| Shuellen a întrebat:

Hi! Am o mare mare problema cand ma duc la scoala.Colegii fac misto de mine si ma trateaza cu superioritate, rad de mine ca ei au prieteni ca sunt mai frumosii ceea ce nu cred. Fetele rad de mine ca ma imbrac urat si ca stau la tara si vin in oras la scoala.De imbracat pot spune ca nu ma imbrac urat(cizme=pantaloni=camasa)ceea ce este normal. Ele rad de mine ca sunt mai sa zicem "nedezvoltata"pentru ca na asta sunt. pot spune ca ma simt data la o parte ei stau acolo si vorbesc iar eu nici sa nu ma bag in vorba cu ei ca tipa la mine. Mi-e groaza sa ma duc a 2-a zi la scoala numai pot ma simt data la o parte. Ajutati-ma va rog!big grinthank you

5 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Bună. Nu ştiu ce au unii cu cei de la ţară, Doamne... Lasă`i să dea din gură aiurea, fii tu însăţi. Aşa îmi zice mie o colegă " Tu eşti frumoasă, eu nu`s dezvoltată, sunt o schiloadă! " şi eu îi zic mereu " Emilia, important e să ai frumuseţe sufletească în primul rând, după aceea vin şi celelalte! " Deci fii încrezătoare în forţele proprii. Şi eu, la şcoală am doar 2 prietene adevărate ( din 17 fete! ). Băieţii îmi zic tot felul de chestii, fetele au grupul lor unde vorbesc numai ele, mă privesc de sus dar... îmi spun în sinea mea " Nu e bine să te superi din atâta lucru, nu merită! Să vorbească, eu ştiu ce sunt cu`adevărat! " Nu mai fii complexata, sunt convinsa ca esti o persoana minunata happy

By MissKatTlove struck

| Hombre a răspuns:

Foarte urat din partea lor. Dar la adolescenta minte mai putina. Nu ai absolut nici o vina ca arati dupa cum spui mai " nedezvoltata'' dupa cum nici ei nu au absolut nici un merit ca ar arata mai bine.Ca doar pe ei nu ia cumparat parinti lor de la magazinele de lux.Nu sunt altceva decat prost educati acasa si prost educati si la scoala. Am convingerea ca mucosi cu cele mai mute fite si gargauni sunt cei cu rezultatele mai slabe la invatatura.Inceea ce te priveste inarmeaza-te cu rabdare, problema ''nedezvoltari'' se rezolva doar esti in crestere iar sicanele din partea lor ignorale nefiind din gura unor maturi. La minte putina gesturi proaste multe.Natura nu ne face pe toti la fel ci doar dupa legile stiute numai de ea. Pentru mai multe astept mesaje in privat.

| georgiana a răspuns:

Nu-i lasa sa te descurajeze, eu la fel am fost jignita pentru ca aveam unele defecte sau nu le dadeam temele colegilor.Eram complexata o perioada de acest lucru si veneam acasa si plangeam, dar acum nu conteaza ce spun ceilalti despre mine.Eu sunt asta si nu ma schimb, iar cui ii face placere sa stea de vorba cu mine sau un sfat este bine primit, daca nu iti place persoana mea, evita-ma si lasa-ma in lumea mea.
Toata ziua ne certam la scoala mai ales cand nu esti cunoscut dincolo de activitatea ta scolara, dar apoi cand am terminat scoala parca imi era dor de nazbatiile lor.Am reusit sa trec peste asta, la fel iti doresc si tie.

| VoiceWithin a răspuns:

Trebuie sa fii tu insati, si eu patesc la fel am 2 fete cu care mai vorbesc la scola pentru ca anul acesta m-am mutat si il alta scoala... sincer mi-a fost foarte greu la inceput si ei imi ingreunau si mai mult situatia pana cand am reusit sa vb cu 2 fete dar in cazut tau : nu ai vreo fata in scoala cu care sa te intelegi mai bine? poti sa te intalnesti in fiecare pauza cu ea si sa radeti impreuna, iar celelalte o sa vada ca nu le dai atentie. Sti de ce nu te baga in seama? pentru ca tu ai ceva ce ele nu au, trebuie sa i-l descoperi si o sa vezi ca totusi o prietena tot iti faciwinking succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce za zic shuellen, si as fi in aceeasi situatie doar ca la mine nu se intampla chiar la fel, am prieteni si chiar vb cu ei, nu trebuie sa te simti jenata de asta, asa esti tu si daca lor nu le convine nu ii baga in seama, si in ceva ''ei vad paiul din ochii tai dar nu vad barna din fata lor'', ''orice om destept are un defect, daca nu ai defecte inseamna ca nu esti om'', o sa se inzbeasca cu capul de pregul de sus mai tarziu colegii tai pentru egoismul de care dai dovada fata de tine