| Speed99 a întrebat:

Mă găsesc reîntorcându-mă la acest site după multiple pauze de ani de zile. Eram aici de pe băncile gimnazialei, apoi de pe băncile liceului și mai târziu, acum, a facultății. Apropo, asta va fi "întrebare" lungă, deci nu recomand sa stai sa citești dacă n-ai chef de povești. Poți eventual să te duci la ultimul paragraf, acolo se află de fapt întrebarea. Revenind— m-am maturizat odată cu site-ul ăsta, am folosit site-ul ăsta în ani așa diferiți în care aveam mentalități așa diferite. Mi-am făcut prieteni, prietene, am râs și oricât de absurd ar suna, am dezvoltat relații cu unele persoane drept mai mult decât simple prietenii. Am trecut prin multiple ere ale acestui site, să zicem așa, și în curând contul meu îndeplinește 10 ani, ceea ce e o mare parte din viața mea. Încă țin minte foarte lucid ziua în care contul ăsta s-o născut. Primele mici comunități de aici, to my knowledge, erau pe categoria de Trivia/Amuzante. Nici nu știu dacă mai există categoria aia și sincer sunt prea obosit să o mai caut. În fine. Asta a fost prin 2012-2013 și a continuat până prin 2015, când mulți din mica aia comunitate nu au mai fost activi, inclusiv eu. În perioada 2015-2017, intram destul de rar dar totuși intram. Să zicem, cam odată pe lună. Mai răspundeam la chestii. Mai purtam conversații cu interesanții oameni de aici. Însă în 2017 am început iar să stau destul de des pe site-ul ăsta. Categoria care îmi fura cel mai mult din timp? Asta. "Conversații". Am întâlnit atâtea idei diferite, idealuri diferite, și întregi perspective asupra vieții diferite aici, încât era imposibil să nu mă las răpus de dulcele miros al discuțiilor de tot felul, de la stupide la serioase de pe categoria asta. Aici am învățat cu adevărat ce înseamnă un grup de oameni diverși. Din nou, am râs, am râs mult cu unii oameni, care, sincer, erau foarte mișto și se aflau pe aici. Asta s-a transformat într-o "întrebare" extrem de lungă și nu mai țin minte dacă TPU are limită de caractere. E ora 4 și mi-am amintit că eu am cont pe site-ul ăsta și d-acolo a început valu’ de nostalgie. În fine—

Vreți să știți ce mă face să mă reîntorc de fiecare dată pe TPU, după ani și ani de zile?

Emoji-urile. Serios! Cum să nu iubești fața asta— =)? Plină de inocență, reminding us of simpler days. Sincer încă nu înțeleg cum TPU are drepturile de autor necesare să folosească emoji-urile unei aplicații de Instant-Messaging precum Yahoo Messenger (remember when that was a thing?), având în vedere că aplicația în sine din care sunt luate emoji-urile nu mai există.

Cel mai probabil nimeni nu o să aibă interesul necesar să citească tot, întrebarea mea totuși este, ce vă face să vă reîntoarceți din nou și din nou la site-ul ăsta? Ce vă place cel mai mult la site-ul ăsta?

10 răspunsuri:
| Speed99 explică:

Reevaluându-mi întrebarea, observ că emoji-ul nu a fost recunoscut de site iar dezamăgirea mea la potențiala știre că emoji-urile clasice și istorice au fost eliminate este de nemăsurat.

| Speed99 explică (pentru Speed99):

Și acum mai văd că ultima mea întrebare înainte de marea mea vacanță de la acest site a fost "Care-i mic’unealta ta secretă?"... my disappointment is immeasurable.

| Drimmero a răspuns:

Oooo, cine a revenit, te salut, spiridus.

Bine sanatos? Eu zic ca obisnuinta e motivul pentru care stau aici.

| Speed99 explică (pentru Drimmero):

Cât se poate de sănătos, Drimmi. Încă mă întreb cum puteți rămâne pe site fără pauze îndelungate de ani de zile, da’ cred că eu sunt oaia neagră de aici!

| Drimmero a răspuns (pentru Speed99):

Obisnuinta, asta e raspunsul. Sunt zile cand nu intru sau nu comentez nimic. Ai revenit de tot?

| Speed99 explică (pentru Drimmero):

Posibil? Sincer nici eu nu știu, dar vedem cum evoluează lucrurile.

| Celcestietot a răspuns:

Sa zic ca vin aici dintr-un fel de obisnuinta, in principal. Ce imi place la site? Aspectul si cativa utilizatori probabil, in rest nimic mai mult, sunt destui oameni bolnavi cu capul pe aici, de stiut. Te-ai decis sa te reapuci de TPU?

| Speed99 explică (pentru Celcestietot):

De acord cu tine, mai ales la partea cu oamenii bolnavi laughing
Dar sunt și ei o parte a site-ului, un fel de entertainment pentru restul’. Până la urmă, dacă e totul în limita unui bun simț, nu face rău nimănui să ne amuzăm nițel pe seama lor.

Cât despre reapucat de TPU, încă sunt în plină contemplare.

| Celcestietot a răspuns (pentru Speed99):

Ești de acord, sunt de acord cu tine că ești de acord cu mine, este bine cool. Dacă aș fi fost în locul tău probabil că aș fi spus că am venit aici ca să văd cum mai este pe la grădina zoologică laughing rolling on the floor. Dacă te decizi să rămâi, trebuie să ai grijă la hidră, că nu știi de unde te mușcă laughing. În limita bunului simț sau nu, s-au întâmplat mai multe pe aici, au fost și banați, permanent chiar *șoapte : mulțumesc*, ne-am distrat și pe seama celor mai puțin norocoși ca noi, este păcat să râdem de ei * lacrimă de crocodil sad *.

Ești în plină contemplare și nu știi ce să faci? Ia parte la un test beta pe site-ul nostru timp de o săptămână, nu te costa decât niște nervi și sentimente cringe! Ai telefonul în mână? Atenție, după prima săptămână petrecută aici sunt șanse mari să faci asta :

https://youtu.be/--ODQQ5j3JU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, și eu îmi amintesc când mi-am făcut prima dată cont aici, undeva prin toamna lui 2009. Am dat de acest site din întâmplare. Îmi trezește amintiri frumoase perioada aia; pe atunci era în vogă și Yahoo! Messenger și Hi5. Pe TPU era o atmosferă plăcută cum este și acum. happy Mă reîntorc aici pentru că-mi place să răspund la întrebări, am găsit ajutor la diverse probleme, am primit sfaturi competente. Nu vreau să mă mai despart de acest site, mă simt bine aici. happy Sper să-mi fac bine treaba și să nu deranjez în vreun fel moderatorii sau alți useri. happy