| corina1234567 a întrebat:

Heiii am mai nevoie de ajutorrcrying sunt cu un baiat si ne iubim mult, a facut o multime de lucruri pentru mine a renuntat la prietena lui pentru mine, nu a mers 2 saptamani la scoala pentru mine si sunt pe ascuns cu el fiindca mama mea nu este de acord cu el delocsad am mai fost intr-un timp cu el tot pe ascuns si cand a aflat nu ma mai lasat si acum la fel : nu ma mai lasa sa ies cu el si toate astea doar pentru singurul motiv ca tatal lui are si alte femei pe langa mama sa si pentru ca si el a avut asemenea tentatii. dar cu mine e altfel. ma cauta intruna cat timp nu mai eram impreuna si cand el avea o prietenaa. Va rog din suflet sa imi spuneti cum sa fac sa imi conving mama ca eu vreau sa fiu cu ell pentru ca il iubesc si nu vreau sa il pierd pentru ca s-ar putea satura de faptul ca e dispretuit de mama mea. si tot imi spune sa nu mai ascult atata de ea, si daca cred eu ca e bine sa o ascult pe ea sa fac cum vreau sad ajutati-maa...crying Dau funda maree + o rugaciune de binecuvantaree sad va rog. cat mai repede.

Răspuns Câştigător
| anabelisa a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa ajungeti la o cale de mijloc pentru a rezolva aceasta problema.Foarte bine ar fi sa te prezinti cu niste argumente solide in fata mamei tale,pentru a accepta aceasta relatie.
De exemplu,ii spui cu seriozitate ca aceasta relatie nu te va afecta cu nimic pe plan scolar,si mai ales este important sa si dovedesti acest lucru, caci odata sfaramata increderea parintilor este greu sa o redobandim.
In al doilea rand, nu este in regula sa-ti spuna prietenul tau sa nu asculti sfaturile mamei tale, deoarece oricat ar fi parintii de duri cu noi, sunt singurele persoane care ne sprijina in momentele de cumpana ale vietii.Ar trebui sa porti o discutie cu el,fiind ferma si sa-i spui ca nu accepti sa-ti impuna anumite lucruri,mai ales cele legate de familia ta!
Daca te iubeste,te va accepta din toate punctele de vedere.
Acesta poate fi ca un fel de test, pentru a-i vedea reactia.
Daca ajungi in situatia in care esti pusa sa alegi intre prietenul tau si mama ta, te sfatuiesc sa-l trimiti la plimbare.
Oricum, deciziile pe care le ei, intr-o mica sau mare masura iti pot influenta viata in mod negativ sau pozitiv!

| corina1234567 explică (pentru anabelisa):

Da normal ca nu pot sa il aleg pe el in locul mamei mele dar cum pot sa ii spun sa ma accepte din toate punctele de vedere? consider ca nu am dreptul acesta deodata ce mama nu ma lasa sa ies afara cu el? azi a descoperit tot.
Plus ca invat foarte bine si pana acum nu a avut problema cu niciun prieten dar cu acesta e altceva( am scris motivul).
Ce altceva ii mai pot spune sa ma lase sa fiu cu el?

| AlbaAura a răspuns (pentru anabelisa):

Ai dreptate anabelisa.Ar fi foarte bine daca Corina ar tine cont de parerea ta.M-a impresionat complexitatea gandirii tale.

9 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu inteleg de ce a trebuit sa nu se mai duca la scoala pentru tine. Sunteti inca mici, si nu cred ca poate rezista relatia asta atat de mult, pana la casatorie. Zic asta, pentru ca iti strici relatia cu mama ta pentru el, si pana la urma poate nu o sa fiti impreuna. Niciodata nu stii. Eu zic ca daca tatal lui e asa, s-ar putea sa fie si el la fel, cunosc cazuri. Oricum, daca mama ta asta are in cap, nu prea vad sa o poti convinge. Poate incerci sa te mai vezi cu el pe ascuns, si sa pastrezi si o relatie buna cu mama ta. Nu te invat sa iti minti mama, dar daca iti zic sa te desparti de el sigur nu o vezi ca pe o solutie buna.

| corina1234567 explică (pentru IsabelaIssa):

El nu sta la casa lui de aici in timpul saptamanii fiind la liceu si nu a mers la scoala timp de doua saptamani doar pentru a putea sa ne vedem dar nu a folosit la nimic pentru ca mama nu ma lasa sa ies in timpul saptamanii. a fost foarte greu sa isi convinga si el parintii sa stea acasa.
Si nu suntem micii. Suntem destul de mari si maturi pentru a ne gandii bine la ce vrem. si totusi poate el nu e asemenea tatalui sau. Daca sunt acelasi sange, consider ca nu are cum sa ii semene intru totulsad

| IsabelaIssa a răspuns (pentru corina1234567):

Cat de mari sunteti? Daca erati de ajuns de maturi poate incercati o viata impreuna, voi doi singuri, dar nu sa renuntati la scoli. E cam greu, si maturitatea consta in multe. Si totusi, daca ii seamana tatalui lui si o patesti? Adica incearca sa fii realista, nu trebuie sa vezi totul roz doar pentru ca iubesti.

| anabelisa a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Salut! Aici iti dau dreptate.Cand esti indragostit nu constientizezi defectele celuilalt, decat atunci cand te face sa suferi.
Un sfat bun!

| IsabelaIssa a răspuns (pentru anabelisa):

Multumesc!

| doc69 a răspuns:

.a spus anabelisa tot...succes.

| adyionut a răspuns:

Asteapta sa se mai linisteasca apele si va vedeti pe ascuns un timp si poate o sa vada mama ta ca va iubiti