| DonEduardo a întrebat:

Intrebare doar pentru baieti. Credeti ca o fata ar trebui iubita doar pentru calitatile morale sau si cele fizice? Eu zic ca ar trebui iubita pentru ambele. Voi ce spuneti? De ce sunteti de acord cu mine sau de ce nu?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Intr-o prima ordine de idei... nu exista, sau cel putin nu ar trebui sa existe acel "trebuie" cand vine vorba despre asa ceva, fiecare are pareri diferite, fiecare are o perceptie defirita despre lucruri, fiecare iubeste in felul sau si arata asta. Nu exista o definitie clara pentru cum ar trebui sa iubesti.
Exista doar recomandari, in care ar trebui sa dai importanta mai multor aspecte, pentru ca pana la urma... cu acele aspecte ramai, cele morale, pe langa cele fizice, dupa cum bine stii, toata lumea stie si evident ca ai spus asta, doar nu ziceai invers sa te creada fetele unu "din ala" nu? thinking

Apoi, ca o formulare de raspuns, ar trebui sa iubesti evident pentru ambele, dah? Dar in acelasi timp, legandu-ma de primul paragraf spus de mine mai sus, ar trebui sa iubesti pentru acel CEVA de care nu ai idee, nu ti-l explici si totusi stii ca exista ceva acolo. Nu iubesti pentru ca... ceva, iubesti si gata, nu iti trebuie o explicatie, acest lucru ar trebui sa vina pur si simplu, sa il simti cu adevarat, nu sa il gandesti.

Numai bine! ^_^

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc, la fel.

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonEduardo):

Mersi si eu!

| DonEduardo explică (pentru DoarBogdan):

Cu placere

Răspuns Apreciat de Editori
| CostinAlamariu a răspuns:

Depinde de context. Daca vorbim de o simpla iubita e normal ca inainte sa fiti impreuna sa te simti atras de ea in primul rand pentru calitatiile fizice si cele morale. Dupa daca te hotarasti sa o iei in casatorie si sa-ti fie soție atunci trebuie ca iubirea ta sa fie mult mai matura si mai adevarata. De ce? Pentru ca odata cu varsta calitatile fizice se vor duce, si probabil si cele morale. Tinerii au mai multa rabdare, probabil un pic mai multa bunatate aparenta, dar pe masura ce imbatranesti daca nu stii cum sa imbatranesti devii mai irascibil, mai putin atractiv dpdv moral sa zic asa. De aia trebuie s-o iubesti pur si simplu, dincolo de calitatile ei fizice sau morale.

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Trebuie iubita pentru ceea ce este, evident ca si fizicul influenteaza aceasta iubire, asta la inceput, in timp intervin si calitatile morale, sa nu ne scapam pe noi de maro, trebuie sa spunem lucrurilor pe nume. Cand iubesti deja accepti persoana si cu calitati, dar si cu defecte.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Da si nu. Calitatile morale, mai bine spus intelectuale, au si ar trebui sa aiba prioritate.