| gandacinchisinsticla a întrebat:

Îmi poate explica cineva, cât de simplu, diferența dintre motivație și voință?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Motivația corecta pleacă din inimă și te face sa acționezi, adică sa ai voința. De asemenea, motivația te face sa perseverezi pana reușești. Dacă ai doar voința, la un moment dat te descurajezi și nu mai ești motivat sa continui.Ca sa ai o motivatie puternica atunci când faci ceva, trebuie sa vezi valoarea practica a acelui lucru.

| HLucian a răspuns:

Vointa este puterea cu care perseverezi pana ajungi acolo unde iti doresti iar motivatia e acel lucru care te tine in picioare. Pe scurt,pentru a avea motivatie trebuie sa ai vointa. Vointa e o forma a dorintei,pentru ca atunci cand iti doresti cu adevarat ceva, evident ca perseverezi pana ajungi la acel ceva. Asta e vointa. Motivatia tine si de latura ta optimista, acel ''omulet'' care iti spune sa nu te lasi, ca poti, ca e usor..etc. happy