| Parakeets a întrebat:

Există oameni cu dependențe grave pe aici sau plăceri ce le duc la extrem?
Ori oameni care își pierd ușor autocontrolul și nu și-l pot recăpăta?

Ce strategii (altceva decât clișeica și abstracta "ambiție") folosiți voi ca să vă țineți în frâu viciul, plăcerea, nebunia?

Nu am chef de glume și nici de răspunsuri cum am spus ca "ambiția", terapia, psihiatria, munca sau cine știe ce, din ceea ce deja folosesc sau am încercat să folosesc și nimic nu a funcționat.

Eu am încercat de-a lungul vieții cu înfometare, am slăbit și când am revenit la vechile obiceiuri exagerate, am pus triplu și nici nu am scăpat de problema esențială (bulimia), am încercat cu mesele puține și dese, un fiasco complet, deoarece te păcălești cel mai mult cu acest rahat.
Am încercat cu motivarea prin alții, să-mi iau modele sau să vorbesc despre planurile mele, asta m-a ajutat puțin recunosc, dar doar pe un moment când am acel zvâc de a face x lucru, apoi revin tot la vechiul stil. Sau dacă părăsesc anturajul care m-a ajutat pe moment, după revin la normalul bulimiei.

Am încercat să mă țin ocupată și sfatul pe care l-am auzit cel mai des în cărțile mii, pe care le-am citit despre dezvoltare personală. Tot un mare bulls*it deoarece sunt ocupată o vreme, apoi când prind timp sau tot îmi fac pentru mâncat.

Am mers la terapie și la psihiatrie, nada.

Am luat animale de companie, nada.

M-am conectat la mine prin evadare din lumea asta (scris, analizat, gândit chiar o formă esențială de meditație/detașare), nada.

M-au motivat străinii pe moment sau niște prieteni noi, când au apărut, dar după ce au plecat din peisaj ori s-au săturat să-mi mai amintească de acest "slăbit" ori l-am interpretat eu ca pe "autoritate" am și revenit la normalul meu, adică bulimia.
Însă da, am simțit de-a lungul vieții, că tot vorbitul ăsta cu oamenii, pe care îi văd hiene în majoritatea timpului, m-a ajutat. Ăsta l-aș pune un punct bun de urmat pe termen mai lung. Însă ar fi ipocrizie/egoism din partea mea să mă împrietenesc cu oameni așa random, doar pentru ca să scap eu de bulimie, right? happy Deci nu e ok.

Voi cum faceți să vă țineți viciul în frâu?
Ce strategii abordați?
Ce cărți citiți?
Ce vă ajută să vă stăpâniți aceste impulsuri morbide?

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Tot cu greutatea m-am confruntat si eu, si culmea cand ma simteam stresat ma infigeam in frigider, in patiserii, prajeli, cipsuri in timp ce bagam seriale pe banda, si cand venea vara umblam in 27 de grade cu bluza de trening pe mine inchisa la jumate, de rusine ca mi se vedea burta. In prezent am ajuns de la 89 kg la 65, se vede in poza de profil cum sunt, acum iti povestesc ce m-a ajutat pe mine, poate poti lua ceva din asta, va fi putin lung dar poate citesti pana la capat.
Mancatul sanatos ajuta o perioada, cel putin psihic la inceput iti da un boost, o stare de bine stiind ca te alimentezi cum trebuie si satisfactia ca faci ceea ce e bine pentru tine, dar ca orice stare de spirit e trecatoare. Problema la mine era foamea care era prezenta mai mereu cand mancam sanatos, dar nici nu gateam cum trebuie, daca mananci carne fiarta si legume fierte e clar ca dupa cateva zile de fierturi iti vine sa iti iei campii si bagi o shaorma.
In prezent am facut astfel, am cumparat o friteuza pe aer cald de la gorenje, dar atentie, nu cu abur, cu aer cald ca sunt 2 lucruri diferite, cele pe abur fierb carnea mai mult, in schimb cele pe aer cald o gatesc ca la cuptor, si procedez asa:

-ca proteina carnea, piept de pui, de curcan, copanele de pui / curcan fara pielita, peste, creveti sau ce fructe de mare iti plac, cotlet de porc (fiindca nu are grasime), in rest alta parte de la porc nu mananc, acestea sunt carnurile mele de baza, condimentate, cu ce iti doreste tie inima, fara ulei, nu ai nevoie, si bagate la friteuza, ai programe de 20 de minute, doar le intorci la jumatea timpului, in rest nu ai treaba

-carbohidratii, foarte foarte important aici, ei sunt cei care iti iau senzatia de foame daca ii alegi pe cei corecti, cea mai mare satietate atat masurata dar si testata de mine sa vad ca functioneaza au fost cartofii, fasolea rosie, naut-ul, si orezul dar combinat, ori cu legume, eu bag si naut in el de multe ori, si desigur legumele proaspete bagate intr-o salata cu zeama de lamaie si patrunjel deasupra, o bunatate. Acum aici, de cand ma stiu am fost fanul nr.1 al cartofilor prajiti, si am gasit cu ajutorul friteuzei o cale sanatoasa, dupa ce a fiert apa bag cartofii taiati cuburi, ii las 10 minute, nu ii fierb complet, cand ii scoti sunt doar putini moi si putin sfaramati, dupa condimentati si bagati in friteuza, fiind moi la suprafata cand se gatesc portiunea aceea devine crocanta, au un gust foarte bun.

Recomand friteuza deoarece gatind totul fara ulei reduci la jumate valoarea nutrionala, daca 100 de grame de cartofii prajiti au 319kcal, aceeasi cantitate gatita cum ti-am descris mai sus are doar 87 kcal, si mananci in sfarsit o carne crocanta si gustoasa, nu fierturi seci, alaturi de carbohidrati care tin de foame, si cu legumele poti fii creativa, daca ai grill la fel poti face combinatii fara ulei, eu combin fasolea verde cu ceapa si rosii pe grill, gatite 4 minute, dupa ce se strang putin torn putin mujdei de usturoi peste si mai invart putin, iese fenomenal, idei de retete ar mai fii, prea multe sa le scriu aici.
Sper ca poti lua ceva util din ce am scris.

| RAY a răspuns:

Ne potrivim prea mult încât să împărțim același dormitor, eu am slăbit de doua ori și m-am reingrasat, e greu cu adhd, vezi daca ai și tu

| doctorandus a răspuns:

Hmm... nu ca as avea eu mari realizari in viata, dar n-am niciun viciu.

| Parakeets explică (pentru doctorandus):

Atunci care-i scopul răspunsului, domnule Doctorandus?

Cred că am adresat destul de clar această întrebare. Dacă nici pe asta nu pricep TPUașii, chiar mă las de scris. laughing)
Însă evident este o întrebare doar pentru TPUași vicioși.

Și cred că am explicat clar și de ce pierd vremea să scriu aici. Nu că acum o să găsesc cine știe ce guru care o să mă repare. laughing)
Mai ales la câte cărți de dezvoltarea personală am citit și nada.
Însă tocmai asta-mi mai dă câte un impuls bun, când vorbesc cu oameni despre viciul meu și văd cum își repară alți vicioși propriul viciu.
Deci aș avea nevoie de niște "sfaturi" sau idei de la alți vicioși. happy

Dv nu mă ajutați cu nimic, atunci. happy
Doar poate dacă numele dv chiar e real și sunteți vreun mare medic ce ați găsit cheia biologică ori chiar științifică (în acest moment la cât de disperată sunt și suferindă, că simt cum îmi cedează organismul în mii de bucăți, dar la naiba dacă mă pot lăsa de nenorocita de mâncare, însă accept până și cheia/soluția voodoo-istică/mistico-obscură, dacă doar asta m-ar salva de la bulimie și mâncatul proprie vieți și ați fi găsit-o dv).
Altfel, nu-mi sunteți de mare ajutor, domnule Doctorandus. Din păcate.
Și am nevoie de un război, de foamete, de ceva ce să mă țină la naiba departe de mâncare. Sau dacă nu, accept și să mor, oricum mi-am cam pus la punct problemele vieții, am iertat vrăjmași, mi-am acceptat chiar cu zâmbetul pe buze crucea (adică singurătatea și a nu fi niciodată omul Alfa) am făcut ceva penitențe, sper eu că suficiente cât să mă ia God la El, deci pot accepta și moartea.
Și-n final accep și Iadul; numai să scap de viciul ăsta, care mi-a pus un văl pe ochi și nu văd decât ciclul mâncare-suferință.
Dar asta e prea sadic. Nici nu mor, nici nu mă vindec de viciu. Doar mă ucide lent și crunt viciul ăsta. sad Nu-l mai pot duce.
Zicea la Biblie că mai bine orb în Împărăția Cerului, decât cu ochi buni care să te ducă la pierzare, oare să-mi spintec și eu stomacul cu un cuțit?
Că poate doar așa mai scap de viciu?
Am obosit. Am obosit crunt domnule Doctorandus.
Și încerc să dorm ca să uit de tot, apoi să alerg chiar și așa cu dureri, doar ca să uit de tot. De tot haosul din viața mea. Tot nu scap de viciu.

| doctorandus a răspuns (pentru Parakeets):

Nu am zis niciodata ca as fi medic.

Si eu sunt supraponderal (dar nu obez).

| GabiDumitrescu a răspuns:

In general solutia e sa faci singele ala sa circule si sa iti iei dopamina si serotonina din altceva. happy

| relian a răspuns:

Se patre ca la tine nu merge nimic, asa ca o sa tot cresti pana cand o sa vezi tu pana cand, pana cand n-o sa mai poti iesi pe usa din casa laughing
Daca nu te poti abtine, singura optiune este sda faci operatie de micsorare de stomac, cam asta ar fi ultima fronitiera cum spun aia in filme laughing

Dar la operatia asta e bun sa gasesti ceva doctori care stiu ce fac, sa nu ajungi si tu altundeva dupa.

Sa maninci asa ca inecatu fara sa te mai poti controla, e naspa rau, esti o persona f slab ca si caracter, cel putin in directia asta.
Tu poti fi f usor, drogata, poti f f usor de toate manipulata si tot asa, pentru ca ai acest caracter slab din fabrica.

Eu asa am citit, auzit, unia care nu se pot opri, apeleaza la operatii de genul asta.
Am mai spus pe aici, am avut un roman aici, spun ca era pe aici, pentru ca nu mai este o murit, ala la fel minca si nu se putea opri de avea burta ce pleca dirct din git laughing arata destul de dizgratios.

A mers aici sa faca operatie de asta, astia iau spus cum se priocedeaza, iar el a spus ca nu sta el dupa procedurile astora, ca el vrea acu acum.
Bineinteles astia nu lau operat iau spus ca ei nu fac ce vrea el.O zis omu, lasa, merge in Ro aia se pricep mai bine.Nu stiu exact unde s-a dus in Ro el era din Vilcea, aia au spus nici o problema acu te rezolvam si iau facut felu in exact 3 zile dupa operatia a murit.

Ce spun unia, asa ce am auzit si eu, de la un bun prieten de-al lui de aici, cea vorbit cu el pana in ultima zi, se pare ca aia iair fi atins pacreasu, ceva genul asta.

Omu era sanatos, nu avea boli, doar ca minca ca spartu si era cam mare.
Insa is si oameni sau cei mai multi la care interventia asta functioneaza si nu au patit nimic.
Asta arata ca foarte mult conteaza doctorii care fac procedeul asta.

| J0B0MAT a răspuns:

Serios, te lași de scris? plzz be true.
Tu trebuie să mai mergi la medic, nutriționist, psihiatru.Asta nu se tratează fără ajutor.
N-am vicii.Dependențe grave poate sunt animalele, muzica, dar nu vreau să scap de ele, deși mi s-a tot spus că o duc la extreme dar meh.

| Seba2013 a răspuns:

Israelitii cand se contaminau trebuiau sa faca EXPIATIE. Daca nu faceau expiatie, nu se reparau, intorceau sau satisfaceau ofensa traiau in ofensa si pacat (nebunie, idealisme, utopie, etc).

Circumcizia sau semnul ii ajutau sa nu fie usori ci sa fie valenti/viteji. Sa isi aduca aminte de pact. Daca citesti fara sa intelegi didactica, monstrul bicefal, policefal te adoarme. Hercule a invins hidra. Expiatia nu este iubire ci arma impotriva pacatului. Daca nu vrei sa faci aceasta expiatie insemna ca nu il iubesti pe Dumnezeu si nu vrei sa fii in unitate cu El. Iubesti mai mult haosul nu ordinea. Divizibilitatea nu unitatea.
La cadere Dumnezeu a inceput sa critice lumea. A introdus o ostilitate fata de ea. Vointa lui nu este tot una cu natura. Ca Pronoia sa ajunga ordonata trebuie sa se supuna Logosului. Trebuie sa auzi vocea Lui ca sa intelegi calea.