| anonim_4396 a întrebat:

Fratiorilor, nu inteleg de ce nu sunteti de acord cu eutanasierea cainilor. Sunt prea multi, or fi adaposturi de caini, dar si alea sunt pline si necesita MULTI bani pentru o mie de javre. Nu mi se pare normal ca viata unui caine sa fie mai valoroasa decat cea a unui copil. Chiar nu mi se pare. Si nu inteleg de ce, unii dintre voi, sunteti de acord cu javrele alea imputite si periculoase. Zilele trecute, cand am fost si eu in Romania, ca vin din an in Paste, am iesit afara, si nu auzisem de cazul lui Ionut sau cum l-o fi chemand. Am dat de niste javre din spatele unor blocuri, si toate potaile maraiau la mine. Vi se pare normal? Eu spun NU javrelor, ca se investeste un car de bani pe ele, nu sunt utile, pot exista caini, dar la adaposturi.

29 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Eu nu sunt de acord.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Inainte de 'si', cu putine exceptii, nu se pune virgula. Acu' ia si cauta unde ai gresit.
Cat despre restul polologhiei:
1. Cat de naiv sa fii sa spui ca se investeste vreo ceva pentru cainii comunitari?
2. Cat de idiot sa fii sa folosesti sintagme de genul : Iubesc oamenii=>nu iubesc cainii comunitari si invers?
3. De ce traiesti cu impresia ca ce s-a intamplat cu acel copil si situatia actuala a cainilor comunitari sunt vina cainilor? Nu cumva oamenii au fost si sunt cei care provoaca toate astea? Cine arunca puii de caine la marginea drumului ca sa se descotoroseasca de ei fiindca le-a fost lene sa-si sterilizeze cateaua? Cine isi lasa cainii de rasa sa se imperecheze cu catelele maidaneze cand sunt in calduri, fara sa le pese ca peste cateva luni vreo 4-5 pui se vor naste si vor ajunge pe strada. Cine isi cumpara caini de rasa si dupa un timp li se face lene sau pur si simplu se plictisesc si-i arunca fara pic de remuscare pe unde apuca? Cine are ratiune si cine nu?
4. Inca mai cauti greseala?
Din cauza celor ca tine, mi-e lehamite de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ar trebui sa nu uiti ca acolo unde sunt acum oameni si orase era mai demult locul animalelor.
Omul s-a bagat peste animale si nu invers.
E usor sa gasesti motive ca sa omori niste animale, din cauza ca ti se par imputite si periculoase.
Hai sa omoram si toti oamenii, din cauza ca unii oameni sunt criminali.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, sigur, omul a venit din spațiu și a dat pe domnii câini afară de pe teritoriul lor terestru. Învață despre selecția naturală! Pa!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Domnii caini" sunt urmasii unor animale salbatice domesticite de om. Invata putina zoologie! Pa!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Irelevant. Știi zoologie o laie! Când un câine sfârtecă un om fără motiv nu cred că-l poți numi domestic. Ce-ți scapă ție și altora asemenea ție e că nu e ceva normal ca un câine fără stăpân să coabiteze cu omul în habitatul său! Dar nu, că după tine, omul e în habitatul domnului câine, chiar și dacă e vorba de București...așa cum am zis, selecția naturală are cuvântul final.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am zis ca nu trebuie omorati. Atat. Restul sunt povesti in plus. Mai termin-o cu selectia naturala pentru ca suna prea urat, chiar daca tu nu iti dai seama si ai impresia ca zici ceva interesant.

| AndyLavy a răspuns:

Pentru ca nu gandesc! pentru ca nu i-a msucat vreun caine si au impresia ca toti cainii sunt precum ai lor de acasa, daca or avea asa ceva. pentru ca inconstienta e mare...iar prostia imensa!
Pana la urma toti traim intr-o mare jungla, si cel mai puternic castiga. doar ca prea putini stiu lucrul asta.

| MetalHead04 a răspuns:

Sa-i duca in adaposturi frate, serios acum si eu iubesc mult animalele in special cainii, dar nu suport sa-i vad pe strada, luatii faceti-le ceva ca unii mai sar si la atac.

Răspuns utilizator avertizat
| Negrea_Amalia_1995 a răspuns:

Chiar si asa eu nu sunt de acord m-am gandit si eu asa daca tu ai fi in locul lor iar hingherii te-ar prinde apoi daca nu esti luat vei fi omorat ti-ar conveni ca un caine nevinovat care nu a muscat sau omorat pe cineva vreodata sa fie omorat.
Mi-e nu mi-ar comveni e parerea mea NU ma indoiesc de ea.

| anonim_4396 explică (pentru Negrea_Amalia_1995):

In locul tau, as invata unde se pune virgula, dupa as vorbi.

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici era vorba de altceva la ce intrebare e si ce raspuzi tu...

| anonim_4396 explică (pentru Negrea_Amalia_1995):

Poti sa rescrii raspunsul CORECT, ca sa pot intelege mesajul.

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

De parca tu nu gresesti niciodata? a si cum vorbesti cu oamenii te dai cam mare

| anonim_4396 explică (pentru Negrea_Amalia_1995):

Pai nu ma laud ca stiu sa vorbesc bine limba romana -.-. Mai gresesc, dar stiu unde se pun virgulele! Asta e vorba de cunostiintele tale cand vine vorba de limba romana -.-.

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

De la caini ajungi la limba romana ai ma lasi bine ca sti tu tot

| anonim_4396 explică (pentru Negrea_Amalia_1995):

Draga, poti scrie corect, ca sa inteleg ce ai scris fato!

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ma fato, ca nu intelegi nimic

| anonim_4396 explică (pentru Negrea_Amalia_1995):

Ai scris si tu cu o virgula. Amin!

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu scriu cu virgule aici asta nu inseamna ca nu stiu limba romana si vad ca te pricepi sa insulti oamenii

| anonim_4396 explică (pentru Negrea_Amalia_1995):

Da, insult oamenii. Probleme?

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine lasa ca n-am ce sa discut

| Adrianetc a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Cum amalia sa compari un om cu un caine? in Fine, tu te gandesti ca nici maidanezii care stau cu miile pe strazi mor si ei de foame in fiecare zi? si din cauza foamei ei mutileaza oameni? Tu gandesti ca prieteni de-ai mei, chiar si eu am fost alergati de niste javre idioate care primesc niste mancare din an in Paste de la babe psihopate care nu vor eutanasierea cainilor? Caini se mai fac, se pot inlocui, dar sufletele de om nu, cainii nu au suflet, sunt doar niste animale.

| Negrea_Amalia_1995 a răspuns (pentru Adrianetc):

Sunt de acord sa-i tina in adaposturi dar nu sunt de acord sa-i omoare as faca mai multe adaposturi in care sa-i tina

| Adrianetc a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Suntem in Romania! tu ai auzit cum trateaza orfanii, cum sunt ingrijiti? Nu stiu ce pretentii ai tu in ingrijirea cainilor.

| Alisse a răspuns:

De ce vorbesti ca un nemernic imputit? Te simti mai bine? Sincer as vrea sa scap mai degraba de o gramada mare de oameni ca tine decat de cainihappy

| anonim_4396 explică (pentru Alisse):

Ei bine, daca tot iti plac asa de tare cainii, omoara toti copiii din tara, sau mutileaza-i pe toti, si ramai cu potaile iubite happy. In locul unui caine, ar trebui sa fie un copil. O viata de om e mult mai importanta.

| Alisse a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ma lasilaughing nu e vorba ca imi plac cainii e o alta treaba, pur si simplu e vorba despre cum vorbestihappy
Si scuze (-mare*)
Eu sunt de acord cu eutanasierea cainilor bolnavi.