| DarknLight a întrebat:

Hei, TPUași, mai știți ceva de FantaSpirit (cum era vechiul lui nume) dar bănui că acum are alte conturi pe aici?
Spuneți-mi și mie dacă ați auzit ceva sau l-ați văzut pe aici.
De la începutul săptămânii nu dau de el. Pe wapp-ul lui îmi apare că nu ar mai fi conectat de marți, acum e sâmbătă, mă cam îngrijorez, deoarece el chiar era dependent de internet deci nu îmi sună a bun lucru treaba asta, cum el chiar are gânduri negre, dar chiar am avut și eu problemele mele și când am stări din astea nu prea am chef de nimeni și de vorbit, însă acum realizez că omul chiar nu e stabil și că poate a comis-o până la urmă.
Oricum zicea din 5 în 5 minute că o va face. Mie îmi ceruse bani de antigel, dar i-am spus că nici nu am în prezent, că nici nu-i mai dau bani până nu-mi dă datoria și că oricum de ce naiba i-aș da bani ca să particip la moartea lui, însă poate a găsit până la urmă o metodă și a comis-o, oare să fie posibil?!
Eu nu mai am nici adresa lui, deși-mi lăsase la un moment dat datele lui și buletinul lui, însă nu le mai am pe wapp, pentru că eu i-am tot dat block și nu s-au salvat fișierele și nici adresa nu i-am reținut-o ca să sun cumva la poliție. La poliție se sună în cazuri de genul, nu?! Sau la ambulanță?
Aș ști doar că stă fix pe Bega și i-am reținut strada, dar nu știu nr blocului și apartamentului, oare ar fi suficientă doar strada în caz de aș suna la poliție să se deplaseze până la acolo?
Sau dacă nu, mai bine să o contactez pe ruda lui, căci noi când am făcut schimb de telefoane mi-a rămas numărul rudei lui în telefon și poate ea va ști mai bine ce să facă.

16 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută ruda.

| dullcat a răspuns:

A fost suspendat, daca nu ma insel.E suficient ca l-ai cautat pe unde ai putut, online, mai mult nu poti face si nici nu trebuie.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Nu conteaza ca a fost suspendat, isi facea alt user si spunea cine e.
Nu s-a mai conectat, a mai facut odata asa, a zis ca s-a simtit nasol si de aia a lipsit, va apare iar.

Nu s-a sinucis, nu e genul. Dupa cum spunea si aici, are si perioade bune si rele, il tinea sus perioadele bune, vroia sa lucre.
Ca daca vroia sa se sinucida o facea din prima, nu mai venea aici de la inceput.

Zicea doar in faza nasoala, dupa aia cand venea aia buna, era altfel.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca tot el avea daca zic bine contul @celdrept? https://www.tpu.ro/utilizator/absnvu
a avut mai multe conturi daca imi aduc bine aminte si am identificat corect
este vorba despre baiatul caruia i-au murit parintii in pandemie?

Nu am nicio idee ce anume sa te sfatuiesc sa faci referitor la ceea ce ai expus mai sus, dar tot ce iti pot spune este sa nu iei asta personal ca si cand ar fi vina ta in vreun fel! stiu de anxietatea de care suferi si ea iti poate influenta gandurile intr-un mod totdeauna negativ, astfel incat ajungi sa numai stii daca esti doar o persoana empatica sau vorbeste de fapt anxietatea ca si tulburare, care iti da o forma de emaptie falsa!

Este bine sa fim oameni empatici mai ales cand aveam o stabilitate si putere psihica, caci in caz contrar luand asupra noastra problemele celorlalti ajunge sa avem noi la randul nostru probleme de natura afectiva, psihica
ma tem ca in cazul tau nu este vorba de un lucru natural ci in cazul de fata este cumva fortata aceasta sensibilitate!

pe de alta parte nu stiu daca se poate sa suni la 112 pentru chestii pe care nu le stii sau asupra carora nu ai certitudine, nu sunt urgente pentru ei si nu ai detalii despre acel om! pentru ca poti fi amendata daca suni! si daca suni ce detalii stii sa le oferi despre el?
poti merge la sectie de politie din zona de care apartine el (nu tu) pentru ca este clar ca iti pasa de acest om si sa le explici lor si poate sa te indrume ei ce sa faci si poate vor merge ei la locatie, desi ma indoiesc.
cred ca mai repede s-ar deplasa la locatie lui cei de la Politia Locala!

pe de alta parte, fara sa fiu rau fiecare traieste in functie de cum isi alege sa traiasca si la acest lucru se mai adauga sau nu interventia universului (univers care cu unii este BUN iar altora le ofera doar ghinion) adica daca sa te duca pe un drum mai bun sau sa te lase pe drumul tau, altii numesc soarta acest lucru descris de mine!
In final nu prea poti sa intorci un om cu instabilitate psihica din drumul sau, daca a luat o anumita decizie, chiar si pe aceea de a isi curma viata.

Pe TPU din pacate, fiind o platforma destinata userilor anonimi, nu este indicat sa legi prietenii in viata reala, pentru ca vii si expui chestii de genul acesta care pentru tine inseamna ceva si poti primi raspunsuri batjocoritoare de la unii care locuiesc in Vaslui pe deal si nu stiu nici cine este pe TPU FantaSpirit si nici nu au avut o legatura asa cum ai avut tu cu el!

Pacat de el, este un baiat tanar, zic pacat ca nu a avut ajutorul nici financiar si nici nu a gasit un medic sa amelioreze problema de care sufera!

"intelege viata, ca ea ne trage la sorți"

| DarknLight explică (pentru Simpatic):

Forțat, ce să fie forțat?!
Totuși deși am vrut să mă îndepărtez de acea persoană, pentru că avea o gândire prea negativă și mă cobora și pe mine psihic și eu am nevoie de oameni pozitivi în jurul meu, ca să mă ridic, nu de oameni care-mi spun non-stop cât de praf sunt eu, mai ales după ani de terapie în care terapeuta mea s-a luptat să mă ridice. Deci de aceea m-am cam îndepărtat de Fanta și nu voiam să mai păstrez foarte mult legătura cu el, însă oricum ar fi el ca om, nu uita că e totuși un om, o ființă vie cu ADN și da, evident și o persoana care în viața reală îmi devenise amic, deci cum să nu mă îngrijorez?! Tu dacă te-ai împrieteni cu cineva de aici nu ți-ar părea rău să auzi că amicul ăla s-a sinucis?! Mai ales dacă știi că ai investit timp și bani în acel om?!
În rest ai dreptate cu tot. Dar tot sper să dau cumva de el și să nu-și fi dus planul la realizare.

| Simpatic a răspuns (pentru DarknLight):

"Forțat, ce să fie forțat?!"

nu te-ai obsinuit inca cu felul meu de a scrie aici, cu analogii, metafore ori sarcasm uneori?

faceam referire mai sus prin "ma tem ca in cazul tau nu este vorba de un lucru natural ci in cazul de fata este cumva fortata aceasta sensibilitate!" la faptul ca atunci cand suferi de anxietatea ca si tulburare diagnosticata, este posibil ca anumite sentimente, ganduri si idei sa iti fie viciate de catre aceasta tulburare!

este foarte bine ca esti un om sensibil si bun, dar actual inconjurandu-te de oameni precum dansul despre care discutam aici, iti faci si tu rau!

cred ca sunt un user cu destul bun simt si caracter pe langa asta am si empatie, motiv pentru care am spus mai sus si formele prin care daca simti nevoia sa te adresezi politei:

"poti merge la sectie de politie din zona de care apartine el (nu tu) pentru ca este clar ca iti pasa de acest om si sa le explici lor si poate sa te indrume ei ce sa faci si poate vor merge ei la locatie, desi ma indoiesc.
cred ca mai repede s-ar deplasa la locatie lui cei de la Politia Locala!"

totusi aceasta ingrijorare asupra suicidului comis de fantaSpirit, am gasit-o si cu ocazia altui topic din anul 2023 https://www.tpu.ro/......aca-a-mai/

tot asa cineva se ingrijorase de situatia lui si el revenea cu alte conturi aici
asta ma duce cu gandul ca este un om cu puternice tulburari psihice, dar nu se sinucide ci revine iarasi si iarasi... poate e mai bine asa decat sa se sinucida!

toate cele bune iti doresc!

| Mosotti a răspuns (pentru DarknLight):

Nu trebuie sa te ingrijorezi chiar daca nu dai de el, nu este genul sa se sinucida, daca nu dai de el, nu mai are telefoane, sau se simte nasol.
Ar trebui sa-l stii daca tot ai avut legaturi cu el.

Il stiu eu care n-am avut, doar de ce scria aici public, mi-am dat seama.
I-am si zis ce-l opreste sa se sinucida.
Si nu stii tu?
Cine vrea sa o faca, nu zice un an ca o face, o face...si gata. Nici nu o mai zice!

Dar f bine ca este asa si ca nu o face.

| VoidEternal a răspuns:

Lasă-l in pace. Vezi-ti de viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultimul său nickname a fost "Celdrept". În prezent vad că a fost suspendat definitiv.
Omul a avut mai multe conturi cu diferite nickname-uri, dar mereu ajungea suspendat definitiv, deoarece o datea in bară încălcând in mod repetat regulamentul TPU.

Răspuns utilizator avertizat
| Standt a răspuns:

Pai, daca ai telefonul rudei, suna-i ruda. Poate il salveaza daca intr-adevar a incercat ceva.

| DarknLight explică (pentru Standt):

Da, chiar acum am încheiat conversația cu ruda lui. Și a zis că a întrebat vecinii și că l-ar fi văzut pe acasă și ca să nu mă îngrijorez, dar a dat de înțeles că a cam rămas fără telefon deci telefonul meu mi l-a vândut. happy Deci ce mai pot spune, nada.
Viva los amigos! laughing)
Iar eu sper că am învățat ceva din pierderile astea, nu de alta, dar din 3 telefoane am rămas doar cu unul, deoarece unul i l-am dat tatei și unul lui Fanta (bine, cu Fanta am făcut schimb, dar el mi-a dat un telefon ce e pe cale să moară, iar eu i-am dat un telefon impecabil și scump) iar eu acum am rămas doar cu un telefon. Dar asta este, în viață mai și pierdem. happy Eu una deja sunt călită cu pierdutul. Bine că măcar nu și-a pierdut viața un om, ce să mai spun.
Însă va fi ultima dată când voi mai da bunurile mele cuiva. Am priceput cum stă treaba cu prietenii și prietenia, dar și cu bărbăția asta.
Secolul 21, se pare este cel în care nu femeile primesc cadouri de la amici, tați sau bărbați ci femeile dau bani și întrețin bărbați. Ce să zic, tot răul spre bine. happy Dacă până acum mai visam la vreo relație și căsnicie cu un bărbat, după ultimele experiențe cu bărbații, chiar mi s-a tăiat forever. Cred că scot bise*ualitatea mea la suprafață, până la urmă, chiar și de ajung în iad, mă duc dracu cu o femeie, căci bărbații am văzut cum sunt. Mi s-a tăiat și de amici și de neamuri și de tot din rasa masculină.

| Mosotti a răspuns (pentru DarknLight):

Eram sigur ca nu s-a sinucis, tocmai i-am scris lui dulcat asta inainte sa citesc mesajul tau asta.

Trebuia sa ai pierderile alea ca sa stii ce si cum cu oamenii?
Eu am circuit inchis, am prietenii mei de zeci de ani si cu aia am treaba, si cu datu si cu luatul cand e nevoie, dar a fost f okey.
Am fost initiat de la 18 ani de la parinti, rudele mai mari ca varsta cum e cu oamenii.
Si stiam si cu cine sa ma bag.

Stii de aici ca Fanta facea parte dintr-o lume cam rau famata, stiai, ca tot spunea una si alta, ca daca te vad unii te bat sa-ti ia gagica, rromii, si eu mereu ii spuneam ce cauta in mediul acela!? Si ca oamenii care nu umbla printre oameni din aia nu au probleme.

Deci la ce te asteptai?!
Eu m-am bagat cu oameni din lumea buna mereu.
Te gasisi cui sa dai telefonul, esti cam culmea, sincer iti spun.

Omu nu e vinovat, ca asa este el, dar alege si tu oameni care ti se potrivesc totusi.

Mi se pare dar nu mai stiu, ca zicea ca joaca la jocuri de noroc, daca a zis, stiai si asta. Dar nu mai stiu daca a zis asta, vag parca imi aduc aminte ca da. Ei sunt dependenti si vand tot pentru asta la o adica.

Femeile sunt mai rele intre ele, ai mare grija, si asta nu stiu doar eu.
Unii barbati sunt okey, insa tie (cum e si normal) iti plac aia aratosi, iar astia in general sunt rai, se stie si asta.
Deci... poti incerca cu femei, este un avantaj pentru ca aveti mai multe in comun decat cu un barbat cu care in afara de f nu prea ai mare lucru in comun.

Asta daca te atrag femeile, dar sa ai grija si acolo sa te astepti sa te dezamageasca si alea, sa fi pregatita psihic.

| Standt a răspuns (pentru DarknLight):

"Iar eu sper că am învățat ceva din pierderile astea"
Sper sa fi invatat, dar sa nu uiti!
"Bine că măcar nu și-a pierdut viața un om, ce să mai spun."
Oare asta o fi om? E doar o fiinta. Nu te mai agita si rupe-o cu el. Gasesti oameni buni pe Pamant. Astia care mereu se vaita si mereu se sinucid... Atentie! Sunt si fete la fel, poate chiar mai subtile in manipulare. Atentie pe cine alegi in continuare.

| ILoveBlackCats a răspuns (pentru DarknLight):

Eu una nu inteleg de ce aveai nevoie de trei telefoane.

Răspuns utilizator avertizat