| MihaiV01 a întrebat:

Hei! Vreau sa va întreb ce părere aveți despre LGBT excluzand pride-urile.
Daca se poate civilizat si frumos fara sa înjurăm sau sa jignim, nu am pus întrebarea asta pentru ca sunt troll, ci doar pentru ca sunt bi si vreau sa vad daca mai merita sa stau in tara asta sau daca mai avem oameni deschiși.
Va rog fara cuvinte jignitoare!

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Parere?
Nici o parere.
Sunt atatea persoane gay, bi, lesbiene, trans, etc.Nu poti avea o parere despre un colectiv de oameni.
Dar, cred ca toi suntem egali.Cum, cu totii avem aceleasi responsabilitati in societate, toti ar trebui sa avem si aceleasi drepturi.Sadly,persoanele lgbt nu au inca atatea drepturi ca ceilalti la noi.
Se stie ca orientarea sexuala nu e o alegere(daca ar fi fost, nu ar fi trebuit ca terapiile de conversie sa dea roade? In afara de chinuri si sechele sau chiar probleme psihice, nu au facut nimic)
Sunt insa destul de multi romani care cred ca devi gay/lesbiana daca esti violat, daca nu ai succes cu sexul opus sau suferi o despartire.Tot aceeasi oameni cred ca daca un copil vede 2 persoane de acelasi sex tinandu-se de mana sau sarutandu-se( vorbesc de sarutul simplu) va deveni si el gay, bi, etc.
Oamenilor care citeaza din Biblie(majoritatea crestini) impotriva homosexualitatii, nu o fac din bunatate sau fiindca le-ar pasa de ei, ci din cauza ca le pasa prea mult cum isi traiesc altii viata.
Adica, cat de trista trebuie sa-ti fie viata incat sa-ti pese cu cine e impreuna vecinul de la 14?
Si mai sunt unii homofobi care asociaza comunitatea lgbt cu zoofilii si pedofilii.Nu numai ca e o prostie si total fals, dar se si fac singuri de ras.
P.s.
Las aici niste video-uri.Pentru orice eventualitate...

https://www.youtube.com/watch?v=UsX2vfFNPak
https://www.youtube.com/watch?v=kK_kc2IhcLE

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Esti om cu mine sunt om cu tine, scurt pe 2. Nu ma intereseaza ca esti gay, bi, trans, lesby, tigan, negru, musulman si alte steriotipuri, sunt om foarte de treaba cu cine merita si e civilizat in preajma mea si nu numai.

| MihaiV01 explică (pentru Drimmero):

La fel sunt si eu uneori
dar iti spun cu majoritatea persoanelor pe care le întâlnești nu merita sa fii așa
Tot tu vei avea de suferit
Asa am făcut si eu si sincer mi-a ajuns
Acum nu stiu de tine nu vreau sa iti spun sa fii rau sau chestii de genul, insa fii cea mai buna varianta a ta, ai grija cui ii oferi loialitatea si prietenia ta, o zi faina

| Drimmero a răspuns (pentru MihaiV01):

Respectul il ofer cui respecta, respectul se castiga, ma conformez tuturor tiparelor de oameni, analizez si eu si vad, la inceput sunt prietenos cu toata lumea, dar daca vad ca e un caracter naspa acea persoana fac niste pasi inapoi. Trebuie sa stii sa-i simti pe oameni si sa ai o atitudine selectiva in functie de fiecare

| zurick a răspuns:

" vreau sa vad daca mai merita sa stau in tara asta sau daca mai avem oameni deschiși. "
Homofobia nu e o problemă doar în România.
În rest ca să răspund la întrebare, nu am nicio problemă cu comunitatea LGBTQ şi nu cred că există vreun motiv bun pentru care cineva să aibă.

| MihaiV01 explică (pentru zurick):

Dar totuși unii au

| zurick a răspuns (pentru MihaiV01):

Nu din motive bune, pentru că ălea nu există.

| SG1995 a răspuns:

N-am nicio problemă cu nimeni, mi se pare absolut normal, fiecare suntem diferiți.

| PainTech a răspuns:

Părerea mea : oricine poate sa fie ce vrea, să creadă în ce vrea sau să facă ce vrea atât timp cât nu mă influențează pe mine și nu militează pentru asta.

Poți fi gay, bi, pan, etc cat timp nu îmi scoți ochii că ești gay, bi, etc. In plus nu trebuie sa te crezi superior pentru că ești așa cum ești.

Poți să fi de orice religie vrei sau sa crezi in orice vrei atât timp cat nu încerci să mă convingi sa cred în ceea ce crezi tu.

| MihaiV01 explică (pentru PainTech):

De acord! ma bucur sa vad răspunsuri pozitive
Desi sincer ma aștept sa fiu puțin criticat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! happy Nu am nicio părere pompoasă. Lucrurile sunt foarte simple: sunteți oameni ca și noi. Până la urmă fiecare face ce vrea și ce-l face fericit. Pur și simplu așa funcționați voi, nu este o rușine. Eu vă susțin! :*

| MihaiV01 explică (pentru anonim_4396):

Hei, as vrea sa iti multumesc pentru cuvintele tale
ma încurajeaza f mult
Ma bucur ca inca exista o mica speranță

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaiV01):

Of! Chiar nu ai pentru ce să-mi mulțumești! happy Ține minte doar că lumea e rea și mereu ceilalți vor găsi să nu le placă ceva la tine. Atât pot ei. Și de mine se ia lumea pentru orice chestie banală, de la cum am unghiile - la ce decizii iau eu asupra vieții mele.
Curaj în continuare! Nu-i lăsa să te doboare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om are dreptul sa faca ce vrea cu viata lui, asa ca nu am nimic impotriva LGBT. Dar la noi in tara sunt muuulti oameni inchisi la minte si le e greu sa inteleaga iubirea dintre doua persoane de aceeasi sex.

| MihaiV01 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! Sper ca intr-o buna zi sa ne acceptam intre noi si sa fim oamenii in adevaratul sens al cuvântului