficiente, nici după 40 de ani.
O relație se construiește pas cu pas, zi cu zi, oră cu oră.
Ea se poate face praf și cu și fără căsătorie.
Trebuie să analizezi ce pierzi, ce câștigi în ambele cazuri. Dar siguranța duratei nu trebuie luată în calcul ca element major.
O relație este cu atât mai sigură cu cât a durat mai mult.
Peste 10 ani va fi mai sigură ca acum. Ce o să faci? Mai aștepți 8 ani să se consolideze? Viața trebuie trăită azi, aici, acum.